Mitä minä tein väärin? Olinko liian ankara vai liian salliva? Oliko kotimme henki oikea? Osasinko antaa hyvän esimerkin uskovaisen elämästä? Näin miettivät äiti ja isä, kun lapsi on ilmoittanut, ettei jaksa enää uskoa ja elää Jumalan valtakunnan matkasaatossa.
Muistan työvuosiltani nuoren, joka jäi kiinni rahan varastamisesta. Pitkien keskustelujen jälkeen hän myönsi teon. Hänestä näkyi katumus. Itkien hän kysyi, mitä hänen pitää nyt tehdä. Kun kysyttiin, mitä kotona on opetettu tekemään samassa tilanteessa, hän ei tiennyt.
Kasvatusvastuu on kodilla. Kun Jumala lahjoittaa perheeseen lapsen, hän antaa myös tehtävän. Tähän tehtävään vanhemmat pyytävät avukseen kummeja. Uskovaiset vanhemmat, isovanhemmat ja kummit pyytävät Jumalalta taitoa, ymmärrystä ja voimaa ohjata lapsia elämään Jumalan sanan neuvojen mukaan.
Kasvattajat haluavat viedä lapsia pyhäkouluun, päiväkerhoon, raamattuluokkaan ja seuroihin, koska niissä puhutaan Jumalan sanaa ja opetetaan elämään sen mukaan. Siltikin lopullinen vastuu jää kodille ja vanhemmille.
Psalmissa 78 opetetaan, että tuleville sukupolville tulee kertoa ”Herran voimasta, Herran teoista, ihmeistä, joita hän on tehnyt”. Näin tulee tehdä, että tuleva polvi oppisi tuntemaan ne ja kertoisi ne taas omille lapsilleen, jotta kaikki osaisivat turvautua Jumalaan.
Muistan vanhan puhujan, jolla oli tapana mainita ”uskonelämän aakkosista”. Hän kuvasi uskovaisen elämää, että ”olemme aina ensimmäisellä osastolla” eli ”ekaluokalla”. Sitä kuvastaa myös uskovaisesta Raamatussa käytetty nimitys ”Jumalan lapsi”. Apostoli Johannes kirjoitti: ”Katsokaa, kuinka suurta rakkautta Isä on meille osoittanut: me olemme saaneet Jumalan lapsen nimen, ja hänen lapsiaan me myös olemme” (1. Joh. 3:1).
Jos uskovaisella saa säilyä lapsen mieli, hän on valmis ottamaan vastaan Jumalan sanan neuvoja, antoivatpa niitä vanhemmat, isovanhemmat, kummit tai samassa matkasaatossa kilvoittelevat toiset uskovaiset eli Jumalan seurakunta. Jumala itse puhuu seurakunnassaan. Jumala on antanut jokaiselle lapselleen myös Pyhän Hengen, jota on kutsuttu usein kotiopettajaksi. Jeesus lupasi sen opetuslapsilleen lähtönsä edellä. (Joh. 14:16.)
Otsikon tekstissä mainittu kasvattajan tehtävä on vaativa. Jumalan sanan neuvoja on teroitettava ”alinomaa”, ja niistä tulee puhua, oltiinpa kotona tai matkalla, makuulla tai jalkeilla. Ja vielä: ”Sido ne merkiksi käteesi ja pidä niitä tunnuksena otsallasi. Kirjoita ne kotisi ovenpieliin ja kaupunkisi portteihin.” (5. Moos. 6:8–9.)
Tuo vaativan tuntuinen toimintaohje tarkoittaa, että Jumalan lapsi kilvoittelee uskovaisena kodissa ja muualla ja elää Jumalan valtakunnan evankeliumista eikä ota lomaa tai vapaapäiviä vaelluksesta. Silloin säilyy myös uskomisen ilo.
Juhani Alaranta
Opeta lapsesi turvautumaan Jumalaan
Anonyymi
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Minä sen sijaan ohjaan lapsiani rehellisyyteen, ettei tarvitse sekoittaa päätään uskonnolla tai muilla päihteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83603768Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2463066Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy672513Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1791559Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31547Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241514Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään641470Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141065- 611022
- 94978