Bitcoinin verotusta

Anonyymi

Olen siirtänyt 8000 euroa Bitpandaan (jossa voi myydä ja ostaa kryptovaluutta). Ehdyin ostaa sieltä vain 2000 Euron verran Bitcoinia, ja lahjoitin sen saamani Bitcoin summan toiselle henkilölle.
Loput 6000 Euroa lähetin pankkitililleni takaisin. En ole siis myynyt Bitcoinia, enkä olekaan käyttänyt saamani Bitcoineja ostostarkoituksessa.
Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en? Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

4

1248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahjan vastaanottaja ilmoittaa verottajalla mahdolliset luovutusvoitot jos sellaisia syntyy.

      2.6.4 Vastikkeetta saadun virtuaalivaluutan tuloverotus
      Virtuaalivaluuttaa on mahdollista saada toiselta henkilöltä lahjana tai perintönä. Perintö- ja lahjaverotuksessa vahvistettua arvoa pidetään saajan virtuaalivaluuttojen hankintahintana. Virtuaalivaluutan verotuksen realisoivissa käyttötilanteissa luovutukseen sovelletaan kaikkia luovutusvoittoa koskeva säännöksiä mukaan lukien tuloverolain 47 §:n erityissäädökset hankintamenon laskemisesta. Kyseisen lainkohdan 1 momentin mukaan vastikkeetta saadun omaisuuden hankintamenoksi katsotaan perintö- ja lahjaverotuksessa käytetty verotusarvo. Hankintameno lasketaan kuitenkin lahjoittajan hankintamenosta, jos lahjansaaja luovuttaa saamansa omaisuuden ennen kuin lahjoituksesta on kulunut yksi vuosi.

      Jos luovutettu virtuaalivaluutta on saatu osituksessa, tuloverolain 46 §:n 2 momentin mukaan omistusaika ja hankintameno lasketaan ositussaantoa edeltäneestä saannosta, tavallisesti siis alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen alkuperäiseen hankintahintaan.

      Lahja ja lahjavero
      Lahja tarkoittaa sitä, että omaisuus siirtyy toiselle henkilölle ilman korvausta. Lahjasta pitää maksaa lahjaveroa, jos samalta lahjanantajalta saatujen lahjojen arvo on kolmen vuoden aikana 5 000 euroa tai enemmän.

    • Anonyymi

      Juurikin noin, 5000 euroa lahjoituksena samalle henkilölle 3 vuoden aikana on verovapaata. Ei tarvitse siis ilmoittaa verottajalle jos 5000 euron lahjoitusarvo 3 v aikana ei ylity. Ota kuitenkin kopiot/printscreenit itsellesi talteen kryptosiirroista ihan varotoimenpiteenä.

    • Anonyymi

      Uusi kryptovaluutta MBOX julkaistu 19.8.2021
      Kovassa nousussa 20.8.2021!

      Nouseeko samalla tavalla kuin Bitcoin, Ethereum ja Monero?

      Muutamalla eurolla sijoittamaan maailman suurimmassapörssissä Binancessa helposti suomenkielellä
      https://www.binance.com/fi/trade/MBOX_USDT?ref=R2OGS7YT
      Kurssien seuraaminen ja rekisteröityminen ilmaista.
      Kaupankäyntikulut 0,1 prosenttia.

      Roimasti paremmat voittoprosentit kuin esim Veikkauksen peleissä

    • Anonyymi

      Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?

      - No ei. Kyllä ne sitten kysyy jos on kysyttävää

      Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en?

      - Tuskinpa, mutta kannattaa kirjaa ylös vaikka exeliiin tms... muistiin päivämäärä järjestyksessä, että on siirtäny 8000e rahaa ja takasin 6000e ja 2000e lahjoitettu ja kenelle ja että vuoden lopussa ei omista yhtään enään virtuaalirahaa....silleen että jos joskus tuleekin kyselyy, niin on dokumentti että miten toi homma nyt menikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      105
      5095
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      261
      2103
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1726
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      339
      1179
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1049
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe