Kun joku pimpauttaa ovikelloa, tietokone vastaa kovalla äänellä esim. äänitettyä vihaisen Rottweilerin murinaa ja haukuntaa.
Tai kuin puhelimen vastaaja omalla äänellä, nauhoite: en ole juuri nyt tavattavissa, kirjoita kirje ja tiputa se postiluukusta.
Tee ohjelma joka vastaa ovikellon ääneen.
4
274
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä on rottis mutta ei postiluukkua eikä vastaajaa, kylläkin postilaatikko.
- Anonyymi
Tein kerran sellainen sovelluksen joka sammutti tietokoneen radiopuhelin-parin avulla: tietokoneen line-in liitäntään toinen radiopuhelin ja toinen itsellä. Ohjelma tunnisti sen morse-äänen siitä puhelimesta, kun toisesta painoi ja sammutti tietokoneen.
Mekaanisen äänen tunnistaminen on aika helppoa, mutta tietyn henkilön tunnistaminen äänestä on vaikeaa.
Jos ovikello vastaisi: En ole juuri nyt paikalla, jätä viesti postiluukusta.
Silloin joku luulisi että on siellä joku paikalla kun ääni kuuluu, se pelleilee vain.
- Vaikka ei olisikaan ketään tietokone vastaisi vaan. - Anonyymi
Vuonna 2000 painoin ovikelloa ja talosta kuului,
Avain on kynnysmaton alla, jääkaapissa olutta, ole kuin kotonas.- Anonyymi
Vieläkö bunkkaat siellä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19011354Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310772Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356210Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1835006Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402313Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634