Olen käyttänyt reseptilääkeenä Medipam/diapam ahdistukseen tarvittaessa 5 mg noin 20 vuotta ja noin 1-2 kertaa viikossa. Viime vuosina helvetinmoinen viluisuus ja palelu. Voiko olla bentsoista johtuvaa?
Bentsoista paleleminen?
8
647
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla toi paleleminen vaan on pahentunu , kun en enää noita saa. Ainahan täällä saa palella.
- Anonyymi
Jos nukkuu huonommin palelee.
Mulle hillitön palelu on yksi unettomuuden oire.
- Anonyymi
sulla on vieroitusoireet.
pameja ei saisi syödä jatkuvasti ja varsinkaan 20 vuotta.
Lopeta lääkkeet ja kohtaa tunteet aidosti.
Saattaa elämäkin alkaa näyttää erinlaiselta. - Anonyymi
Itse ajattelen, että jos joku on syönyt bentsoja 20 vuotta, hän todella tarvitsee niitä. Todennäköisesti hän tarvitsee niitä koko loppuelämänsä.
Silloin ei ole järkeä ajaa alas lääkettä, pelkästään alasajon itsensä vuoksi, jotta voisi hehkutella olevansa "clean".
Hoitava lääkäri on asiantuntija tässäkin asiassa, joten häntä kannattaa kuunnella. - Anonyymi
hoitava lääkäri saa joka reseptistä komissionl potilas ja hänen ahdistus on lääkärille sivuseikka.
Ahdistus johtuu siitä että ajattelee liikaa tulevaisuutta.
mutta jos oot rouskinu pameja jo 20 v niin jatka vaan samaan malliin, niin saat varmasti saman lopputuloksen. - Anonyymi
Hidastaako Bentsot jotenkin aineenvaihduntaa? Ainakin suolen toimintaa ne hidastaa. Jos kroppasi käy hieman hitaalla eli palelet enemmän.
- Anonyymi
Käsittääkseni bentsot eivät hidasta aineenvaihduntaa eivätkä myöskään esimerkiksi suolen toimintaa. Bentsothan vaikuttavat keskushermostoon GABA reseptoreiden kautta.
Antikolingerit ovat ymmärtääkseni se lääkeryhmä, joka vaikuttaa lamaavasti suolen toimintaan. Muitakin samalla tavalla vaikuttavia lääkkeitä on, kuten mm. esim. opioidit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käsittääkseni bentsot eivät hidasta aineenvaihduntaa eivätkä myöskään esimerkiksi suolen toimintaa. Bentsothan vaikuttavat keskushermostoon GABA reseptoreiden kautta.
Antikolingerit ovat ymmärtääkseni se lääkeryhmä, joka vaikuttaa lamaavasti suolen toimintaan. Muitakin samalla tavalla vaikuttavia lääkkeitä on, kuten mm. esim. opioidit.Minullakin samoja oireita diapamista, eli nykyisin palelen hitosti, ennen olin kuumissani ulkona talvellakin. Nyt en hikoile kunnolla edes saunan löylyissä! Eli taitaa bentsot sotkea kehon lämmönsäätelysysteemiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719667- 766670
- 286316
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996095Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435949Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1015831- 635255
- 454970
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604300- 503920