Olen käyttänyt reseptilääkeenä Medipam/diapam ahdistukseen tarvittaessa 5 mg noin 20 vuotta ja noin 1-2 kertaa viikossa. Viime vuosina helvetinmoinen viluisuus ja palelu. Voiko olla bentsoista johtuvaa?
Bentsoista paleleminen?
Anonyymi
8684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mulla toi paleleminen vaan on pahentunu , kun en enää noita saa. Ainahan täällä saa palella.
Jos nukkuu huonommin palelee.
Mulle hillitön palelu on yksi unettomuuden oire.
sulla on vieroitusoireet.
pameja ei saisi syödä jatkuvasti ja varsinkaan 20 vuotta.
Lopeta lääkkeet ja kohtaa tunteet aidosti.
Saattaa elämäkin alkaa näyttää erinlaiselta.
Itse ajattelen, että jos joku on syönyt bentsoja 20 vuotta, hän todella tarvitsee niitä. Todennäköisesti hän tarvitsee niitä koko loppuelämänsä.
Silloin ei ole järkeä ajaa alas lääkettä, pelkästään alasajon itsensä vuoksi, jotta voisi hehkutella olevansa "clean".
Hoitava lääkäri on asiantuntija tässäkin asiassa, joten häntä kannattaa kuunnella.
hoitava lääkäri saa joka reseptistä komissionl potilas ja hänen ahdistus on lääkärille sivuseikka.
Ahdistus johtuu siitä että ajattelee liikaa tulevaisuutta.
mutta jos oot rouskinu pameja jo 20 v niin jatka vaan samaan malliin, niin saat varmasti saman lopputuloksen.
Hidastaako Bentsot jotenkin aineenvaihduntaa? Ainakin suolen toimintaa ne hidastaa. Jos kroppasi käy hieman hitaalla eli palelet enemmän.
Käsittääkseni bentsot eivät hidasta aineenvaihduntaa eivätkä myöskään esimerkiksi suolen toimintaa. Bentsothan vaikuttavat keskushermostoon GABA reseptoreiden kautta.
Antikolingerit ovat ymmärtääkseni se lääkeryhmä, joka vaikuttaa lamaavasti suolen toimintaan. Muitakin samalla tavalla vaikuttavia lääkkeitä on, kuten mm. esim. opioidit.
Minullakin samoja oireita diapamista, eli nykyisin palelen hitosti, ennen olin kuumissani ulkona talvellakin. Nyt en hikoile kunnolla edes saunan löylyissä! Eli taitaa bentsot sotkea kehon lämmönsäätelysysteemiä?