Hermostunut olo, ja vain pahenee!

Anonyymi

Luulin, että johtuisi tyroksiinista, muttei vähentäminen auta mitään. Veriarvot viimeksi ihan normaalit, tsh vähän päälle 1, t4v jotain 16 tai 17. Nyt viikon ollut kolmanneksen normaalia pienempi tyroksiiniannos, mutta olo entistä kauheampi.
Siis ihan hirveä olo, kuin kofeiiniyliannos, ja normaalista aamu- tai iltapäiväkahvista ihan ylikierroksilla käyn.
Kai viikossa pitäisi joku vaikutus olla parempaan, jos tyroksiinista kyse?
Vai onko tämä vajaatoimintaa??

2

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen sairastanut vajaatoimintaa yli 20 vuotta ja olot on sekä hyviä, että huonoja. Pitkäaikaisen kokemukseni pohjalta minulle Tsh arvo parhaimmillaan 0,1 luokkaa. Silloinkin toki on päiviä jolloin olo heittelee, mutta noin yleensä tuo juuri mitattavissa oleva arvo toimii parhaimmin.

      T4v on siinä 17-18, sekin sopii minulle ainakin. Nyt parikuukautta sitten olo ei oikein meinannut korjaantua ja verenpainekin nousi taas vaihteeksi hieman yli suositusten. Aikaisemminkin paine oli yläkantissa, mutta liikunta ja ruokavalio korjasi sen silloin. Nyt liikunta eikä ruoka enään auttaneet, joten kokeiden kautta lääkäriin. Verikokeet oli ok. Tsh oli sen 0,1 johon lääkäri takertui. Antoi verenpainelääkkeen kokeeksi ja käski huolehtia tuon Tsh:n nostosta. Vähensin siis ns lasten pillerin verran annosta.

      Nyt kävin uudestaan kokeissa. Verenpaine on lääkkeellä nippanappa suosituissa rajoissa, hiukan oli paineiden huippuja lääke taittanut. Se ei lääkäriä kiinostanut, ainoastaan Tsh kiinosti kun oli noussut arvoon 1,6 se on nyt kuulemma hyvä, siis lääkärin mielestä. Vaan minunpa mielestä ei ja aloin ottamaan sitä aikaisempaa annostani. Olo on alkanut parantumaan jo huomattavasti.

      Tarkoitan siis kirjoituksellani sitä, että minulle ja monelle muullekin se nollan pinnassa oleva arvo on sopivin. Yksilöitähän me toki kaikki olemme, toisille sopii, toisille ei. Endokrinologi sanoi minulle vuonna 1999, potilas tuntemuksineen on tärkeämpi kuin mitkään toleranssit, nollapinta on hyvä jos liikatoiminnalle ei mennä. (sydänoireet ym)
      Terveyskeskuslääkäri näkee usein vain sen taulukkoarvon, potilas ei tuntemuksineen niinkään kiinosta.

      Niin ja vielä, minulla annostusten muutos alkaa tuntua olossa noin viikon jälkeen muutoksesta. Varsinkin taudin alkuaikana se oli sellaista säätämistä, ettei aina meinannut pää kestää mukana. Viimeiset kymmenen vuotta jo mennyt suht ok, paitsi nyt tuo verenpaine, mutta sehän onkin jo eri asiaa. 👍

    • Anonyymi

      Nyt on olo parempi. Pystyy kahviakin taas juomaan.
      Miten nopeasti tsh nousee/laskee? Tietääkö kukaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe