Bitcoinin verotusta

Anonyymi

Olen siirtänyt 8000 euroa Bitpandaan (jossa voi myydä ja ostaa kryptovaluutta). Ehdyin ostaa sieltä vain 2000 Euron verran Bitcoinia, ja lahjoitin sen saamani Bitcoin summan toiselle henkilölle.
Loput 6000 Euroa lähetin pankkitililleni takaisin. En ole siis myynyt Bitcoinia, enkä olekaan käyttänyt saamani Bitcoineja ostostarkoituksessa.
Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en? Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

4

1219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahjan vastaanottaja ilmoittaa verottajalla mahdolliset luovutusvoitot jos sellaisia syntyy.

      2.6.4 Vastikkeetta saadun virtuaalivaluutan tuloverotus
      Virtuaalivaluuttaa on mahdollista saada toiselta henkilöltä lahjana tai perintönä. Perintö- ja lahjaverotuksessa vahvistettua arvoa pidetään saajan virtuaalivaluuttojen hankintahintana. Virtuaalivaluutan verotuksen realisoivissa käyttötilanteissa luovutukseen sovelletaan kaikkia luovutusvoittoa koskeva säännöksiä mukaan lukien tuloverolain 47 §:n erityissäädökset hankintamenon laskemisesta. Kyseisen lainkohdan 1 momentin mukaan vastikkeetta saadun omaisuuden hankintamenoksi katsotaan perintö- ja lahjaverotuksessa käytetty verotusarvo. Hankintameno lasketaan kuitenkin lahjoittajan hankintamenosta, jos lahjansaaja luovuttaa saamansa omaisuuden ennen kuin lahjoituksesta on kulunut yksi vuosi.

      Jos luovutettu virtuaalivaluutta on saatu osituksessa, tuloverolain 46 §:n 2 momentin mukaan omistusaika ja hankintameno lasketaan ositussaantoa edeltäneestä saannosta, tavallisesti siis alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen alkuperäiseen hankintahintaan.

      Lahja ja lahjavero
      Lahja tarkoittaa sitä, että omaisuus siirtyy toiselle henkilölle ilman korvausta. Lahjasta pitää maksaa lahjaveroa, jos samalta lahjanantajalta saatujen lahjojen arvo on kolmen vuoden aikana 5 000 euroa tai enemmän.

    • Anonyymi

      Juurikin noin, 5000 euroa lahjoituksena samalle henkilölle 3 vuoden aikana on verovapaata. Ei tarvitse siis ilmoittaa verottajalle jos 5000 euron lahjoitusarvo 3 v aikana ei ylity. Ota kuitenkin kopiot/printscreenit itsellesi talteen kryptosiirroista ihan varotoimenpiteenä.

    • Anonyymi

      Uusi kryptovaluutta MBOX julkaistu 19.8.2021
      Kovassa nousussa 20.8.2021!

      Nouseeko samalla tavalla kuin Bitcoin, Ethereum ja Monero?

      Muutamalla eurolla sijoittamaan maailman suurimmassapörssissä Binancessa helposti suomenkielellä
      https://www.binance.com/fi/trade/MBOX_USDT?ref=R2OGS7YT
      Kurssien seuraaminen ja rekisteröityminen ilmaista.
      Kaupankäyntikulut 0,1 prosenttia.

      Roimasti paremmat voittoprosentit kuin esim Veikkauksen peleissä

    • Anonyymi

      Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

      - No ei. Kyllä ne sitten kysyy jos on kysyttävää

      Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en?

      - Tuskinpa, mutta kannattaa kirjaa ylös vaikka exeliiin tms... muistiin päivämäärä järjestyksessä, että on siirtäny 8000e rahaa ja takasin 6000e ja 2000e lahjoitettu ja kenelle ja että vuoden lopussa ei omista yhtään enään virtuaalirahaa....silleen että jos joskus tuleekin kyselyy, niin on dokumentti että miten toi homma nyt menikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      118
      1588
    2. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      77
      1258
    3. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      35
      1257
    4. Terveisiä lintutornilta

      Viipurista nousee kauhea savupatsas. Miksi ?
      Maailman menoa
      50
      1056
    5. Tulisitko kahville..

      Jos pyytäisin?
      Ikävä
      61
      802
    6. Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!

      Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      780
    7. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      742
    8. Tiedätkö että

      Olet aika vetävä
      Ikävä
      29
      724
    9. Sosiaalinen lainalaisuus.

      Tulipa mieleen tässä useammasta aloituksesta ja kirjoituksesta, että minusta ihmisilläkin (laumaeläimilläkin) on luonnol
      Sinkut
      138
      686
    10. Hei, huomenta

      Joskus tarvitaan kipua, että löytää itsestään voimaa ja vahvuutta! Aurinkoista päivää ja muutenkin mukavaa lauantaita ❤️
      Ikävä
      65
      620
    Aihe