Bitcoinin verotusta

Anonyymi

Olen siirtänyt 8000 euroa Bitpandaan (jossa voi myydä ja ostaa kryptovaluutta). Ehdyin ostaa sieltä vain 2000 Euron verran Bitcoinia, ja lahjoitin sen saamani Bitcoin summan toiselle henkilölle.
Loput 6000 Euroa lähetin pankkitililleni takaisin. En ole siis myynyt Bitcoinia, enkä olekaan käyttänyt saamani Bitcoineja ostostarkoituksessa.
Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en? Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

4

1066

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahjan vastaanottaja ilmoittaa verottajalla mahdolliset luovutusvoitot jos sellaisia syntyy.

      2.6.4 Vastikkeetta saadun virtuaalivaluutan tuloverotus
      Virtuaalivaluuttaa on mahdollista saada toiselta henkilöltä lahjana tai perintönä. Perintö- ja lahjaverotuksessa vahvistettua arvoa pidetään saajan virtuaalivaluuttojen hankintahintana. Virtuaalivaluutan verotuksen realisoivissa käyttötilanteissa luovutukseen sovelletaan kaikkia luovutusvoittoa koskeva säännöksiä mukaan lukien tuloverolain 47 §:n erityissäädökset hankintamenon laskemisesta. Kyseisen lainkohdan 1 momentin mukaan vastikkeetta saadun omaisuuden hankintamenoksi katsotaan perintö- ja lahjaverotuksessa käytetty verotusarvo. Hankintameno lasketaan kuitenkin lahjoittajan hankintamenosta, jos lahjansaaja luovuttaa saamansa omaisuuden ennen kuin lahjoituksesta on kulunut yksi vuosi.

      Jos luovutettu virtuaalivaluutta on saatu osituksessa, tuloverolain 46 §:n 2 momentin mukaan omistusaika ja hankintameno lasketaan ositussaantoa edeltäneestä saannosta, tavallisesti siis alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen alkuperäiseen hankintahintaan.

      Lahja ja lahjavero
      Lahja tarkoittaa sitä, että omaisuus siirtyy toiselle henkilölle ilman korvausta. Lahjasta pitää maksaa lahjaveroa, jos samalta lahjanantajalta saatujen lahjojen arvo on kolmen vuoden aikana 5 000 euroa tai enemmän.

    • Anonyymi

      Juurikin noin, 5000 euroa lahjoituksena samalle henkilölle 3 vuoden aikana on verovapaata. Ei tarvitse siis ilmoittaa verottajalle jos 5000 euron lahjoitusarvo 3 v aikana ei ylity. Ota kuitenkin kopiot/printscreenit itsellesi talteen kryptosiirroista ihan varotoimenpiteenä.

    • Anonyymi

      Uusi kryptovaluutta MBOX julkaistu 19.8.2021
      Kovassa nousussa 20.8.2021!

      Nouseeko samalla tavalla kuin Bitcoin, Ethereum ja Monero?

      Muutamalla eurolla sijoittamaan maailman suurimmassapörssissä Binancessa helposti suomenkielellä
      https://www.binance.com/fi/trade/MBOX_USDT?ref=R2OGS7YT
      Kurssien seuraaminen ja rekisteröityminen ilmaista.
      Kaupankäyntikulut 0,1 prosenttia.

      Roimasti paremmat voittoprosentit kuin esim Veikkauksen peleissä

    • Anonyymi

      Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

      - No ei. Kyllä ne sitten kysyy jos on kysyttävää

      Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en?

      - Tuskinpa, mutta kannattaa kirjaa ylös vaikka exeliiin tms... muistiin päivämäärä järjestyksessä, että on siirtäny 8000e rahaa ja takasin 6000e ja 2000e lahjoitettu ja kenelle ja että vuoden lopussa ei omista yhtään enään virtuaalirahaa....silleen että jos joskus tuleekin kyselyy, niin on dokumentti että miten toi homma nyt menikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe