Hakkarainen ja Lempoisten kouluissa koronaa

Anonyymi

Lempäälä on suhteellisen pieni paikkakunta, ja täällä on nyt kahdessa koulussa lyhyen ajan sisään ilmennyt koronaa. Pitää muistaa, että jostain koronaan sairastuneet ovat saaneet tartunnan, ja se merkitsee, että koronaa on enemmänkin paikkakunnallamme. Tänään taas on ilmoitettu tulleen Lempäälään neljä koronaan sairastunutta lisää, joten nyt kaikkien tulisi herätä, ja alkaa noudattamaan ohjeistuksia ja tehdä kaikkensa omalta osaltaan tartuntojen hillitsemiseksi. Kyläilyt, syntymäpäivät ja turhat menot olisi viimeistään nyt paikallaan perua, luopua tai siirtää vaikka kesään, se on pieni uhraus kaikkien eduksi ja koko yhteiskunnalle, joten pidetään huolta turvaväleistä, ja pidetään ohjeista kiinni, jotta pääsemme nopeammin palaamaan normaaliin. Rokotus on jo aivan ovella, jaksetaan ja puhalletaan yhteen hiileen.

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liikuntahalli ollut jo kaksi päivää sulussa. Huomenna aukeaa ja pääsee vihdoin taas rautaa kolistelemaan. Tylsää olla kotona.

    • Anonyymi

      Uudellamaalla yli kolmannes tartunnan saaneista on muita kuin suomea äidinkielenään puhuvia. Tämä on tärkeä tieto, onkohan samoin lempäälässä?

    • Anonyymi

      Tulee mieleen ajatus että tartunnan saaneiden henkilöllisyys pitäisi olla julkinen ja esillä jossain että pystyisi seuraamaan että noudattavat muunmuassa karanteeneja. Epäilen että kaikki eivät noudata.
      Kaikkien pitäisi seurata ja pitää toisistaan huolta.

    • Anonyymi

      Nuoria ei pidä missään nimessä syyllistää, mutta heidän kanssaan on hyvä keskustella asiasta juurta jaksain ja kertoa, että sen nopeammin päästään normaaliin kun myös nuoret noudattavat ohjeita ja tekevät voitavansa.

      Toisaalta voi saada tartunnan, vaikka yrittäisi välttää tartuntaa, joten kannustetaan nuoria ja lapsia toimimaan oikein, mutta ei katsota syyttävästi mikäli joku heistä on kaikesta huolimatta saanut tartunnan.

      Vetoamalla rakentavasti neuvot menee paremmin perille.
      Onneksi rokotuksia saadaan jo pikapuoliin ja päästään taas normaaliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      865
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      714
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      55
      707
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      700
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      687
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      655
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      643
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      631
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      626
    Aihe