Miten teillä sukulaiset tulevat toimeen

toistensa kanssa? Onko jotain kitkaa vaiko kaikkien kanssa tulette hyvin toimeen?
Mistä ne sukuriidat oikein kimpoavat? On niin ettei meidän suvussa nuoremmatkaan hyväksy kaikkien sukulaisten esim. kirkkoon kuulumista. Onko teillä tällaisia kokemuksia? Se on jokin villitys tuohon onko se uuspakanuus vaiko mikä ja ne jotka ovat pakanoita eivät voi huomauttamatta olla kirkkoon kuuluville.
1773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suvun sisäiset ja asiat, henkilökohtaiset asiat,
riidat ja henkilökitkat kuuluvat yleisen sivistyneen käsityksen mukaan
yksityisyyteen.
Onko niitten julkinen setviminen mielenkiintoista, täällä luetun
perusteella ei, mutta aina löytyy pari henkilöä, joille ne ovat mieliaiheita.

Äänestä

Ei tulisi mieleenkään kertoa sukunsa asioita täällä, peitellystikään.
Joku vielä katsoo asiakseen kysyä !

Äänestä

"....katsoo asiakseen kysyä". Katsoo asiakseen udella toisten sukulaisriitoja.

Äänestä

Kun ei ole.
70 on enää ilman.
Ilman lapsiakin.
Onko se sitten hyvä.
Onko paha.
Ei ole merkitystä enää.
Aika kertokoon, sitten aikanaan.

H.

Äänestä

Aloitus lupaa pitkää ketjua. Aina on omanpesän likaajia, jotka eivät mitään rakasta
niin paljon kuin julkisuudessa jauhaa toisten perheasioita..

Äänestä
  • ....... ja omia perheasioitaan .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ....... ja omia perheasioitaan .

    Nimeä en sano.
    Mutta sormella saatan osoittaa...

    Äänestä

Hyvä aloitus, asiasta kuin aloituksesta voi kirjoittaa myös yleisellä tasolla.
Omassa suvussani on ollut riitaa perintöasioissa, ei edellisessä mutta sitä edellisessä polvessa ei jako mennyt yhden sisaren mielestä oikein.
Siitä kannettiin riitaa koko loppuelämän ajan vaikka kummallakaan ei ollut mitään puutetta.
Hyvä, että heidän lapset ovat osanneet katsoa asian yli ja asia ei ole vaikuttanut heidän väleihinsä. Ovat ok.
Oli se aika vaivaannuttavaa kun kuitenkin yhteisissä juhlissa tapailtiin., niissä oli huoleton tunnelma tipotiessään kun nämä kaksi toramummelia olivat paikalla.
Tässä riidassa oli kyse myös maanjaosta, joka piti poikamiehenä kuolleen veljen jälkeen jakaa, mutta riitaa voi tulla pienemmästäkin.

Äänestä

Aloittaja puree nyt kynsiään, kun ei päässyt juoruamaan sukunsa riidoista.
Onneksi on joku muu, joka keksi "yleisellä tasolla" juoruta luullen välttyvänsä
tulemasta leimatuksi juoruajaksi. Vai vastasitko itsellesi ?
Anna tulla vaan kaikki ulos, sinäkin aloittaja, ettet ihan pakahdu kaikkeen minkä suvustasi haluat palavasti kertoa.

1Äänestä
  • Jos oma suku on ihan tavallista suomalaista tolkun väkeä, siitä ei kerrota. Mutta kun ilmaantuu ulkomaalainen vaikka vain poikakaveriksi, niin tiedotetaan kaikki mahdollinen ja revitään siitä itselle erikoisuus pisteitä.

    1Äänestä

  • "Kun juorukello kaakattaa
    ei rauhassa saa maatakkaa"

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Kun juorukello kaakattaa
    ei rauhassa saa maatakkaa"

    Karjalainen lausahdus.

    Äänestä

  • Löysää välillä pipoasi kun kuvittelet kummia.
    en ole aloittaja ,
    mutta hyvän aloituksen aloittaja teki.

    Aihe on yleinen, usein käsitelty asia esimerkiksi lehtien sivuilla, esimerkiksi teemoilla
    "Onko suku pahis, onko totta vai tarua" jne
    olen törmännyt aiheeseen muissakin ympyröissä ja kun aiheesta siellä keskusteltiin, kukaan ei puhunut omista sukulaisistaan tai juoruiltu.
    eE täälläkään tarvitse omista sukulaisistaan puhua ja jos se juoruamista niin
    kuka nyt kenenkään Martta-tätiä tai Paavo Pesusieni-setää tuntee,
    eihän täällä ketään tunneta, tuntemattomista ei ole mitää syytä juoruta mutta elämän kokemuksina sukusuhteita voi aina jakaa jos kantti kestää ja pipo ei kiristä.

    Esimerkiksi anoppi - miniä voi olla sukulaissuhde, joka aiheuttaa skismaa, kaksi naista ja yksi mies, jonka hyvää molemmat naiset vartioivat.
    Voihan sisaruksiallakin olla erimielisyyksiä, esimerkiksi jos vanhemmat eivät kohtele lapsiaan tasapuolisesti.
    Moni voi tietää myös tapauksia, joissa isovanhempia estetään tapaamasta lapsenlapsiaan jostain sukulaisuussuhteisiin riippuvista syystä,.
    Kyllä erilaisia negatiiviais tilanteita ihmisten elämästä löytyy kun sukulaisuussuhteista jutellaan , mutta aina löytyy myös positiivisia, lämpimiä sukulaisuussuhteita, miksei niitäkin voi jakaa.

    Mutta palstalla on näitä tikkiksia, jotka heti lyttäävät epäillyillään ja kuvitteluillaan hyvänkin aloituksen, ehkä he lukevat aloituksia laput silmillä., se heille suotakoon.

    1Äänestä

Joku suomalainen voi saada miehen vain kielivaikeuksien ansiosta.
Jos sitä ymmärtäisi, mies lähtisi kuin ohjus,

Äänestä

Tulemme toimeen kun emme ole kanssakäymisessä sukulaistemme kanssa.
Elämäntapamme ja varsinkin moraalimme siihen liittyvine ilmentymineen poikkeavat reippaasti toisistaan.

Kirkkoon kuulumisilla, poliittisilla mielipiteillä tms. ei ole mitään tekemistä välimatkan pitämisen kanssa.

Äänestä

Sukulaisille joulutervehdykset , siinä kanssakäyminen .-

Äänestä

Ei aavistustakaan kuinka sukulaiseni tulevat toimeen keskenään. Ei ole tullut kysyttyä.
Ihan muita asioita jutusteltu silloin harvoin, jos ollaan yhteydessä oltu.

Ei minulla mitään ole ketään sukulaisiani vastaan, eikä toivottavasti heilläkään minua vastaan. Eivät ainakaan ole kertoneet.
Niistä on vain kasvanut niin erilleen sitten lapsuusvuosien, paitsi omien lasteni kanssa nyt ahkerammin olen ollut yhteydessä, kun tässä samassa läänissä kuitenkin asuvat. Sisarusteni kanssa joskus harvoin vaihtelen kuulumisia, jos sattuvat olemaan linjoilla samaan aikaan, kun käyn facella.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

toistensa kanssa? Onko jotain kitkaa vaiko kaikkien kanssa tulette hyvin toimeen?
Mistä ne sukuriidat oikein kimpoavat? On niin ettei meidän suvussa nuoremmatkaan hyväksy kaikkien sukulaisten esim. kirkkoon kuulumista. Onko teillä tällaisia kokemuksia? Se on jokin villitys tuohon onko se uuspakanuus vaiko mikä ja ne jotka ovat pakanoita eivät voi huomauttamatta olla kirkkoon kuuluville.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu