Suoritukset eivät tuo uskoa

Anonyymi

Jee­suk­sen tuh­laa­ja­poi­ka­ver­taus päät­tyy ti­lan­tee­seen, jos­sa oma­van­hurs­kau­den pel­lol­ta työs­ken­te­le­mäs­tä ko­tiin saa­pu­va van­hem­pi veli pur­kaa isäl­leen suut­tu­mus­taan.

“Kaik­ki nämä vuo­det minä olen raa­ta­nut si­nun hy­väk­se­si en­kä ole ker­taa­kaan jät­tä­nyt käs­ky­ä­si täyt­tä­mät­tä. Sil­ti et ole kos­kaan an­ta­nut mi­nul­le edes vuo­hi­pa­hais­ta juh­li­ak­se­ni ys­tä­vie­ni kans­sa. Mut­ta kun tämä si­nun poi­ka­si tu­lee, tämä, joka on hä­vit­tä­nyt omai­suu­te­si port­to­jen pa­ris­sa, sinä teu­ras­tat hä­nel­le syöt­tö­va­si­kan!” (Luuk. 15:29–30.)

Ih­mi­sel­lä on tar­ve teh­dä työ­tä. Kai­kil­la ei vält­tä­mät­tä ole työ­tä jota teh­dä tai mah­dol­li­suut­ta osal­lis­tua työn te­ke­mi­seen jon­kin es­teen tai ra­joit­teen vuok­si.

Raa­mat­tu ke­hot­taa useis­sa koh­dis­sa työn te­ke­mi­seen. Us­ko­mi­nen ei kui­ten­kaan pe­rus­tu suo­rit­ta­mi­seen tai työ­hön. Ku­kaan ei voi an­sai­ta omaa osaan­sa ian­kaik­ki­suu­des­sa te­ke­mi­sil­lään tai te­ke­mät­tä jät­tä­mi­sil­lään. Ih­mi­nen me­net­ti syn­tiin­lan­kee­muk­ses­sa ky­kyn­sä toi­mia Ju­ma­lan tah­don mu­kai­ses­ti.

Ju­ma­lan lah­joit­ta­man us­kon kaut­ta saa­ta­va van­hurs­kaus kuu­luu Ju­ma­lan pe­las­tus­suun­ni­tel­maan. Paa­va­li se­lit­tää roo­ma­lais­kir­jees­sä us­kon­van­hurs­kaut­ta Ab­ra­ha­min esi­mer­kin mu­kai­ses­ti.

Ab­ra­ham us­koi Ju­ma­lan lu­pauk­seen. Hän ei epäil­lyt Ju­ma­lan lu­paus­ta jäl­ke­läi­sis­tä, vaik­ka se näyt­ti ajal­li­ses­ti kat­sot­tu­na mah­dot­to­mal­ta. Mikä sai Ab­ra­ha­min va­kuut­tu­maan? Hän sai voi­maa us­kos­taan.

Sa­maan van­hurs­kau­teen voi tur­va­ta yhä. Ju­ma­la kut­suu val­ta­kun­taan­sa omal­ta puo­lel­taan heik­ko­ja ja ar­mah­dus­ta tar­vit­se­via.

Ver­tauk­ses­sa suu­ris­ta pi­dois­ta Jee­sus ku­vaa, mitä ta­pah­tuu kut­sut­tu­jen kiel­täy­dyt­tyä: “Pal­ve­li­ja pa­la­si ja ker­toi tä­män her­ral­leen. Sil­loin isän­tä vi­has­tui ja sa­noi pal­ve­li­jal­le: ’Mene kii­rees­ti kau­pun­gin ka­duil­le ja to­reil­le ja tuo tän­ne köy­hät ja raa­ja­ri­kot, so­ke­at ja ram­mat.’” ­(Luuk. 14:21.)

Ju­ma­lan poi­ka tuli tän­ne maa­il­maan kär­si­mään ja kuo­le­maan ris­til­lä köy­hiä, raa­ja­rik­ko­ja, so­kei­ta ja ram­po­ja var­ten. Hän uh­ra­si oman hen­ken­sä heik­ko­jen ja syn­tis­ten vuok­si. Tuon täy­del­li­sen uh­rin an­si­os­ta ih­mi­sil­lä on mah­dol­li­suus ol­la pu­et­tui­na Kris­tuk­sen pu­kuun, van­hurs­kau­den vaat­tee­seen, jon­ka kan­ta­jat kut­su­taan ker­ran hää­a­te­ri­al­le tai­vaal­li­siin juh­liin.

Ih­mi­nen on van­hurs­kas yk­sin Ju­ma­lan ar­mos­ta. Jee­sus ke­hot­taa syn­tien al­ta ar­mah­det­tu­ja ole­maan ar­mol­li­sia myös mui­ta koh­taan, ar­mah­ta­maan ja an­ta­maan an­teek­si. Hän ke­hot­taa mei­tä ra­kas­ta­maan vi­ha­mie­hiä ja ru­koi­le­maan vai­noo­jien­kin puo­les­ta.

Ar­mah­de­tun osaan ei sovi sy­dä­men ko­vuus mui­ta koh­taan. Ra­kas­ta­va mie­li voi ol­la kut­su­mas­sa Ju­ma­lan ar­mon omis­ta­jik­si nii­tä­kin, jot­ka ovat tuo­mit­se­mas­sa.

Ar­mol­li­suus aut­taa ra­kas­ta­maan toi­sia Ju­ma­lan lap­sia vai­keis­sa ti­lan­teis­sa. “Te, jot­ka olet­te Ju­ma­lan va­lit­tu­ja, py­hiä ja hä­nel­le rak­kai­ta, pu­keu­tu­kaa siis sy­dä­mel­li­seen ar­mah­ta­vai­suu­teen, ys­tä­väl­li­syy­teen, nöy­ryy­teen, lem­pey­teen ja kär­si­väl­li­syy­teen. Pi­tä­kää huol­ta, et­tä tu­let­te toi­meen kes­ke­nän­ne, an­ta­kaa an­teek­si toi­sil­len­ne, vaik­ka teil­lä oli­si­kin moit­ti­mi­sen ai­het­ta. Niin kuin Her­ra on an­ta­nut teil­le an­teek­si, niin an­ta­kaa te­kin.” (Kol. 3:12–13.)

Sam­po San­dell

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

        Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
        NATO
        724
        2481
      2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

        Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
        Maailman menoa
        349
        2090
      3. Mistä se kertoo

        Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
        Ikävä
        26
        1932
      4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

        Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
        Maailman menoa
        10
        1763
      5. Rakas tiedät, että toivoisin

        Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
        Ikävä
        58
        1538
      6. Viesti miehelle

        Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
        Ikävä
        12
        1082
      7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

        Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
        Ikävä
        18
        1059
      8. Teit asiat lopulta niin

        Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
        Ikävä
        55
        920
      9. Miksi rakastuit

        Kaivattuusi?
        Ikävä
        63
        905
      10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

        Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
        Maailman menoa
        2
        868
      Aihe