Mikä pirkkaniksi olisi ladata puhelinakku esim toisenmerkkisen puhelimen laturilla jossa on samat sähköiset arvot kuin puhelimen oman laturin tiedoissa.
Lataisin siis akun irtaallan puhelimesta .
ja - navat löytyvät helposti mutta miten tämä kolmas liitin akussa pitäisi kytkeä..ilmeisesti jompaa kumpaa tai - syöttäen?
Nyt IT Ranet ym...paljastakaa kikkanne niillekin joilla IT peukalo tilttaa erroria.
Puhelimen akun lataaminen ilman laturia
4
108
Vastaukset
Kännyköissä käytettäviä akkuja ei missään tapauksessa saa ladata suoraan vaan aina tulee käyttää akulle sopivaa laturia. Seurauksena voi olla akun hajoaminen ja jopa tulipalo.
Kännyköissä tuo tarvittava akkulaturi on siis sisäänrakennettuna. Kännykän laturi/virtalähde EI OLE sopiva akun lataamiseen suoraan.- Anonyymi
Miten ulkoisia pöytälatureita voi käyttää ilman puhelinta?
Anonyymi kirjoitti:
Miten ulkoisia pöytälatureita voi käyttää ilman puhelinta?
Sinun pitäisi ostaa erillinen akkulaturi joka sopii kyseisen puhelimen akulle. En tiedä myydäänkö tuollaisia akkulatureita missään.
- Anonyymi
malaire kirjoitti:
Sinun pitäisi ostaa erillinen akkulaturi joka sopii kyseisen puhelimen akulle. En tiedä myydäänkö tuollaisia akkulatureita missään.
Ainakin vanhemmille puhelimille joissa on irrotettava akku löytyy pöytälatureitä jotka lataavat akut samalla tavalla kuten esim kameroiden akut.
Eiköhän puhelimissa ole vaan joku regulaatiopiiri jossa säädetään latauksen katkaisu kun akku on täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12110332
- 525040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052068- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131601Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411412Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta271050Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311011Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977