Facebookin Orivesi-ryhmistä paljastui mitä Oriveden vihervasemmisto nyt on puuhaamassa. Kaikessa hljaisuudessa on luotu tapa käydä viemässä villasukat/säärystimet orivarsalle. Eikä mitkä tahansa villasukat, vaan sateenkaaren väreissä koreilevat säärystimet! Tällaisen sateenkaari-ideologian pakkosyöttäminen on erityisen irvokasta juuri tämän patsaan kohdalla, onhan tekijä sentään tehnyt myös Mannerheimin ratsastajapatsaan. Ilmeisesti tässä koitetaan samalla vihjailla jotain Mannerheimista? Ala-arvoista toimintaa kaiken kaikkiaan.
Ylipäätään koko villasukkahössötys tuntuu hieman epäilyttävältä. Kaikissa kaupungin mainoskuvissa ihmisillä on ollut saman parin sukat jalassa. Millaisen viestin tämä samaparisuus antaa aikoina, kun terveet sukupuoliroolit ovat monella tapaa uhattuna. Itse käytän aina periaatesyistä eriparin villasukkia, se antaa selkeän viestin kahdesta erilaisesta sukupuolesta.
Vihermädätys jatkuu Orivedellä
12
1328
Vastaukset 12
- Anonyymi
Orivesi tunnetuksi vaikka uutisankkurin avulla. Miksi ei voisi alkaa mainostaan orivettä paikkana jossa homonkin hyvä olla?
- Anonyymi
Orginal mode yrittää elvyttää ryhmäänsä vaalikeskusteluilla. Arvauksia kauanko menee että lemppaa jonkun ulos?
- Anonyymi
Ikuisuuden, kun ei kukaan liity ruinaamisesta huolimatta sinne takaisin.
- Anonyymi
Pääasia on ettei persumätä pääse leviämään Orivedellä.
- Anonyymi
Tämän päivän tilasto kärki kertoo sen, että punaviher öyhötys alkaa kyllästyttämään jo normaaleja Suomalaisia.
Kuntavaaleissa tehdään valtakunnan laajuinen voitto samoin kuin Orivedelläkin.
Suomalainen politiikka pitää olla muutakin kuin rahan lapioimista ulkomaille ja ideologista anarkismia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän päivän tilasto kärki kertoo sen, että punaviher öyhötys alkaa kyllästyttämään jo normaaleja Suomalaisia.
Kuntavaaleissa tehdään valtakunnan laajuinen voitto samoin kuin Orivedelläkin.
Suomalainen politiikka pitää olla muutakin kuin rahan lapioimista ulkomaille ja ideologista anarkismia.Suomessa on normaaleja suomalaisia ja sitten on näitä puupääpersuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomessa on normaaleja suomalaisia ja sitten on näitä puupääpersuja.
Ja näin kirjoittaa "suvaitsevainen" suvaitsevaisuuden verhoon naamioitunut henkilö :D
- Anonyymi
Minua hävettää koko villasukkatouhu. Orivesi tunnetaan edelleenkin vanhana kenkäpitäjänä useine tehtaineen. Ennemminkin voisi olla ajatuksena ratsastaa kiiltävien puolikenkien tai laadukkaiden nahkasaappaiden voimalla. Villasukka tuskin on kenenkään mielestä mitenkään esteettinen asuste. Niitähän käyttävät lasten lisäksi vain aikuset työsaappaissa.
- Anonyymi
Voihan ne säärystimet aina ottaa siltä pois.
- Anonyymi
Arvatahan se piti että tässä on jokin aate taustalla.
Sateenkaarijutussa on mukana kirjastokin ja piiloviesteillä muita.
Onko vielä sateenkaari sukat varsalla? - Anonyymi
Orivesi onkin ollut suht mamuvapaata vyöhykettä.
Siis ollut. - Anonyymi
Inflaatiå syönyt kengät jalasta. Kenkäteollisuuspitäjästä enää sukat ja kaupunginjohtaja jäljellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1401021Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171007En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213738- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25686- 135676
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578
En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29522