Miten toimia onnettomuudessa

Anonyymi

Aika laaja käsite, kun se tilanne tulee yllättäen kuitenkin.

Ne hienot ja hyvät ohjeet löytää jokainen.

Siihen vielä niin omalla autolla voi tuoda rauhaa. turhaa ja suojaa siihen onnettomuus paikkaan. Jos on pakko niin omalla autolla voi antaa suojaa ettei joku voi ajaa vielä uutta onnettomuutta. Eli voi olla joskus parempi ajaa auto eteen kuin sinne tien sivuun. Kun jos olet tien sivussa mutta konkreettinen tilanne kohta on keskellä tietä, kuten joku makaa keskellä tietä niin kaikki kiertää autosi, mistä no 5cm päästä siitä maassa makaavasta henkilöstä. Oma auto eteen niin muu liikenne kiertää mahdollisesti jo aika kaukaa ohi.

Eikä sitä tarvitse murehtia että minkä haitan aiheuttaa, anna vaan haitata. oleellista kai on se avun antaminen jollekkin hätätilanteessa eikä se miten liikenne sujuu.

Tilannetaju, priorisointia.

Sitten vielä se että katsoppa, onko homma hoidossa, vaikka siellä joku kai auttaa niin voi olla että sinun osaaminen ja auttaminen ei ole haitaksi. voi kysyä vaikka että voinko auttaa! Tilanne voi olla katoottinen pikku jutussakin, moni voi olla shokissa eikä osaa toimia lookisesti, ulkopuolinen autoilija hyvinkin olla se joka hanskaa tilanteen, ehkä voi auttaa...

Mutta jos myöhästyt salkkarien jakson näkemisestä niin unohda tämä koko aihe!

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi myös aloittaja voinut välttää aloituksen tekemisen vaivan!

      • Anonyymi

        Ok, istun vaan autossa, josko joku tekisi jotain.. Pahoittelut siitä että pahoitin mielesi.
        Viimeksi, kukaan ei persettään autosta nostanu, olen pahoillani kun minä nostin.


    • Anonyymi

      "Eli voi olla joskus parempi ajaa auto eteen kuin sinne tien sivuun."

      En suosittele jättämään autoa keskellä tietä "suojaamaan" ketään. Todella vaarallista!

      Tietenkin sitten autokin voi vaurioitua uudessa kolarissa eikä vakuutusyhtiökään korvaa vahinkoja, "koska autone oli keskellä tietä liikennesääntöjen vastaisesti".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe