Kun narsisti yrittää eristää muista ihmisistä

Anonyymi

Liittyykö narsistisiin suhteisiin se että hän yrittää manipuloida ja eristää uhrinsa muista ihmisistä? Esim muista kavereista ja perheestä ja seurustelukumppanista. Mitä hän yrittää saavuttaa sillä että manipuloi uhrinsa muita ihmissuhteita? Mitä se sillä hyötyy?

8

364

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saa jakamattoman huomion itselleen ..
      Hyi!

    • Anonyymi

      Ihmiset ovat narsistille vain ja ainoastaan hyötymistä varten. Kumppani on narsistin omaisuutta, vain narsistia varten. Ystävät ja sukulaiset ovat narsistille uhka, hehän voivat viedä narsistille kuuluvaa aikaa ja huomiota. Hehän voivat vaikuttaa kumppanin mielipiteisiin ja päätöksiin vaikka se on narsistin yksinoikeus. Muiden ihmisten seurassa kumppani ei ole narsistin kontrollissa, narsistin luomassa kuplassa. Kuplan ulkopuolella kumppani saattaa tajuta olevansa kuplassa, vedätetty, kuse...ttu. Kuplan ulkopuolella tulee vertailupintaa, näkemyksiä ja kokemuksia jotka ovat ristiriidassa narsistin luoman vaikutelman kanssa.

      Usein ystävät ja sukulaiset ovat ensimmäisiä jotka huomaavat että heille tärkeää ihmistä viedään kuin pässiä narussa, ja he yrittävät varoitella. Narsisti aloittaa hyvin varhaisessa vaiheessa myyräntyön, kylvää epäilyksen siementä kumppaniin siitä, ettei tämän läheiset ihmiset ole sitä mitä tämä luulee heidän olevan. Läheiset ovat vain kateellisia upeasta suhteesta, upeasta narsistista, ja ihan ilkeyttään kyseenalaistavat narsistia. Narsisti livauttaa puheeseensa pikku vihjailuja ja suoriakin väitteitä läheisten valehtelusta, petturuudesta ym. ikävästä. Kun tuo kaikki tapahtuu suhteen alkuvaiheessa, jossa kumppani on vielä nostettuna jalustalle, rakastumisen huumassa, narsistin lumoissa, nuo jutut uppoavat varsin hyvin. Kumppani puolustaa narsistia kun joku epäilee narsistin tarkoitusperiä. Kumppani kokeen läheistensä puheet vain todisteena siitä ilkeämielisyydestä ja kateudesta josta narsisti on varoitellut.

    • Anonyymi

      Pötkikää pakoon niin lujaa, kun ikinä pääsette, jos huomaatte tai epäilette.
      Jos tämä ei ole mahdollista, älkää ottako koskaan mitään yhteyttä.
      Sairaus jos on kehittynyt, kestää kunnes kuolema parantaa.

    • Anonyymi

      Silloin kun ei ole enää muita ystäviä
      voi helpommin vaikuttaa toisen ajatuksiin
      ja tekemisiin.

      • Anonyymi

        Narsismissa ei ole mitään järkeä. Mitä ihmettä jollainjakamattomalla huomiolla tekee?
        No joo siinä on ideana se elämänenergian imeminen toisesta kuin vampyyri. Eihän semmosella huomiolla muutoin mitään tee.

        "pouyuyghyh"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Narsismissa ei ole mitään järkeä. Mitä ihmettä jollainjakamattomalla huomiolla tekee?
        No joo siinä on ideana se elämänenergian imeminen toisesta kuin vampyyri. Eihän semmosella huomiolla muutoin mitään tee.

        "pouyuyghyh"

        Mulla on ollut hätä miten vampyyrit selviää hengissä ilman mun energiaa. Mut nää vampyyrit on niin vaarallisia, että mun lienee pakko jättää ne ruokkimatta. Mutta vaikeeta mun pehmeelle sydämelle jättää vampyyrit oman onnen nojaan.

        "ppiuyhyhhh"


    • Anonyymi

      Työpaikalla tällainen tyyppi omii työtehtävät, haukkuu muut ja panttaa tietoa. Voisin vaihtaa työpaikkaa, niin kuin moni on jo ennen minua tehnyt. Tässä tilanteessa helpompaa päätä tilanteesta eroon kuin jos narsisti olisi läheinen tai sukulainen.

    • Anonyymi

      Mitä eristetympi uhri on, sitä helpompi häneen on vaikuttaa ja häntä on hallita. Palanen kerrallaan uhrilta alkaa katoamaan terve arvostelukyky sen suhteen, mikä on normaalia ja mikä ei. Kun uhrilta viedään muut (terveet) ihmissuhteet, katoaa häneltä samalla myös terve peili ja jäljelle jää ainoastaan alistajan sairas peili. Uhri alkaa pikkuhiljaa epäilemään itseään ja mielenterveyttään. Nyt uhrilla on myös enemmän aikaa alistajalleen ja hänen toiveidensa täyttämiseen. Uhri alkaa elämään alistajaansa ja hänen tarpeitaan varten ja alistaja on tyytyväinen, kun saa uhrilta täyden huomion. Jos uhrilla olisi paljon sosiaalista verkostoa, tarkoittaisi se että alistaja jäisi vähemmälle huomiolle. Kenties uhrin silmät avautuisivat ja saattaisi jopa lähteä suhteesta. Osa alistajista tai muista häiriöisistä ei pidä siitä, että uhrilla on omaa elämää ja muita ihmissuhteita. He eivät halua uhrin olevan itsenäinen ja tekevän omia valintoja. He eivät pidä siitä, että uhrin aika jakautuu myös muille ihmisille ja asioille. Jos alistaja on kontrollifriikki, hän haluaa jatkuvasti tietää uhrin tekemisistä ja liikkeistä. Alistajalle ei pidä antaa sellaista valtaa, että hän kuvittelee olevansa kuin jumala, muuten hän vaatii kaiken uhrin ajan itselleen. Uhrin on pidettävä kiinni omista ihmissuhteista, työstä ja harrastuksista ja kieltäydyttävä menemästä alistetun rooliin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4510
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3632
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1928
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1830
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      301
      1491
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1037
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      979
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      123
      928
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      884
    Aihe