Haapavesi on ympättävä Pyhäntään!

Anonyymi

Pyhäntä porskuttaa ja viilettää korkealla. Yrittäjyys huipussaan ja moni yritys siellä on palkittu ja niittänyt mainetta ja mammonaa !
Pyhännällä on firmoja joka lähtöön ja ne pärjää !
Haapavesi sen sijaan on hemmetin uppelukissa. Emme saa kaupunkia pinnalle, ellemme ankkuroidu johonkin vakaampaan pitäjään.

Voisimme hyvin hakea kuntaliittoa Pyhännän kanssa, josta välistä ympättäis myös Siikalatvalle kuuluva Piippola ja Pulkkilakin mukaan. Paikkakuntamme status voitaisiin laskea kaupungista kirkonkyläksi eli maalaiskunnaksi. Emme ole rehellinen kaupunki vaan pelkkä kirkon kylä. Siksi statuksen muutos tekisi terää kunnallemme.

Uuden kunnan nimeksi voisi hyvin laskea Pyhännän. Eli meistä tulisi pyhäntäläisiä. Tämä ei olis ollenkaan huono asia. Uskoisin, että Pyhännän alla meille tänne Haapaveden kirkonkylän tienoillekin tulisi varmasti uutta yritystä ja ABC:kin mahdollisesti avattaisiin uudelleen huoltoasemana. Kannatetaan kuntaliittoa Pyhännän kanssa med Piippola Och Pulkkila !

5

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ihmetelty että miksi Pyhännän väkiluku ei nouse menestyvästä teollisuudesta huolimatta. Syynä on ahdas uskonnollinen ilmapiiri jonka takia nuorten miesten itsemurhat on korkeita. Jos et kuulu tähän tiettyyn uskonlahkoon niin et ole minkään arvoinen. Lestahelvetti sanan varsinaisessa merkityksessä.

      • Anonyymi

        Kostamus parempi


      • Anonyymi

        Uskovainen elämän asenne on siunauksellista ja se on aina elämän puolella! Jumalan lapset pitävät kaikkea syntymää Pyhänä ja näin ollen eivät halua estää lasten tuloa maailmaan. Kaikilla lapsilla on oikeus syntyä. Pyhännällä on saatu nauttia runsaasta Jumalan siunauksesta, sillä Pyhännän työllisyys on todella hyvällä mallilla. Jumala on runsaasti siunannut pyhäntäläisiä ja sama siunaus tulisi ulottumaan myös haapavetisiin, jos meidät liitettäisiin osaksi Pyhäntää!


    • Anonyymi

      Kyllä Haapavesi pärjää omana itsenäisenä kuntana.Kun katsoin viimeistä k.valtuuston kokousta niin puh.johtaja teki oikea valinnan kokouksen päättämisestä.Olisi hyvä antaa koulutusta tuleville valtuutetuille miten käytäydytään siinä vaativassa ja vastuullisessa työssä.Toten,että kaikilla on tärkeä sanottavansa mutta miten sen tuotte esille.

      • Anonyymi

        Haapavesi rämpii ja ontuu. Ei me kauan pystyssä pysytä vielä ku valtuustossaki vain kinataan. Kaupunkimme säästötilanne on kuralla ja kulut sen ku kasvaa. Ei hyvää heilu jos omillaan yritämme jatkaa !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe