Kumpi on Pyhempi usko, juutalaisuus/- Israelin usko, vai lestadiolaisuus?
Lestadiolaiset omaavat itse jumalien valtakunnan, tuntematta Jaakobin ja Israelin Jumalaa, siksi Jumala antoi Israelille majoriteetin, 1 Moos 12; 1 Herra sanoi Abramille: "Lähde maastasi, asuinsijoiltasi ja isäsi kodista siihen maahan, jonka minä sinulle osoitan.
2 Minä teen sinusta suuren kansan ja siunaan sinua, ja sinun nimesi on oleva suuri ja siinä on oleva siunaus.
3 Minä siunaan niitä, jotka siunaavat sinua, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinun saamasi siunaus tulee siunaukseksi kaikille maailman kansoille."
Siis Israel saa kantaa Jumalan siunausta, joka tulee myös pakanoiden päälle, uskomalla Jeesus luvatuksi Messiaaksi.
Mutta toisaalta, mitä jos kiroaa Israelin? Käy kuten Briteille -46/7, kun panivat kampoihin Israelilaisten muutolle luvattuun maahansa?
He hallitsivat silloin lähes kolmannesta maailman sivistyneistä valtioista, mutta kun nousivat Jumalaa ja Israelia vastaan, mitä heille jäi? Vuosikymmenen sisällä britit hallitsivat vain yhtä vajavaa saarta Euroopan länsipuolella, kirous tuli heti merkittävän voimakkaasti. Saman kohtalon koki moni muistakin kansoista.
Taas lestadiolaisten osalle on odotettavissa ihmisoppineen ns. "kylmää kyytiä", kun eskatologinen aika tulee.
Israelille Jumala taas lupaa paljon, Hän ottaa peitteen pois heidän päältään, ja Pave kertoo sen seuraavassa. Room. 11:26
Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.
Kirjoitetaanko SRK;sta Raamatussa juuri mitään?
Tulee mieleen, että kannattaako hakeutua proselyytti- kaste israelilaiseksi, vois olla paremmat mahikset?
Eli, kumpi "lahko on enemmän Kolmiyhteisen Jumalan mieleen.
r
Kumpi on Kolmiynteisen mieleen, Vl, vai Israel
11
59
Vastaukset
- Anonyymi
Osoitat vaan tyhmyytesi noilla jutuillasi. Hallelujaa.....
- Anonyymi
Mihin Halleluujan vastaus jäi?
Mielestäni SRK on vain pieni lahko, Israel Jumalan silmäterä, josta kaikki pelastuu.
Yritä pysyä kysymyksessä, se on sinun tyhmyyttä, kun et pysty vastaamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mihin Halleluujan vastaus jäi?
Mielestäni SRK on vain pieni lahko, Israel Jumalan silmäterä, josta kaikki pelastuu.
Yritä pysyä kysymyksessä, se on sinun tyhmyyttä, kun et pysty vastaamaan.Yliannostuksen valheellista jeesusta saaneet saalemit jankuttaa toistuvasti samoja tarujaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yliannostuksen valheellista jeesusta saaneet saalemit jankuttaa toistuvasti samoja tarujaan.
Panettelu on saatanasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Panettelu on saatanasta.
Se on aivan sama, jos sinä panet ,paneskelet tai panettelet.
- Anonyymi
Aloittaja lienee puoli- tai varttijuutalainen ja sattumasukeltaja. Käyttää Raamattua toisten mollaamiseen.
- Anonyymi
Onko SRK;n raamatussa vartit ja puolet? Tarkoittaako se älyänne, kun ette pysty kommentoimaan aloitusta?
- Anonyymi
R kuin saaleminpastoriko.
- Anonyymi
Kannattaa tutkia mitä Jeesus sanoo Matt. 21. 42-43. Moni rukoilee luonnollisen Israelin eli maallisen ja poliittisen valtion puolesta.
Kannattaa myös tutkia Gal. 3. 27-29.
Silloin ymmärrätte Jumalan lopullisen tarkoituksen.
w.- Anonyymi
Eipä puhuttu lestadiolaisista mitään?
- Anonyymi
r.w.saaleminpastoriko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885