Epävakaa persoonallisuushäiriö

Anonyymi

Perhepiirissä on henkilö joka on ääriesimerkki tästä. Ei pysty olemaan työelämässä, ajautuu jokaisessa määräaikaisessa työpaikassaan riitoihin tai tekeytyy sairaaksi että pääsee irti työopimuksestaan. Maksimissaan työsuhteet kestävät kolme viikkoa, siitäkin osan saikuttelee.
Näistä seuraa karenssia ja rahattomuutta. Usein on uhkaillut työnantajaltaan ettei työtodistuksen saa kirjata työsuhteen päättymisen syytä tai hän tekee ilmoituksen sinne sun tänne.
Räyhäämällä vaatii lähisukuaan auttamaan rahallisesti, vanhimmat sukulaiset vähän pelkäävätkin ja rahoittavat.
Tyyppi myös koittaa määrätä kuka serkku tai ystävä saa olla kenenkin kanssa tekemisissä. Vaanii ja pahimmillaan on yrittänyt murtautua ystävänsä sähköpostiin etsiäkseen todisteita siitä, onko tämä ystävä sellaisen kanssa johon hän on kieltänyt yhteydenpidon. Saattaa kaivella toisten postilaatikoitakin.
Näyttää olevan myös sairaalloista suhtautumista ruokaan, on tietyt asiat joita syö. Jos kylässä tarjotaan muuta, saattaa alkaa siitäkin raivoamaan tai irvailemaan toisten syömisestä.
Pukeutuu aina samoihin paljastaviin vaatteisiin, talvellakin, ja sen vuoksi ei tarkene ulkoilla vaan kyydityttäisi itseään mieluusti autolla muiden kustannuksella.
Ystävät ja lähipiiri alkaa väsymään tähän.
Eikö esim Kela kiinnitä mitään huomiota jatkuviin lyhyisiin työsuhteisiin että sen kautta voisi ohjautua hoidon piiriin?

1

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kela ei varsinaisesti huolehdi ihmisten työpaikoista. Se on te- toimisto siis jos on mahdollisesti siellä työnhakijana. Ihmissuhteissa ilmenevät ongelmat eivät taida kuulua kummankaan piiriin. Jos joku on tuollaisen diagnoosin antanut niin sen tahon kuuluisi varmaankin sitten auttaa eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4486
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3615
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1911
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1818
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1485
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1031
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      970
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      922
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe