Taas meni Vaasassa peli ihan tavanomaista rataa.
Ensimmäisessä erässä Hongan nappisyöttö vastustajalle ja siitä peli Sprotille 1-0! Toinen kiekon menetys omalla alueella heti perään ja peli oli 2-0!
Toisessa erässä Kalteva onneksi paikasi virheitään ja peli oli 2-1!
Kolmannessa erässä Lahtinen viskaisi kiekon yli kentän ja yli laida ja turha jäähy taas! Jurmo piti omalla alueella kiinni vastustajasta ja taas jäähy! Siiskonen sai myös jäähyn, oliko se nyt vastustajan selästä työntäminen laitaa vasten, kun käsi hipaisi olkapäätä! Aivan turha jäähy ja näin vastustajalle taas maali ja peli oli silloin jo 3-2 ja näihin numeoihin peli päättyi!
Pelissä on aivan turha laittaa käsiä vastustajan ympäri, kylläs iitä jäähy tulee sitomisesta. Myös oma maila kannattaa pitää niin, että se ei ole vastustajan luistimissa eikä leuassa. Helposti tulee jäähy ja vastustajalel ainakin etu, jos ei pesäti sen mukaan maalia.
Ihmeyttelen, kun kiekko kiertää oman maalin takana laidaa pitkin. Miten voi olla, että vastustaja sen tulee ja ottaa, vaikka seisova pakki olisi lähempänä. Tietääkseni laitaa pitkin kiertävää kiekkoa saa mennä vastaan! Ei siitä ainakaan jäähyä ole vihelletty. Kun JYPillä on kiekko omassa päädyssä, odotetaan, että vastustaja tulee iholle ja sitten menetetään kiekko hänelle.
Kun ollaan hyökkäämässä, kiekkoa kuljettava yrittää monta kertaa itse yrittää kaunistaa tehopisteitä. Jos syöttäisi kaverilla ja näin saisi molarin poikittaisliikkeeseen, voisi maalikin syntyä. Mutta liian monta ketaa unohdetaan, että pelataan joukkueena ja että kiekkoa voisi myö lainata kaverille. Ehkä maalejakin syntyisi enemmän.
Myös liian usein yritetään hallita kiekkoa oman puolen laitojen vieressä, parempi olisi tuikata siniviivan yli, jolloin ainakin sen verran saisi helpotusta, kun vastustajat joutuvat käymään sisiviivan toisella puolella.
JYP palaa kyllä ihan hyvin, mutta antaa apuja vastustajalle liikaa
Anonyymi
1
121
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös se joku asiantuntija ole sanonut että sportti ja jukurit ei kuulu tähän sarjaan. Siis mestisjoukkueita. Mikäs se on mestiksen jälkeen? Onko se suomisarja vai mikä hölynpöly.
Jypi kuuluu sitte asiantuntijoitten mukaan vissiin sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22841Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361290- 1001268
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35732