Miksi näkee päivittäin töissä kuljettajia jotka tekevät ylipitkiä päiviä väsyneenä?
Ja kuuluvat suurten välitysyhtiöiden alaisuuteen.
Kukaan ei valvo ajoaikoja vieläkään.
Eikö ajovälitys olisi helposti keskuksen toimesta katkaistavissa 12h ajon / työssäolon jälkeen automaattisesti.
Niinkuin muutkin rangaistukset tulevat automaattisesti.
Toisaalta vakuutusytiön edustajat yms näkevät tunnit järjestelmästä jälkikäteen tarkasteltaessa.
Välitysyhtiön hallitusta asia ei kiinnosta, koska heidän omatkin autonsa tekevät ylipitkiä päiviä hyvin usein.
Kuljettajan työaika 12 tuntia!!
25
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mistäpä sinä ulkopuolisena tiedät muiden tauotuksista mitään. Vuoro saattaa olla aloitettu milloin vain. Mutta välillä hoidetaan jotain muuta, vaikka omaa kuntoa, asiointia tms.
- Anonyymi
Samassa työvuorossa kun on niin sen näkee ja kuulee. Ei tule mitään yhtäjaksoisia vaadittavia lepoaikoja.
Asiakkaat ovat myös ihmetelleet asiaa, ensin ollaan yö vuorossa 10h ja siitä sitten 6h kestävälle kela-kyydille aamusta suoraan.
Välillä siinä ei hoideta kuntoa, eikä muitakaan asioita. Sen olen tässä 20-vuoden yrittäjätaipaleella jo ehtinyt huomata.
- Anonyymi
Uber katkaisee välityksen kun lakisääteinen ajoaika täytyy. Taksi Helsinki ei tee näin, koska se on autoilijoiden omistama ja heitä ei kiinnosta jos työaikalaista ei piitata, koska he saavat siitä taloudellista hyötyä. Se olisi työnantajan vastuulla seurata työtunteja.
- Anonyymi
Uber ei katkaise koskaan mitään. Ajaa voi yötäpäivää kuukaudesta toiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uber ei katkaise koskaan mitään. Ajaa voi yötäpäivää kuukaudesta toiseen.
Uber katkaisee välityksen ja luulisi että se olisi myös muiden välityskeskuksien intresseissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uber katkaisee välityksen ja luulisi että se olisi myös muiden välityskeskuksien intresseissä.
Sulla on katkennut piuhat yläkerrasta. Ei uber edes tiedä kuka ajaa. Siksi uberin tilauksia ajelevat kaikki pummikaverit. Yksi lähettää kopiot papereista ja kymmenet muut ajelee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sulla on katkennut piuhat yläkerrasta. Ei uber edes tiedä kuka ajaa. Siksi uberin tilauksia ajelevat kaikki pummikaverit. Yksi lähettää kopiot papereista ja kymmenet muut ajelee.
Uberille seuraa kuka todellisuudessa autoa ajaa. Kuljettaja joutuu kesken vuoron ottamaan naamasta kuvan jota verrataan Uberin tietokannassa olevaan kuvaan. Jos kuva ei täsmää, välitys suljetaan. Hieman tehokkaampaa kuin se, että yksi tarkastaja yrittää vahtia 1300 autoa. Uberillä myös asiakkailla on kuva kuljettajasta ja he voivat ilmoittaa jos kuskina on eri henkilö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uberille seuraa kuka todellisuudessa autoa ajaa. Kuljettaja joutuu kesken vuoron ottamaan naamasta kuvan jota verrataan Uberin tietokannassa olevaan kuvaan. Jos kuva ei täsmää, välitys suljetaan. Hieman tehokkaampaa kuin se, että yksi tarkastaja yrittää vahtia 1300 autoa. Uberillä myös asiakkailla on kuva kuljettajasta ja he voivat ilmoittaa jos kuskina on eri henkilö.
Siinä tarvitaan vähintään DNA-testi, jotta normikansalainen voi erottaa Abdulin Ahmedista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä tarvitaan vähintään DNA-testi, jotta normikansalainen voi erottaa Abdulin Ahmedista.
Sama dna niillä on, sikisevät kaikki keskenään itiksen kämpissä.
- Anonyymi
hiton nysvääjät, ite ajan 16h putkeen, pieniä taukoja välissä. tulee siinä toista silmää lepuutettua ja uneksia viikonlopusta (3pv vapaa).. ei ole koskaan ollut ongelmaa.
- Anonyymi
On se kyllä kone. Hienoa!
Kokeiles ajaa 17h putkeen niin tulee vielä kovempi tulos pitkässä juoksussa...
- Anonyymi
Jos keikkojen välit nykyään jopa 2 tuntii niin autos tulee nukuttua monia päivä unia eli ennen koronaa 12 tunnin vuoro raskas nykyään ei todellakaan..
- Anonyymi
Kannattaako ulista ammattilaisten palstalla, kun et ymmärrä alasta mitään. Jakso on 24 tuntia, jota on turha työttömille ulisijoille sen enempää selittää.
- Anonyymi
Se kertoo jo paljon taksikuskien älykkyydestä, että ne pitää suomi24 keskusteluja ammattilaisten palstana.
- Anonyymi
Luulisi ihan brändin takia kiinnostavan. Eiköhän tuohon tule jotain parannusta ajan saatossa
- Anonyymi
Oletteko kokeilleet palkatonta työtä (KIKYÄ)? Juha Sipilän ideoimaa, kuten myös taksiuudistus, antaako Juha Sipilä hyvät tipit taksikuskeille?
- Anonyymi
Moni taksiyritys on nurin, mikäli kuljettajat ymmärtävät hakea korvauksia jälkikäteen. Ns takautuvasti.
Lisätietoa saa esim akt:sta vaikkei siihen sillä hetkellä kuulukaan.
Esimerkkejä on jo olemassa.- Anonyymi
Suosittelen tätä kaikille rengeille. Turhaan kituutatte koronan takia. Hakekaa oikeudesta teille kuuluvat palkat. Turha itkeä, että isännät menevät konkurssiin jos näin tehdään. Yrittäjänriski kuuluu yrittämiseen.
- Anonyymi
Isoissa firmoissa työvuorot menevät normaalisti 4 x 12h aamuvuoroa, 2 vapaapäivää jonka jälkeen 4 x 12h yövuoroa. Tekee noin 240 tuntia kuukaudessa.
Tuota kun tekee muutaman kuukauden, saa sanoa näkemiin fyysiselle terveydelle. Muutaman vuoden jälkeen hyvästit.
Noin suuri työmäärä on erittäin laitonta. Ylitöitä saa teettää jatkuvasti 138 tuntia 4kk ajanjaksolla, eli maksimityöaika olisi noin 195h/kk. Aluehallintovirastoa, eli entistä Työsuolupiiriä ei kiinnosta. Tapaukseni (muka) tutkinta kesti 1,5 vuotta, eivätkä antaneet taksifirmalle mitään sanktioita. - Anonyymi
Voi voi, nykyään on ihan normaalia toisilla yrittäjillä. Että ajetaan 20h putkeen ja jätetään auto vuoron päätteeksi tolpalle jonoon.
Siellä se on sitten valmiina kun palataan hommiin- Anonyymi
Auto jätetään tolpalle jonoon jostä yö pässi sen sitten ottaa paras on lentävä vaihto.
- Anonyymi
Kuka nyt renkinä töitä tekee.
Oma taksi se pitää olla - Anonyymi
yks vanhanliion taksari totes kerran .....että pitää aina vaan olla torilla kerjuulla
- Anonyymi
jos ajat taksia 8 tuntia päivässä auton bruttokassa noin 14ex 8 tuntia =112e -alv noin 9e =103e kassa josta maksetaan palkka noin 36e brutto 8 tunnin töistä.netto 30e pv terv tuloa 8 tunnin päiväpalkkalle niin saat 30e ruoka oli 9,90e ja tyämatkat 10e niin 10e saat päivässä.
- Anonyymi
103 e päiväkassa maksaa autoilijalle palkkakuluineen noin 52e niin mulle autoilijalle jää sun ajamasta päiväkassata noin 53e joka ei riitä muiden kiinteiden kulujen maksamiseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770