Tykkään lukea. Mielilukemistoni arveluttaa enkä ole rippiisällekään asiasta uskaltanut kertoa. Tykkään stephen Kingistä, Ddean Koonzista ja muista kauhu kirjailijoista. Tykkään dekkareista. Sotaromaaneista. Onko nämä ortodoksille sopivia kirjoja? En lue uskonnollista, mitä Raamattua nyt.
lukemisesta
5
82
Vastaukset
Kannattaa lukea Christopher Hitchens(iä). Hänel on sanottavaa taikauskoisille.
- Anonyymi
No haloo. Valoja päälle. Minä luen kauhua, fantasiaa, romaaneja joissa voi olla roiseja seksikuvauksia...
Toisaalta luen paljon hengellistä kirjallisuutta. Rukoilen joka päivä vähintään aamurukoukset sekä illalla yhdessä koko perheen kanssa.
Kuuntelen CMX:ää, Sielun veljiä, punkkia, muuta maallista musiikkia. Toki hyvin paljon myös ortodoksista musiikkia.
Oma rippi-isäni on sanonut, että ihminen voi olla syvästi hengellinen ja nauttia maallisesta taiteesta ja populaarikulttuurista. Kyllä jokainen osaa varmaan vetää rajat ettei kuuntele satanistista musiikkia tai lue jotain sitä ihannoivia kirjoja. Mutta kauhuhan on genre, jossa sen kauhukuvaston kautta käsitellään aivan toisia asioita. No, lukeminen kannattaa aina!!!
- Anonyymi
Feofan ei kai suositellut maallista lukemistoa.
- Anonyymi
Jospa se feofan on enempi netflix miehiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1322782
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562227Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.251783- 1291548
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641318- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?721270- 891075
- 90999
- 130954