Kuuntelin Alexander Stubbia YLE:n Ykkösaamussa. Mies vaan puhuu suvaitsevaisuudesta ja liberalismista kuin joku täys hipsteri vasuri ja humanisti. On selvää että Stubbi on yksi niitä liberaaleja globalisteja jotka ovat olleet pilaamassa Kokoomuksen maineen ja uskottavuuden täysin. Stubb on niin hävytön suvakki että en kyllä usko Kokoomuksen takinkääntöön arvokeskustelussa ainakaan lyhyellä aikavälillä.
Alexander Stubb ajaa Kokoomuslaisia Persuihin
25
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Stubb on täys Kommari
- Anonyymi
Eikai kokomus nyt niin sekoa että lähtisivät persujen puolueseen.Suvaita voi kaikkia mut politikka on kyllä erilainen, Eihän persut hyväksy edes omaa kansalaisia, ruotsinkielisiä.
- Anonyymi
Eihän Kokkomus niin "sekoaisi" että ryhdistäytyisi ja palaisi puolueen alkuperäisiin arvoihin. Kun kuuntelee Stubbia on täysin selvää että Kokoomus, Demarit, Vihervasemmisto ja Kepu ovat samaa puoluetta, eivätkä eroa toisistaan millään tavalla.
- Anonyymi
Kyllä me hyväksytään kuka tahansa joka ei ole kommari kuten Stubb
- Anonyymi
Minä olen kuule itsekkin juuriltani Suomenruotsalainen. En vain ole kommari kuten Stubb.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän Kokkomus niin "sekoaisi" että ryhdistäytyisi ja palaisi puolueen alkuperäisiin arvoihin. Kun kuuntelee Stubbia on täysin selvää että Kokoomus, Demarit, Vihervasemmisto ja Kepu ovat samaa puoluetta, eivätkä eroa toisistaan millään tavalla.
Tuo puolue on hyljännyt totaalisesti kotiuskontoisänmaa- arvot joilla maa on rakennettu.
- Anonyymi
Stubb nauttii edelleen suurta kannatusta kokoomuksessa.
Harmi,ettei Helsingin pormestarius kiinnosta.
Alex taitaa olla vielä vereslihalla potkuistaan pj:n paikalta.
Hänellä olisi ollut ykkössauma pormestariksi.
Ja edelleen presidentiksi...- Anonyymi
Kyllähän Stubb olisi ilman muuta suomen kakspuolue järjestelmässä vasemmiston kärki ehdokas
- Anonyymi
Stubb ja hänen kaltaisensa ovat parasta mitä voimme toivoa. Hänen ehdokkaansa Kirsi Piha olisi erinomainen valinta pormestariksi, hän haluaa Helsingin olevan avoin ja monikulttuurinen, hän ei kuitenkaan ole perussuomalaisten vastavoima. Onhan perussuomalaisissakin muutamia tolkun ihmisiä mutta myös eniten möliseviä idiootteja joiden maailmankuva on hyvin kapea.
- Anonyymi
Hänen kaltaisensa? Ai selkärangattomat kuminaamat?
- Anonyymi
Me perussuomalaiset emme ole suvaitsevaisia ja liberaaleja. Olemme vanhatestamentillisia ja ahdasmielisiä..
- Anonyymi
Kutsutko meitä juutalaisiksi? Vihaatko juutalaisia?
- Anonyymi
Me persut suvaitsemme paljon enemmän erilaisuutta kuin te punaset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me persut suvaitsemme paljon enemmän erilaisuutta kuin te punaset.
Perustelen asian hyvin jos tarvitsette.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kutsutko meitä juutalaisiksi? Vihaatko juutalaisia?
En, kutsun itseäni ja meitä muita persuiksi. Olemme vanhatestamentillisia, eli noudatamme kirjaimellisesti käskyjä ja tuomitsemme muut kommunisteiksi.
- Anonyymi
Stubb on oikein sellainen "perus-Kokoomuslainen", aivan täydellinen tyhjäpää.
- Anonyymi
Tuollaiset tyypit ajavat Kokoomuslaiset Perussuomalaisiin. Toki, oikea Kokoomuslainen tyhjäpää, äänestää Kokoomusta vaikka ei tietäisi mitä Kokoomus ajaa ja haluaa. Mikäli nyt kuuntelee esimerkiksi kuuntelee Orpoa ja muita Kokoomuksen kärkipolitikkoja, täysipäiset lähtisivät kiljuen Perussuomalaisiin.
- Anonyymi
Vieläkö joku tuotakaan globalistia uskoo?
- Anonyymi
Stubbilla on niin hyvä professuuri ja hillotolppa että hänellä tuskin on kiinnostusta Helsingin asioihin tai ainakaan kiinnostusta tulla niitä hoitamaan. Eiköhän koko perhe ole tottunut elämäänsä Firenzessä ja kansainvälinen arvostus on aika paljon merkittävämpää kuin olla pormestarina Suomessa. Mikä houkuttelisi Suomeen ja Helsingin asioita hoitamaan? Helsingillä tulee olemaan vielä vaikeuksia, kun on yhä vähemmän veroa maksavia asukkaita ja yhä enemmän toimeentulotukien saajia.
- Anonyymi
Mitä poliittista tulevaisuutta perussuomalaisilla on, kun käyvät kaikkien poliittisten kilpailijoiden tai perussuomalaisten näkökulmasta paremminkin vihollisten, tässä tapauksessa laitaoikeistona oikeiston kimppuun? Ikuinen oppositiorooli?
Perussuomalaiset ajavat itse itseään yhä vahvemmin poliittiseen nurkkaukseen, sillä mahdolliset hallitusyhteistyökumppanit alkavat loppua käsiin. Mikä puolue haluaisi hallitukseen selkäänpuukottajajoukkueen kanssa? Perussuomalaisille näyttäisi jäävän pelkkä muasta pekka-kortti käsiin eli vaikutusvaltaan päästäkseen ainoa tie on laitaoikeistolainen diktatuuri. Onneksemme sellaista ei pääse armaassa kotimaassamme tapahtumaan, koska valtaosa kansasta ei hyväksy äärioikeistolaisuutta politiikassa. Vedätettäviä ei riitä samaan tapaan kuin Puolassa ja Unkarissa, EU:n rupuvaltioissa.- Anonyymi
Totta! Suomen kansa äänestikin äärivasemmistolaisen populistihallituksen valtaan jota vasemmostolainen Kokoomus tukee. Suomessa on vain 2 isänmaallista oikeistopuoluetta nimittäin Ps ja Kd.
- Anonyymi
Kolumnit TS
Hannu Miettunen:
Otamme velkaa, jotta Italia voi keventää verotustaan
[email protected]
8:00
Ylen Ykkösessä haastateltiin kansantaloustieteilijä Pekka Korpista. Niin maailmanpankissa kuin Helsingin kaupunkisuunnittelussakin vaikuttanut oikeistodemari on italofiili, joka on viettänyt pitkiä aikoja Roomassa ja seurannut tarkkaan Italian talouden ja politiikan kehitystä.
Korpinen listasi asioita, joita Italian hallitus oli jo ilmoittanut tekevänsä EU:lta tulevilla koronamiljardeilla. Yksi keskeinen kohde oli keskituloisten verotuksen keventäminen.
Luitte oikein. Se saattaa jopa olla kansantaloutta elvyttävä toimi, mutta poliittisesti räjähdysherkkä ajatus.
Pohjoinen, protestanttinen ja lakejaan noudattava olut-Eurooppa nieli avustuspaketin alun perinkin nikotellen. Se ottaa nyt velkaa ja valmistautuu kiristämään verotustaan heti, kun koronasta on toivuttu.
Välimeren maiden alhaista veroastetta ja vielä alhaisempaa veromoraalia on purnattu pohjoisessa normaaliaikanakin. Missäköhän lukemissa oikeistopopulistien kannatus on, kun Italian aikeet tulevat yleisempään tietoon?
Toistaiseksi Italiankin tukirahat ovat jääneet jumiin EU:n kiistassa oikeusvaltioperiaatteesta. Korpinen antoi tähänkin perspektiiviä. Hänen mukaansa Italian talouden ja yhteiskunnan suurin jarru on maan oikeuslaitos.
Riitojen ratkaisu kestää oikeusistuimissa suhteettoman kauan. Korpisen mukaan ulkomaisia investointeja ja kaikkea taloudellista toimintaa jarruttaa se, että sopimuskumppanejaan on käytännössä lähes mahdotonta saattaa oikeudelliseen vastuuseen.
Jos oikeuteen lopulta päästään, juttu voi vanhentua kesken jo aloitetun oikeudenkäynnin. Altavastaajalla riittää keinoja jarruttaa.
Tällä konstilla on karistanut enimmät harminsa muun muassa Silvio Berlusconi. Missäköhän muuten silloin mahtoi olla EU periaatteineen?
Missäköhän lukemissa oikeistopopulistien kannatus on, kun Italian aikeet tulevat yleisempään tietoon?
Korpisen mukaan Italian hallitus ei ole aikonut laittaa senttiäkään koronatuesta oikeuslaitoksensa uudistamiseen. Hänestä se olisi maan kiireellisin hanke.
Länsi-Eurooppa on seurannut hämmästyneenä Puolan ja Unkarin kiukuttelua. Niiden oletetaan olevan lännelle kiitollisia. Ovat tainneet historian läksyt jäädä väliin.
Suurvalta Puola katosi 1700-luvulla kartalta tultuaan kolmessa erässä naapuriensa viipaloimaksi. Preussin, Itävallan ja Venäjän perilliset ovat jyränneet sen toistuvasti myöhemminkin.
Jo 1000-luvulla suuruuden aikansa kokenut Unkari sai itselleen 1867 laajan autonomian Itävallan keisarikunnassa. Ensimmäisen maailmansodan jälkiselvittelyissä se tulkittiin muitta mutkitta syylliseksi sotaan. Reunoja jaettiin uusille naapureille. Mukana meni kolmannes unkarilaisista. Ratkaisun arkkitehti on Ranska, jonka oma suosikki oli Romania.
Toisen maailmansodan ja kylmän sodan kriittisillä hetkillä Itä-Eurooppa sai lännestä lähinnä lämmintä kättä. Kommunistihallintoa tuettiin 1970-luvulla tosin lainoilla, jotka se käytti patoutuneen kulutuskysynnän tyydyttämiseen. Takaisinmaksun koittaessa vyönkiristys synnytti Puolassa Solidaarisuus-liikkeen.
Unkarin myöhempi säästötoimi oli purkaa pois rajojen piikkilanka-aidat. Pääministeri Miklós Németh – kuulun keihäänheittäjän täyskaima – on paljastanut nyttemmin syyn. Rajalla käytetty hälytysjärjestelmä oli ostettu valuutalla Ranskasta, ja varaosat kävivät kalliiksi.
Toimenpiteen romantisointi alkoi 1989 samalla hetkellä, kun seuraukset alkoivat paljastua.
Kirjoittaja on Turun Sanomien uutispäällikkö.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872