Eikö USA onnistu Kiinan valloittamisessa? Eikö?

Anonyymi

Onko Kiina vaikea pala USAlle?

Onko?

5

194

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On vaikea pala, mutta ei mahdoton. Kiinan agressiivinen laajentuminen ajaa maat törmäyskurssille Tyynellämerellä, jos Kiinan kommunistinen diktatuuri ei hajoa sisältäpäin. USA tarvitsee silloin kaikki voimavaransa Tyynellämerellä ja eurooppalaisten NATO-maiden tulee selvitä yksin täällä Venäjän kanssa.

      USA:n vetäytyessä Euroopasta Venäjä yrittänee pohjoisen sivustansa suojaamista, Suomi ja Ruotsi, ennen laajempaa hyökkäystä Balttiaan ja Itä-Eurooppaan. Suomen ja Ruotsin sekä Itävallan kannattaa liittyä NATO:on, jotta Venäjä ei pysty aloittamaan erillissotia meitä vastaan ennen päähyökkäystä. On paljon helpompaa hoitaa tonttinsa, kun Venäjän joukoista pääosa sitoutuu Keski-Eurooppaan ja vastaavasti pystymme sitomaan niin paljon joukkoja sivustalle, että paine Keski-Euroopassa pienenee oleellisesti.

    • Anonyymi

      Toiveajattelua ! Jos Usa hyökkää Kiinaan niin se on se viimeinen maailmansota , senjälkeen tulee maapallolle atomitalvi !

      • Anonyymi

        Tätähän nyt on ennustettu jo pitkään, mutta eiköhän se mene ihan normi settinä seuraavakin iso sota.


    • Anonyymi

      Vielä muistetaan miten jenkille kävi Vietnamissa :D Häntä koipien välissä sieltä lähdettiin !

      • Anonyymi

        Vietnamin sodan hävisivät USAn poliitikot, eivät sotilaat. USAn sotilaat eivät juurikaan hävinneet taisteluita Vietnamissa vaan poliitikot määräsivät vetäytymään voitettujen taistelujen jälkeen. Hyvä esimerkki maasta jossa kongressilla on paljon valtaa mutta ei selvän enemmistön yksimielisyyttä sotimisen tavoitteista. Jos Vietnamin sota olisi sodittu kenraalien ehdoilla se olisi ollut ohi parissa vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      149
      974
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      697
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      628
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      619
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      595
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      530
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      33
      520
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe