Jeesuksen tuhlaajapoikavertaus päättyy tilanteeseen, jossa omavanhurskauden pellolta työskentelemästä kotiin saapuva vanhempi veli purkaa isälleen suuttumustaan.
“Kaikki nämä vuodet minä olen raatanut sinun hyväksesi enkä ole kertaakaan jättänyt käskyäsi täyttämättä. Silti et ole koskaan antanut minulle edes vuohipahaista juhliakseni ystävieni kanssa. Mutta kun tämä sinun poikasi tulee, tämä, joka on hävittänyt omaisuutesi porttojen parissa, sinä teurastat hänelle syöttövasikan!” (Luuk. 15:29–30.)
Ihmisellä on tarve tehdä työtä. Kaikilla ei välttämättä ole työtä jota tehdä tai mahdollisuutta osallistua työn tekemiseen jonkin esteen tai rajoitteen vuoksi.
Raamattu kehottaa useissa kohdissa työn tekemiseen. Uskominen ei kuitenkaan perustu suorittamiseen tai työhön. Kukaan ei voi ansaita omaa osaansa iankaikkisuudessa tekemisillään tai tekemättä jättämisillään. Ihminen menetti syntiinlankeemuksessa kykynsä toimia Jumalan tahdon mukaisesti.
Jumalan lahjoittaman uskon kautta saatava vanhurskaus kuuluu Jumalan pelastussuunnitelmaan. Paavali selittää roomalaiskirjeessä uskonvanhurskautta Abrahamin esimerkin mukaisesti.
Abraham uskoi Jumalan lupaukseen. Hän ei epäillyt Jumalan lupausta jälkeläisistä, vaikka se näytti ajallisesti katsottuna mahdottomalta. Mikä sai Abrahamin vakuuttumaan? Hän sai voimaa uskostaan.
Samaan vanhurskauteen voi turvata yhä. Jumala kutsuu valtakuntaansa omalta puoleltaan heikkoja ja armahdusta tarvitsevia.
Vertauksessa suurista pidoista Jeesus kuvaa, mitä tapahtuu kutsuttujen kieltäydyttyä: “Palvelija palasi ja kertoi tämän herralleen. Silloin isäntä vihastui ja sanoi palvelijalle: ’Mene kiireesti kaupungin kaduille ja toreille ja tuo tänne köyhät ja raajarikot, sokeat ja rammat.’” (Luuk. 14:21.)
Jumalan poika tuli tänne maailmaan kärsimään ja kuolemaan ristillä köyhiä, raajarikkoja, sokeita ja rampoja varten. Hän uhrasi oman henkensä heikkojen ja syntisten vuoksi. Tuon täydellisen uhrin ansiosta ihmisillä on mahdollisuus olla puettuina Kristuksen pukuun, vanhurskauden vaatteeseen, jonka kantajat kutsutaan kerran hääaterialle taivaallisiin juhliin.
Ihminen on vanhurskas yksin Jumalan armosta. Jeesus kehottaa syntien alta armahdettuja olemaan armollisia myös muita kohtaan, armahtamaan ja antamaan anteeksi. Hän kehottaa meitä rakastamaan vihamiehiä ja rukoilemaan vainoojienkin puolesta.
Armahdetun osaan ei sovi sydämen kovuus muita kohtaan. Rakastava mieli voi olla kutsumassa Jumalan armon omistajiksi niitäkin, jotka ovat tuomitsemassa.
Armollisuus auttaa rakastamaan toisia Jumalan lapsia vaikeissa tilanteissa. “Te, jotka olette Jumalan valittuja, pyhiä ja hänelle rakkaita, pukeutukaa siis sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, lempeyteen ja kärsivällisyyteen. Pitäkää huolta, että tulette toimeen keskenänne, antakaa anteeksi toisillenne, vaikka teillä olisikin moittimisen aihetta. Niin kuin Herra on antanut teille anteeksi, niin antakaa tekin.” (Kol. 3:12–13.)
Sampo Sandell
Suoritukset eivät tuo uskoa
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242481Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492090Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261932Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101763Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581538Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121082Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181059- 55920
- 63905
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2868