Kerrankin joku tervehenkinen puolue haluaa puuttua seksuaalirikollisten tuomioihin ! Kun kuuntelin Kyselytuntia, Henriksson ja muut naispuoliset suvakkiministerit on suorastaan rikollisten asialla. Uhri on unohdettu, elämä pilalla. Onneksi on Perussuomalaiset, kiitos siitä.
Persut haluaa kiristää seksuaalirikollisten tuomioita
13
58
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kuuntelit, et ymmärtänyt. Väität, että persut olisivat nostaneet asian esille. Tosiasiassa hallitus on valmistelemassa lain tiukentamista.
https://www.eduskunta.fi/FI/naineduskuntatoimii/kirjasto/aineistot/kotimainen_oikeus/LATI/Sivut/seksuaalirikoksia-koskevan-rikoslain-20-luvun-kokonaisuudistus.
Työryhmän ehdottamat muutokset merkitsisivät seksuaalirikoksina rangaistavien tekojen alan laajenemista ja rangaistusten ankaroitumista.
Tätä lakiuudistusta yritti viime hallitus, mutta ei kyennyt.- Anonyymi
sinis-jarppa oli itsekin jatkuvan avun tarpeessa ei liity ps puolueeseen
- Anonyymi
Takavarikoidaanko Työmiehen rikoksentekovälineet nyt valtiolle?
- Anonyymi
Vain jos perimä on oikeanlainen.
- Anonyymi
Joo ja Hakkaraisen kourat.
- Anonyymi
Tuomiot annetaan oikeuslaitoksissa tuomareiden toimesta eivät poliitikkojen, he säätävät lait joissa määritellään ylin ja alin tuomio. Ylin on 10 vuotta vankeutta, sitä voitaisiin tietenkin nostaa poliitikkojen päätöksillä mutta ei auta jos oikeuslaitos antaa liian lieviä tuomioita.
Tätäkään eivät mölisevät persut ymmärrä.- Anonyymi
Oli tuomioiden alarajan nostosta kysymys, niin sanottu minimi, mutta tätäkään ei suvakki ministerit halua ymmärtää, henriksonni vähiten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli tuomioiden alarajan nostosta kysymys, niin sanottu minimi, mutta tätäkään ei suvakki ministerit halua ymmärtää, henriksonni vähiten.
Alarajaa käytetään esimerkiksi tapauksissa jolloin sekä uhri että rikoksentekijä ovat lähes samanikäisiä esim. uhri 17 vuotias, rikollinen 18 vuotias, ikäeroa voi olla vain muutama kuukausi eikä rikos ole väkivaltainen. Olisi kohtuutonta tuomita 10 vuotta vankeutta pelkästä nuoruuden hölmöilystä.
Tuomioistuimet tästäkin päättävät eivät ministerit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli tuomioiden alarajan nostosta kysymys, niin sanottu minimi, mutta tätäkään ei suvakki ministerit halua ymmärtää, henriksonni vähiten.
Oikeusministeriön mietinnössä on myös rangastuksien alarajan nosto mukana. Tutustu mietintöön ennen kuin alat täällä syyttelemään. Sivuja on 91 kappaletta joten sinulla saattaa mennä siihen koko tämän vuoden loppuaika.
https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/bitstream/handle/10024/162356/OM_2020_9_ML.pdf#page91
- Anonyymi
Aloittaja pyrkii jälleen kerran osoittamaan PS-puolueelle ansiotonta arvonnousua yrittämällä viedä kunnian niiltä tekijöiltä, joille se kunnia kuuluu. Itse kun eivät osaa, niin anastaminen on ainoa mahdollisuus. Aivan kuten isänmaallisuuden omiminenkin.
- Anonyymi
Koskeeko laki myös raiskaavia ja ahdistelevia persuja? Vai puhdistaako persuus kaikista rikoksista?
- Anonyymi
Tyhmyys ei ole rikos siksi persut voivat kirjoitella tänne mitä tahansa, persulaisuus otetaan huomioon lieventävänä seikkana.
- Anonyymi
''Kerrankin joku tervehenkinen puolue...'
Ei ole ensimmäinen kerta kun persut ratsastaa lainahevosella:)
Puolueen johto luottaa siihen että ''hyödylliset idiootit'' eivät seuraa politiikkaa muuten kuin persusanomien kautta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875