Olen siirtänyt 8000 euroa Bitpandaan (jossa voi myydä ja ostaa kryptovaluutta). Ehdyin ostaa sieltä vain 2000 Euron verran Bitcoinia, ja lahjoitin sen saamani Bitcoin summan toiselle henkilölle.
Loput 6000 Euroa lähetin pankkitililleni takaisin. En ole siis myynyt Bitcoinia, enkä olekaan käyttänyt saamani Bitcoineja ostostarkoituksessa.
Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en? Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?
Bitcoinin verotusta
4
1189
Vastaukset
- Anonyymi
Lahjan vastaanottaja ilmoittaa verottajalla mahdolliset luovutusvoitot jos sellaisia syntyy.
2.6.4 Vastikkeetta saadun virtuaalivaluutan tuloverotus
Virtuaalivaluuttaa on mahdollista saada toiselta henkilöltä lahjana tai perintönä. Perintö- ja lahjaverotuksessa vahvistettua arvoa pidetään saajan virtuaalivaluuttojen hankintahintana. Virtuaalivaluutan verotuksen realisoivissa käyttötilanteissa luovutukseen sovelletaan kaikkia luovutusvoittoa koskeva säännöksiä mukaan lukien tuloverolain 47 §:n erityissäädökset hankintamenon laskemisesta. Kyseisen lainkohdan 1 momentin mukaan vastikkeetta saadun omaisuuden hankintamenoksi katsotaan perintö- ja lahjaverotuksessa käytetty verotusarvo. Hankintameno lasketaan kuitenkin lahjoittajan hankintamenosta, jos lahjansaaja luovuttaa saamansa omaisuuden ennen kuin lahjoituksesta on kulunut yksi vuosi.
Jos luovutettu virtuaalivaluutta on saatu osituksessa, tuloverolain 46 §:n 2 momentin mukaan omistusaika ja hankintameno lasketaan ositussaantoa edeltäneestä saannosta, tavallisesti siis alkuperäisestä hankintahetkestä alkaen alkuperäiseen hankintahintaan.
Lahja ja lahjavero
Lahja tarkoittaa sitä, että omaisuus siirtyy toiselle henkilölle ilman korvausta. Lahjasta pitää maksaa lahjaveroa, jos samalta lahjanantajalta saatujen lahjojen arvo on kolmen vuoden aikana 5 000 euroa tai enemmän. - Anonyymi
Juurikin noin, 5000 euroa lahjoituksena samalle henkilölle 3 vuoden aikana on verovapaata. Ei tarvitse siis ilmoittaa verottajalle jos 5000 euron lahjoitusarvo 3 v aikana ei ylity. Ota kuitenkin kopiot/printscreenit itsellesi talteen kryptosiirroista ihan varotoimenpiteenä.
- Anonyymi
Uusi kryptovaluutta MBOX julkaistu 19.8.2021
Kovassa nousussa 20.8.2021!
Nouseeko samalla tavalla kuin Bitcoin, Ethereum ja Monero?
Muutamalla eurolla sijoittamaan maailman suurimmassapörssissä Binancessa helposti suomenkielellä
https://www.binance.com/fi/trade/MBOX_USDT?ref=R2OGS7YT
Kurssien seuraaminen ja rekisteröityminen ilmaista.
Kaupankäyntikulut 0,1 prosenttia.
Roimasti paremmat voittoprosentit kuin esim Veikkauksen peleissä - Anonyymi
Ja kannattaako ilmoittaa asiasta verotoimistoon?
- No ei. Kyllä ne sitten kysyy jos on kysyttävää
Joudunko maksamaan veroja verottajalle vai en?
- Tuskinpa, mutta kannattaa kirjaa ylös vaikka exeliiin tms... muistiin päivämäärä järjestyksessä, että on siirtäny 8000e rahaa ja takasin 6000e ja 2000e lahjoitettu ja kenelle ja että vuoden lopussa ei omista yhtään enään virtuaalirahaa....silleen että jos joskus tuleekin kyselyy, niin on dokumentti että miten toi homma nyt menikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522724687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään963507Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka252796Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672350Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?992225TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain921509Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281319- 411316
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli741276- 67926