Trump sai kyseenalaista kunniaa kun usan koronakuolemia uutisoitiin olevan maailman eniten, yli 250 000 henkeä.
Trump on tässä valossa maailman huonoin kansanjohtaja. Trump ja persut oletettavasti kiistävät luvut median hyökkäyksenä heitä kohtaan...... ???
Trump johti maansa maailmanennätykseen.
14
52
Vastaukset
- Anonyymi
Trump se uskaltaa vetää raakaa linjaa. Köyhät kun eivät saa terveydenhoitoa, korona poistaa "heikomman" aineksen.
- Anonyymi
Suurin osa noista kuitenkin kuolee sairaalassa, joten jotenkin persiilleen menee väittämäsi.
- Anonyymi
Tiedoksi, ettei USA:n presidentti hoida epidemioita. Sen tekee terveysalan ammattilaiset. Täällä meilläkin terveysalan ammattilaiset vastaa epidemioiden yms. sairauksien hoidosta. Ei S. Niinistökään täällä ole koronahommissa. Tosin sen verran teki, että ehdotteli Nyrkin perustamista, kun oma hallitus ei saanut mitään aikaan.
Trumpin ennätyksiä? Esim. historian suurin työllisten määrä.- Anonyymi
Työlliset trumpin ansiota,holtiton korona ei?
Populisti ei periaatteesta vastaa koskaan rehellisesti. - Anonyymi
Trump on vähätellyt koronaa koko pandemian ajan ja mennyt politiikassaan tuottavuus edellä ihmishenkien kustannuksella. Kova hinta pitää työllisyys ylhäällä, eikä se siitä huolimatta pysynyt.
Trump on kaikkien aikojen huonoin pressa USA:ssa. Nyt kun hänen pitäisi olla helpottamassa vallan siirtymistä, hän pelaa golfia. - Anonyymi
Minulla on ihan eri käsitys Trumpin ja Niinistön virkatehtävistä. Trump tehtailee lait, ja jollei Walkoisen Talon työväkiväki ole ehtinyt pyyhkiä niitä roskiin (Woodward 2017), republikaani-kätyrit hyväksyy ne.
Niinistö ei luonnostele lakeja, vaan toteuttaa tulevaisuuden lakeja (esim. vammaiseksi jalostetun eläimen hoitoonohjaus). - Anonyymi
Siis USA:ssa presidentti on "pääministeri"! Eli ei voi verrata Niinistöön.
- Anonyymi
Emme kiellä.
Ihmettelemme vaan, että minkähän takia valtavavalemediat ”unohtaa” aina kertoa että mikä maa johtaa maailman koronatilastoja ”kuolleita per 100 000 asukasta kohti”!?
Johtuisko siitä, että kyseessä on suvakkien paratiisin EUn ydinvaltioita? :)
PS: Ja tolla listalla sit USA on vasta 14. Ja sen edellä 5 muuta EU-maata. Esim. Espanja ja UK tärkeimpinä.
PS2: Kyseisen maan nimen paljastamisen jätän hövelisti sille yhdelle suvakkitrollille, joka tykkää sitä tänne spämmäillä, niin on senkin elämällä joku tarkoitus! ;) :D- Anonyymi
... jännä juttu muutes, että tolla listalla Kiina on ihan loppupään maita (8. vähiten) vaikka sieltä kaikki alkoi!
Anonyymi kirjoitti:
... jännä juttu muutes, että tolla listalla Kiina on ihan loppupään maita (8. vähiten) vaikka sieltä kaikki alkoi!
Tässä lienee salaliittoteorian paikka?
Miksi korona lähti kiinasta ja nyt se on "(8. vähiten)"?
Sairastava valtio?- Anonyymi
"Ihmettelemme vaan, että minkähän takia valtavavalemediat ”unohtaa” aina kertoa että mikä maa johtaa maailman koronatilastoja ”kuolleita per 100 000 asukasta kohti”!?"
Kyllä minä ainakin olen ihan valtamediasta sekä lukenut että kuullut Belgian sekä muiden Euroopan maiden tilanteesta. Eivät siis ole unohtaneet, mutta ehkä sinä luet ja kuuntelet valikoivasti uutisia, kun tuollaista väität.
- Anonyymi
Niinpä listalla komeilee amerikan persu kuten brittien oma pölhö-kustaa onneksi meillä ei persut johda olisimme muuten kuilun partaalla.
- Anonyymi
Ruotsin kaamea tautitilanne johtuu sekin Suomen persuista, eiks jeh?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsin kaamea tautitilanne johtuu sekin Suomen persuista, eiks jeh?
Suomen henkisen tila ja muuttuminen, se on persujen selkärepussa tuotu rintamille ja pienet huuliviikset siinä samassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062501Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011134Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938