Miksi EU pyrkii kalastamaan Brittien aluevesille?

Anonyymi

Tuohan on törkeyden huippu. Ei Norja eikä Islantikaan
salli kenenkään tulla kalastamaan omille aluevesilleen.

Britit ei tule koskaan hyväksymään sitä, että heidän aluevesillään suoritetaan
ryöstökalastusta. Sitä varten heillä on maailman mahtavimmat merivoimat.

8

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU:n sopimus Norjan kanssa on laajin kalastussopimus Pohjois-Euroopassa. Se perustuu vuonna 1980 tehtyyn kalastussopimukseen, jota on täydennetty kirjeenvaihdolla vuonna 1992. Sopimusta hallinnoidaan osapuolten välisillä vuotuisilla neuvotteluilla. Vuotuisissa neuvotteluissa käsitellään perinteisesti kahta pääkysymystä eli TACien (suurimpien sallittujen saaliiden) vahvistamista yhteisesti hoidettaville Pohjanmeren yhteisille kalakannoille (mm. turskalle, punakampelalle ja koljalle) sekä kalastusmahdollisuuksien vaihtoa.

      • Anonyymi

        EU kiristää Norjaa kalan tuontitulleilla.

        Jos et hyväksy sitä tai tätä, niin tullit nousee.


    • Anonyymi

      Turhaan valehtelet.

      Kysehän on sopimisesta molemmin puolin.Britannialla on vähän kalastajia.

      Kalastus on vain yksi ongelma.

      Britannian merivoimat ovat hyvin kaukana mahtavuuden päivistään.

      Ovat ehkä viiden joukossa.

      • Anonyymi

        EU-Rikkoo julkesti säännöksiä kun kalastaa Britannian aluevesillä,siinä nähdään kuinka tarkka lakeja sekä asetuksia noudattava eu on!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        EU-Rikkoo julkesti säännöksiä kun kalastaa Britannian aluevesillä,siinä nähdään kuinka tarkka lakeja sekä asetuksia noudattava eu on!

        Britannia on EU:n jäsen 31.12 2020 asti ja kalavedet ovat yhteiset siihen saakka.
        Jatko on kiinni sopimuksesta,jota yritetään vielä viime tipassa tehdä.


    • Siksi, että Älyjätä saa halpaa silakkaa ja silliä tarjoukseen !
      onko Älyjätä noin tyhmä ???

      • Anonyymi

        Euroopan unionin kiista Britannian kalastuksen suhteen kääntyy lopulta euroopan unionia vastaan,ja sitäpaitsi sehän vain todistaa ettei euroopan unionin sisäinen valvonta toimi ollenkaan ei eu lla ole mitään asiaa Britannian aluevesille enää:)


    • No siinäpä meni moni asia pieleen.

      Ensinnäkin kyse on sopimuksesta. Britit ovat sopineet siitä, että muut saavat kalastaa heidän aluevesillään. Itse asiassa ovat jopa myyneet melkein koko oman kalastuslaivastonsa eurooppalaisille. Olisi vähän kieroa myydä laivat, luvata kalastusoikeus ja sen jälkeen vetäistä matto alta...

      Ja tuo väite maailman mahtavimmista merivoimista. Ei ihan tätä päivää. Taidatkin elää 1800-luvulla? Parhaimmillaan briteillä oli noin kolme kertaa vahvempi laivasto kuin kaikilla muilla yhteensä. Nykyään ykkössijaa pitää USA ja kerroin taisi olla 17.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3514
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2478
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2394
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2264
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2138
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      87
      1169
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1087
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      996
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      949
    Aihe