anteeksi. Mitä tuo paljon viljelty fraasi pitää sisällään ja miten käytännössä ihminen uskoo synnit anteeksi? Mitä ja mihin ne dynnit uskotaan?
Miten se tapahtuu ja miksi saarnamiehet vielä sen lisäksi antavat syntejä anteeksi?
Täällä on kyllä kaiken maailman vl selittelijöitä muttei yhdelläkään ole avaavaa selitystä miten kaikki toimii ?
Miten uskotaan synnit
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Raamatun mukaan se tapahtuu näin. Mutta vl.t kiroavat sen.
Room
10:8 Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme.
10:9 Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10:10 sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.
10:11 Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään."
10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
10:13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."- Anonyymi
Mitä muuta oli ehtona. Jeesus sanoi opetuslapsilleen seuratkaa minua. Hän tarkoitti että pelastuksen ehtona on usko Häneen ja hänen sanaansa. Usko mihinkään muuhun ei pelasta.
Kun ihminen ottaa vastaan Jeesuksen sanan, uskoo siihen hänen pitää tehdä muutos entiseen elämäntapaansa ja tehdä parannus. Sen jälkeen hänen pitää mennä kasteelle. Siinä tilaisuudessa ihminen tunnustaa Jeesuksen Herraksi.
Jos Jumala näkee ihmisen elävän uskossa ja totuudessa hän voi saada Pyhän Hengen lahjan.
Lainatussa tekstissä on ohitettu Jeesuksen sana parannuksesta ja kasteesta. Niitä ei voi ohittaa koska Jumala asetti pelastumisen ehdot. Mitkä ne olivat ne Jeesus julisti kuulijoille.
- Anonyymi
Mark. 1:4 niin Johannes Kastaja saarnasi erämaassa parannuksen kastetta syntien anteeksisaamiseksi
- Anonyymi
Johannes totesi että jälkeeni tulee hän joka kastaa tulella ja Pyhällä Hengellä. Johannes oli edeltäjä ennen Jeesusta ja hän valmisti tietä Jeesukselle. Jeesus ei ollut vielä aloittanut evankeliumin julistamista.
Johannes kuitenkin tiesi mikä on Jumalan tahto ihmisen pelastumiselle ja siksi hän valmisti tietä parannukseen kasteella. Se ei kuitenkaan uskovan kaste joka tuli vasta uskon ja parannuksen jälkeen.
- Anonyymi
Kuvaava fraasi. Uskoahan saa vaikka joulupukkiin mutta eipä se siitä sen todemmaksi muutu. Mutta kivaahan se varmaan on uskoa hyviä asioita kun keskimäärin elää helvetin paineen alla, ihan kirjaimellisesti otettuna.
- Anonyymi
Miksette usko Jeesukseen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksette usko Jeesukseen?
Vellut eivät tarvitse Raamattua. Heille Jeesus on tuntematon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vellut eivät tarvitse Raamattua. Heille Jeesus on tuntematon.
'Herra Jeesus kiitetty huudot ovat vaienneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637