Matti Seppälä <matti.k.seppala@gmail.com>
ma 24. jouluk. 2018 9.36
Tuloerojen tasaaminen mahdollista
Verotietojen julkistamisen jälkeen mediassa on päivitelty suomalaisten suuria tuloeroja.
Pienituloisten palkkoja ei voida korottaa eikä suurituloisten tuloja pienentää. Ainoana keinona on nettotulojen tasaaminen verotuksella. Pääomatuloja verotetaan lievästi. Demarien eduskuntaryhmän johtaja Antti Lindtman väläytti kesällä osinkotulojen verotuksen muutosta, jotta myös säätiöt, rahastot ja jopa ammattiyhdistyksen alkaisivat maksaa lähdeveroa, mutta asia ei ole edennyt. Myös perussuomalaiset ovat esittäneet osinkotuloverojen korottamista.
VVM Matti Vanhanen torjui Eduskunnassa verotuksen yhtenäistämisen , koska se haittaisi investointeja ja riskinottoa. Ei pääomatuloja investoida, vaan osinkotulot sijoitetaan edelleen pörssiosakkeisiin , ja se ei lisää ollenkaan työpaikkoja. Ihmisiä pitäisi kohdella tasapuolisesti janoudattaa perustuslakia. Sijoittaja
ien työn tekee raha hyötymällä toisten tekemästä työstä, mutta tästä työstä ei maksetakaan normaalia tuloveroa.
Osinkotulojen keveämpi verokohtelu palkkatuloihin verrattuna ei ole perusteltua. Se on antanut eräille tahoille mahdollisuuden muuttaa palkkatuloja osinkotuloiksi ja näin keventää veroja.
Osinkotulot tulisi laskea yhteen palkkatulojen kanssa ja verottaa yhdessä. Näin menetellen kaikkien tuloluokkien veroprosenttia voisi alentaa, koska veropohja laajenisi ja myös kunnat saisivat osansa osinkoverosta palvelujensa katteeksi ja tuloerot tasaantuisivat. Nyt suuria pääomatuloja saavat eivät osallistu kuntien menoihin oikeudenmukaisella osuudella.
Selkeä parannus yhdenmukaisessa osinkojen verotuksessa olisi, että yhtiöt, jotka osinkoja maksavat, pidättäisivät osinkotuloista 30 prosentin lähdeveron, joka sitten otettaisiin huomioon palkkatuloja verotettaessa. Tällöin säätiöt, erilaiset rahastot, ulkomaalaiset, hallintorekisteröidyt ja veroparatiiseissa luuraavat osakkeen omistajat maksaisivat osingoistaan veroa.
Kyseessä on poliittinen linjaveto, josta äänestäjien pitäisi saada tietoonsa puolueiden ja kansanedustajaehdokkaiden kanta ennen eduskuntavaaleja. Me kansalaiset voimme ratkaista millaista veropolitiikkaa seuraava hallitus noudattaa. Nykyisen ohjelma on: "kenenkään verot eivät nouse". Niinpä tuloerot ovat kasvaneet. Samalla pääomatulojen kasvu on mahdollistunut, kun on ollut varoja sijoitustoimintaan.
Verot pitäisi koota tasapuolisesti sieltä missä löysää rahaa pesii.
Kannattakaa Eduskunnalle tehtyä aloitetta verojen yhdenmukaistamisesta.
Matti Seppälä
sitoutumaton piensijoittaja
Iittala
Tuloerot tasattavissa verotuksella
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2724486Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673615Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621911Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261818Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991485Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341031Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18970en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va122922Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235883