Hämärämiehet taas liikkeellä

Anonyymi

Täällä Paimiossa voi taas nähdä iltojen pimetessä epämääräisiä autoilijoita kotipihallaan maaseudullakin ulosmentäessä. Yksi iltakin , kun menin ulos klo 18 korvilla ja laitoin ulkovalon, lähti pihaltani pois muuan farmarimallinen auto omani vierestä kovaa kyytiä vähin äänin ja vain toinen takavalo paloi. Lisäksi puhelimeni on soinut miltei joka ilta ja siihen soittaa Kutojantieltä joku remonttifirma. En tuollaisiin puheluihin vastaa, kun ei pienellä eläkkeellä kuitenkaan mitään remontteja tehdä. Ehkä ovat pistäneet jonkun "myyrän" nuuskimaan, kenen nurkat repsottaa ja vaatii pikaista remonttia. Kohteliaisuussyistä kuitenkin ottavat vain puhelimella yhteyttä, kun joku voisi loukkaantua, jos suoraan tulisivat sanomaan, että tuo ja tuo täytyy korjata hetimiten.

9

1208

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä, katsoin netistä, että väittävät ilman vikavirtasuojia olevissa taloissa olevan palovaaran, mutta tiedä häntä. Maailman sivunhan tuollaisia asennuksia on tehty eikä niitä taloja sen vuoksi juuri pala.

    • Anonyymi

      Laita riistakamera valvomaan pihaa, näät kun tulevat. Jää aina myös todiste.
      Lähettävä riistakamera lähettää kuvan sähköpostiin, jolloin näät sen älykännykästäsi .
      On hyvä tietää mitä pihassa tapahtuu yöllä, tai kun itse on poissa tai töissä.

    • Anonyymi

      Nyt oli sitten kuulemma kalevalta hävinnyt jo pari postilaatikkoakin. Kyllä kaikki kelpaa ja ruostumattomasta teräksestä maksetaan.

    • Anonyymi

      Joo ja noita katalysaattoreitahan käsittääkseni varastellaan aika paljon tällä hetkellä, joten voivat ihan silläkin kierrellä eri alueilla kyttäämässä.

      • Anonyymi

        Niimpä, tyttäreni kävi juuri katsastuttamassa TOYOTA Prius-autoaan, jossa oli huomaavinaan, että käyntiääni on tullut hieman voimakkaammaksi. Niin sitten ilmenikin, että pakoputki oli sahattu puoleen väliin poikki katalysaattorin vierestä. Oli ilmeisesti keikka jostain syystä häiriintynyt ja jäänyt vallan kesken.


    • Anonyymi

      Juu, ne kyttää ooppeleita, kun niissä on arvokkaampi katalysaattori. Minunkin pihassa kävi kääntämässä ympäri vaalea viistonokkainen pakettiauto.

    • Anonyymi

      Pakettiauto on siis valkoinen ja vanhanmallinen. Tuulilasikin vielä melko pysty ja sen alapuolella viisto nokka kuin ketun kuono. Viron puolella niitä yleensä näkee.

    • Anonyymi

      Eiköhän Paimiossa ole muutenkin melko epämääräistä porukkaa riesana. Joten ei kannata Paimioon muuttaa kun kaikki tietää paremmin sun asioista kuin sinä itse.

    • Anonyymi

      Jokos se parkkialueella riehunut pyssymies on löytynyt?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      113
      1060
    2. 65
      993
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      92
      763
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      733
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      665
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      34
      637
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      66
      597
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      572
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      27
      559
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe