Tunnistatko EK Häkämiehen oman kylän pojaksi

Anonyymi

Ei vaikuta käytökseltään kotkalaiselta, elinkeinoelämään ponkaisi politiikasta . Teot Kotkan eteen, liimapalkki koneet Kotkasta Kemijärvelle hyväveli ohjelmalla.

9

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Case Kemijärvi , porvarihallitus Vanhanen, Pekkarinen ja Häkämies.

      Pekkarinen oli istuvan hallituksen kauppa- ja teollisuusministeri, ja istuva hallitus oli pääministeri Matti Vanhasen (kesk) ja valtion omistajapolitiikasta vastaavan ministerin Jyri Häkämiehen (kok) johdolla siunannut Stora Enson johdon tekemän päätöksen sulkea Kemijärven sellutehdas.

      Stora Enson Kemijärven-tehdasta ei tarvitse sulkea puupulan vuoksi, sillä metsät kasvavat nopeammin kuin mitä niitä ehditään kaataa. Pohjois-Suomessa voitaisiin lisätä hakkuita 3,5–4,3 miljoonaa kuutiota vuodessa ilman, että metsienmonikäyttö ja luontoarvot vaarantuisivat, arvioivat Lapin, Oulun ja Kainuun metsäkeskusten johtajat Tieto puun riittävyydestä käänsi katseen Stora Enson suuntaan.

      Puunhuoltotiedot on Häkämiehen mukaan saatu ensisijaisesti Stora Ensolta. Hänen mielestään yhtiön tietoihin pitää omistajaohjaajan voida luottaa. Häkämies ei ottanut kantaa tietoihin, joiden mukaan puupula ei välttämättä olisikaan niin paha kuin on annettu ymmärtää.

      ”Raakapuun marginaalihinta nousee. Se tarkoittaa, että tehtaiden pyörittämiseksi ostetut viimeiset kuutiot maksavat liian paljon. Hinnat ovat kohonneet 45–65 prosenttia vuodessa. Tämä on perussyy, miksi olemme päättäneet vähentää tuotantoa ja raakapuun hankintaa. Haluamme katkaista nämä korkeat häntähinnat. Näillä hinnoilla sellun tuotannossa ei ole mitään mieltä". Jouko Karvinen

      Ketä uskoa tässäkin? Historia toista itseään. Money talks.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Montakohan liimapuupalkkia sieltä Kemijärveltäkin on lähtenyt maailmalle, kun Häkämiehen piti tyhjentää kokonainen tehdas, että sai entiselle konkurssin tehneelle naapurilleen uuden mahdollisuuden. Miten monta miljoonaa tähän Häkämiehen Kemijärvi-temppuunkin on upotettu veronmaksajiemme rahoja?

      Kauppa se on mikä kannattaa , Empowerin liimapalkkikoneet lähti Etelä Kymenlaaksosta Häkämiehen komennuksessa Kemijärvelle.

      Positiivisena seikkana kotkalaisittain voidan pitää Anaika Groupin konkurssia hoiti kotkalainen lakitoimisto Sankamo. Ainoa takaisku että oikeuslaitos ei hyväksynyt vaadittua 50 vuoden salassapitoa.

    • Anonyymi

      Jyri Häkämies on isänmaallinen. Kuka muistaa mitä kansallisomaisuutta hän myi ministeriaikanaan,Stora Ensoa , Kemiraa,Sponda,Fortumia jne yms.............................

    • Anonyymi

      Jyri on ihan paras!!!

    • Anonyymi

      EK Häkämiehelle uusi mahdollisuus Kemissä, Stora Enso Kemi RIP, tehdas sali tyhjenemässä. Nyt vaan hyväveli verkosto liikkeelle. Olisikohan Kilpeläisellä vielä Credittiä, Sankamo konsultoimaan 50 vuodeksi.

      Kemijärvi veljet Häkämies ja Kilpeläinen. Urheilijapoika auttaa urheilijapoikaa. Kaksi kokkaremiestä samasta pikkukaupungista. Asuivat lähes naapurissa. Kauppakamariveljeksiä ja samaa ikäluokkaa. Kilpeläinen on ollut mukana konkurssiin päätyneissä firmoissa.

      Ulkolinja: Stora Enson tuplakirjanpito?
      to 20.6.2013 ei katsottavissa
      Vuonna 2000 Stora Enso teki historiansa huonoimmat kaupat ostamalla yhdysvaltalaisen Consolidated Papers -yrityksen. Syntyi miljarditappiot, jotka Stora Enso pimitti kirjanpitoonsa, paljastaa yrityksen entinen työntekijä

    • Anonyymi

      Kemijärvelle sellutehtaan lopettamisen jälkeen kovan kohun saattelemana siirtynyt Arktos on 12 vuoden vertailussa suurin yksittäinen Työ- ja elinkeinoministeriön kehittämistukien saaja.
      Mikkeliläinen Arktos tuli Stora Enson sellutehtaan tiloihin Kemijärvelle valtion jättitukiaisilla . Liimapalkkitehdas tuli valmiiksi, mutta toiminta ei pyörinyt omillaan. Arktosilta loppuivat rahat. Nyt se hakee käräjäoikeudessa pääsyä velkasaneeraukseen.

    • Anonyymi

      Ketä oli jyrin työkaverit kymensanoma lehdessä

    • Anonyymi

      Jyri on paras!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4486
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3615
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1911
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1818
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1485
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1031
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      970
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      122
      922
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      883
    Aihe