vaalit ja vaihtoehtoiset poliittiset puolueet

Otetaan esimerkiksi USA:n vaalit.
Sopisi melkein mihin maahan tahansa.

Ovatko ne sisällöltään demokraattiset? Päätetäänkö niissä koko työväestöä edustavaa linjausta vai ovatko äänestäjät "mainostajien" armoilla?

25

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne ovat kuin kuin muinaisen Ateenan vaalit. Kaikki vapaat kansalaiset saivat äänestää neljästä yhteiskuntaluokasta, rikkaimman edustajista valtion virkamiehet.
      Alin luokka, orjat ja eivät omanneet äänioikeutta. Orjat olivat ylivoimaisesti suurin väestöryhmä n. 500 eaa.

    • Anonyymi

      Veikkaan omituisuuksia.
      Trumpin valtakaudelta jää mieleen vain jatkuvat korkeiden virkailijoijoiden erottamiset, oikeudenkäynnit olemattomista ulkomaiden vaikuttamisesta, jossa EU vaikutti koko ajan Trumpia vastaan ja muu maailma vaikutti omalla tavallaan eli kyse on normaalista ilmiöstä. Porvari porvaria vastaan.
      Kuinka paljon media levitti tietoa USA:n ulkopolitiikasta ja työväen asemasta. Niistä ei juuri sanaakaan.
      Ihan kuin salattaisiin todellisia kysymyksiä, niin nostetaan toisarvoista jonninjoutavaa.
      Tyyli sopii molemmille hallitseville porvaripuolueille. Puhutaan kuin papit taivaallisista ja maalliset ongelmat unohtuvat.
      Kysymys kuuluneekin, mistä olennaisesta vaiettiin pääpuolueiden yhteisestä sopimuksesta.
      Toki Trump on pääoman vahva tukija ollen omistaja itsekin. Mutta niin on tilanne myös Demokraattipuolueen johdossakin.

    • Anonyymi

      https://yle.fi/uutiset/3-11671227
      Salamurha Iranissa.
      Yhdysvallat ja CIA ja muut salaiset turvallisuuspalvelut ovat osallistuneet lukuisiin salamurhiin eri puolilla maailmaa. Sirkus Trumpin ympärillä rauhoittaa ihmisiä nukkumaan ja olemaan vaiti salamurhista.

    • Anonyymi

      Kuolemanrangaistus USA:ssa.
      https://yle.fi/uutiset/3-11668458
      Sivistysmaissa on luovuttu kuolemasta rangaistuksena. Yhdysvalloissa kuolemantuomio on edelleen laajasti voimassa.
      Mitätön juttu mutta tästäkään kansan keskuudessa ei puhuta kun hallitsevat puolueet pitävät karusellia.

    • Anonyymi

      Kommunistimaa Kiina teloittaa eniten maailmassa ihmisiä, maahan
      ei olekkaan mikään ihmisoikeusvaltio,

      • Anonyymi

        On siis yhtä vähän oikeusvaltio kuin Usakin.


    • Anonyymi

      Kiinassa tuomitaan vuosittain tuhansia ihmisiä kuolemaan USA:ssa
      tuomittiin kuolemaan 22 ihmistä 2019 on iso ero ihmisoikeuksilla.

      • Anonyymi

        Mitähän pkomuloiset tuohon sanovat ?????????????????

        Varmaan sanobvta että Kiina on nykyään kapitalistinen maa.

        Jos niille sanotaan että entisvanhaan teloittivat vielä enemmän, niin siihen pkomuloiset eivät sitten enää sano mitään...


      • Anonyymi

        Voisiko Suomessakin sallia 22 kuolemantuomiota vuosittain, koska se ei ole ihmisoikeusloukkaus.
        USA teloittaa maailmalla joka vuosia muutamia ilman oikeudenkäyntejä. Ei se mitään kun vain muutama. Niinkö?


    • Anonyymi

      Emme kuitenkaan Suomeen haikailla kommunistidiktatuuria
      kuten kommarit haluaa,siinä menisi ihmisyys ja ihmisoikeudet.

      • Anonyymi

        Siis 22 kuolemantuomiota rikollisille vuodessa olisi kliffa juttu. Ei yhtään enempää. Onko määritelmä perussuomalaisten laatima?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis 22 kuolemantuomiota rikollisille vuodessa olisi kliffa juttu. Ei yhtään enempää. Onko määritelmä perussuomalaisten laatima?

        kommareille ok jos kiinassa teloitetaan tuhansia vuodessa.......


    • Anonyymi

      Yksikään kirjoittaja ei ole sanonut sanaakaan mistä poliittisista kysymyksistä USA:n vaaleissa käytiin debaattia.
      Useissa porvarillisissa maissa on vain yksi puolue joka koostuu monista osasista, monista porvaripuolueista. Erot ovat vain muodollisia kuten esim. aletaanko huonetta siivota ovelta vai vastakkaisen seinän puolelta.
      Trump kehui veronalennuksilla. Rikkaiden verotusta helpotettiin. Obama julisti sulkevansa Guantanamon sotilstukikohdan vankileirin. Mitään ei tapahtunut 8 vuoden aikana vaikka useimmat vangit eivät edes tienneet mistä heitä syytettiin.
      Pääpuolueet vannovat demokratian nimiin. 20 -30 miljoonaa amerikkalaista on vailla kansalaisoikeuksia, vailla äänioikeutta vaikka heillä on jo lapsenlapsia maassa asuessaan.
      Trump vannoo "USA ensin" politiikkaa. Sama käytäntö on ollut presidenteistä riippumatta.

      Ulkomainen valtamedia on kiinnittänyt huomiota vain Trumpin persoonaan, ehkä aiheellisestikin mutta sen varjolla USA:n nykytilasta ei sanaakaan. Jotain pintakiiltoa esitetään kuten yksittäisiä poliisien tekemiä vääräihoisten murhia.
      Vaalaiesta on tehty sirkunäytäntö ja jonka varjolla yhtyeiskunnalliset ongelmat sivuutetaan.
      Trump ei ehkä aloittanut sotia. Lähi-idässä ei enää ollut tuhottavaa. Veikkaan että tulevalla kaudella USA ottaa sotapolitiikan uudelleen käytäntöön.

    • Siellä kansalainen voi ilmoittautua äänestäjäksi, siellä henkilörekisteri ei ole samaa luokkaa kuin meillä.

      Kun olet ilmoittautunut niin saat äänestää joten tulos on niiden jotka ovat sen oikeuden äänestää hankkineet mielipide.

      Lopullinen vaalihan on osavaltioiden edustajien kesken suoritettava.

      On se ainakin demokraattisempaa kuin missään sosialismissa, koska on ainakin 2 puoluetta kun sosialismeissä ei ole varaa kuin yhteen joka taas eiole lainkaan demokratiaa!

      Jenkeissähän saat vaikka itse kansalsisena perustaa uuden puolueen mutta kannatuksen saaminen sille sattaa olla kiven alla kun on totuttu kahteen!

      Sosialismitkin tosin paranisivat jos niissä aina sallittaisiin oikeistopuolue samoin oikeuksin kuin se sosialistinenkin.

    • Anonyymi

      Äänestää mistä.
      Tyrkyllä on vain kaksi tai useampia porvarillisia puolueita jotka ovat yksi ja sama puolue.
      Toivotaan, ettei Bidenin hallinto aloita tai jatka sotia ja purkaa USA:n 800 sotatukikohtaa maailmalta ja purkaa järjettömät sanktiot muille maille. Toivotaan että se loisi maahan kaikkia kattavan terveydenhuoltovakuutuksen. Toivotaan että poliisilaitos uudistetaan siten, että vangittuja kuulusteltaisiin ainakin viikon sisällä kun nyt vankiloissa on tuhansia vuosia olleita, jotka eivät tiedä mistä heitä syytetään.

    • Anonyymi

      Kommunistien on aivan turhaa arvostella demokratioita kommunis-
      tien valtakunnassa vallitseee yhden puolueen oppi ja tiukka kuri, kan.
      salaisten kiristyvä valvonta kuten Kiinassa nyt.

    • Anonyymi

      Itsenäisillä valtioilla on omat käytännöt ja hallitusmuodot. Eipä niihin kannata naapurivaltioiden ym. suuremmin puuttua. USA:n vaalien jälkipeli muistuttaa kieltämättä enemmän sirkusta kuin järjestäytynyttä suurvallan asioiden hoitoa. Venäjä toimii selkeästi linjakkaammin: Putin ilmoittaa kuin sivumennen, että hän sitten johtaa Venäjää yksinvaltiaana seuraavat 30 vuotta (vähintään). Titteli voi tosin vaihtua. Se voi olla presidentti, pääministeri, valtakunnan kansleri tms.. Mutta todellinen valta pysyy Putinin käsissä.

      • Anonyymi

        "Venäjä toimii selkeästi linjakkaammin: Putin ilmoittaa kuin sivumennen, että hän sitten johtaa Venäjää yksinvaltiaana seuraavat 30 vuotta (vähintään). Titteli voi tosin vaihtua. Se voi olla presidentti, pääministeri, valtakunnan kansleri tms.. Mutta todellinen valta pysyy Putinin käsissä."

        Venäjä toimii siis sikäli "linjakkaammin", että siellä on pystyssä Vladimir Putinin diktatuuri.


    • Anonyymi

      Asiallinen kommentti.

    • Anonyymi

      Ja oiotaanpa sitten jälleen jo perinteiseksi käyneen hyvän tavan mukaisesti Partacuksen patologista valehtelua.


      Miten kuuluikaan Moskovassa vuonna 1918 perustetun Suomen(Suomalaisen) Kommunistisen Puolueen ohjelman kolmas kohta?

      "3. Vallankumouksen kautta on otettava työväenluokan omiin käsiin kaikki valta ja perustettava rautainen työväen diktatuuri; - on siis pyrittävä porvarillisen valtion hävittämiseen, eikä suinkaan kansanvaltaan, ei ennen vallankumousta, eikä vallankumouksen kautta."

      Kommunismidiktatuurien historiasta voimme nähdä riittävästi esimerkkejä millaisiin karmaiseviin lopputuloksiin kansanvallan hävittäminen ja diktatuurien pystyttäminen johti.

      https://areena.yle.fi/1-50455023

      • Anonyymi

        Mitä nyt tasan tarkkaan tarkoittaa Don Spartacus ja Totiset Toverit rs:n valehtelu? Niin ja nyt haluaisin tiedustella vielä jotain sellaista, että mitä kaikkea tarkoittaa totisesti Pastori ja Porvari ExTyökkäri ja Tosiuskovaiset rs.n TOTUUS ja vielä kerran TOTUUS. Nyt haluaisin vielä tiedustella jotain sellaista kuviota, että onko todella Espoon TIMPPA Aitolahtelainen JUMALUUS rs:n PYHIMYS Arvoisat Toverit ja Porvarit sekä Paronit.


    • Anonyymi

      "Itsenäisillä valtioilla on omat käytännöt ja hallitusmuodot."
      Hienosti sanottu. Toivottavasti USA, Nato ja EU ottavat oppia ja lopettavat tykkivenediplomatian. Sellaisen takana on viime aikoina tupannut olemaan kussakin valtiossa porvaripuolueiden yhdistelmä.

      Läntinen kapitalismi on todennut Kiinan päävihollisekseen. Kiina siitä viis välittää ja ampuu siviiliraketin kuuhun.
      EU pyrkii olemaan uusi maailman poliisi. Kiinan johdolla syntyi Kaakkois-Aasian talousliitto. Liitossa on mukana porvaripuolueiden rykelmä, siis yksi porvaripuolue.
      Toivottavasti kun USA ja Nato heräävät uutisesta, mukautuvat itsenäisten valtioiden hankkeeseen eivätkä ala vehtailla sotatilaa.

    • Anonyymi

      Ihmisoikeuksien kannalta Kiinasta nykyisen hallituksen taholta ei ole
      odotettavissa mitään hyvää vain diktatuureja tukevaa ja ihmisoikeuk-
      sia polkevaa hallintoa.

    • Anonyymi

      Yhdysvalloissa valtaa pitää kaksi samankaltaista porvaripuoluetta. Äänestäjien hartioille jää kumman puolueen raharikkaita äänestää. Tosin niissäkin on pieniä eroja. Jos ei muussa niin huulenheitossa.
      Bidenin hallinto esittää ennen valtaantuloaan uhkauksia EU:lle, Saksalle ja Kiinalle. Ulkopolitiikkaan ei ole odotettavissa suuntausta parempaan. Suomalaiset pikkutrollit seilaavat Bidenin taakse odotuksella laittaa Kiina sotilaallisesti kuriin. Miksi?
      Kiinasta tulee maailman ykköstalousmahti muutaman vuoden päästä. Pirukaan ei mahda sille mitään.

      Sotamahti Kiinalla on heikko.
      USA:n varustelumenot olivat pari vuotta sitten 40 % maailman varustelumenoista.
      Kiinan vastaavat menot olivat 7 prosenttiyksikköä.
      Kiina satsaa siviilituotantoon moninkertaisesti Yhdysvaltoihin verrattuna.

    • Anonyymi

      Jos kapitalismi ja markkinatalous on nostanut maailman ihmisten elin-
      tasoa pois köyhyydestä, on se pelkästään hyvä asia, se osoittaa että on
      toimiva systeemi ei kellään ole sitä vastaan, markkinatalous on vienyt
      kaikkialla maailmaa parempaan suuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      75
      4361
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      71
      4191
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3609
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3193
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2840
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2582
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2394
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      27
      1546
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1312
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      80
      1117
    Aihe