Karkkihyllyllä..

Anonyymi

Järkyttävä tapaus oli citymarketin karkkihyllyllä kaupassa jossa ennen olin ollut töissä.
Oli muistaakseni paljon asiakkaita alennuksien takia etsimässä tuotteuta, irto karkki oli reilusti alennuksessa ja siinä oli tungosta.
Olin menossa ottamaan karkkia jonossa kunnes eräs pikkulapsi ja hänen isänsä änkesi eteeni.
Isä sanoi lapselleen että katso poika näin pärjätään elämässä "kyynärpää taktiikalla". Minulle tuli tästä vihainen ja surullinen olo kun näin minkälaisia asiakkaita kaupassa käy.

Ja myös se kun tietää sen todeksi mitä ihmiset ovat. Eivätkö he ajattele että se voi joskus kostautua jos aina uhittelee pienissäkin asioisssa ja opettaa tuota vielä alle 10 vuotiaalle.

2

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei. Tällainen voi todella järkyttää ihmistä joka on avulias, kiltti ja omaa moraalisia periaatteita koska ymmärtää niiden seuraukset. Tuollaisia ihmisiä sanotaan psykopaateiksi ja heitä on kuitenkin tosi tosi vähän, psykoterapeuttisten tutkimusten mukaan 2% miespuolisista. Osa heistä on tietysti vankiloissa. Osa taas on kehittänyt sosiaalisia taitojaan, joita heidän tapauksessaan pitää sanoa manipulointitaidoiksi, koska heillä ei ole mitään estettä tehdä pahaa taikka hyvää, niiden äärimmäisissäkään muodoissa, jos siitä on heille itselleen hyötyä. Molempia he käyttävät vuorotellen manipuloidakseen. Yleensä ihmetellään ilkeitä puheitaan. Moni myös katoaa heidän ympäristöstään kasvot kalpeina, ja se onkin ainoa mitä siinä voi tehdä. Jos joutuu silmätikuksi niin tuhoamisprojekti on armoton ja järjestelmällinen ja keinoja kaihtamaton.

      Mutta älä unohda siis sitä 98% joissa on paljon enemmän luotettavia, ystävällisiä ja hyväntahtoisiakin ihmisiä. Mutta se 2% saa tosi paljon pahaa aikaan, koska sellaiseen törmääminen järkyttää koko ihmiskuvaa yleisesti. Hetken aikaa saattaa ajatella että kaikki ovat samanlaisia, mikä ei ole totta. Tästä voi lukea esim. kirjasta psykopaatit ympärilläni, joka on psykoterapeutin kirjoittama, mikäli viitteitä asiaan on. Ja joillakin on.

      • Anonyymi

        Kaksi prosenttia kuulostaa vähättelyltä. Siellä asuessani törmäsin samanlaiseen käytökseen myös hampurilaisravintolan jonossa jossa ronskisti etuillutta miestä myyjäkin joutui toppuuttelemaan. Eikä sekään jääny siihen vaan esimerkiksi yöelämässä erään kerran seuralaiseni vietiin pois luota vetäen. Uskon kyseisen käytöksen liittyvän etenkin siihen paikkauntaan ja miten se näyttäytyy ulkopuoliselle. Mutta kuten sanottu en enää ole siellä mutta koen ihmetystä ja mielipahaa kun muistelen sitä inhottavaa kaupunkia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4802
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3493
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2420
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1349
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1212
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1202
    9. 165
      1079
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    Aihe