Saksan EU puheenjohtajuuskausi on täysi katasrofi. Merkel on myynyt arvonsa ja

Anonyymi

periaateensa pahasti alihintaan. EU ei pystynyt Merkelin kaudella sopimaan edes Britannian erosopimusta, EU aloittiyhteisvastuun, Saksa ei enään toivookkaan mamujavirtoja tervetulleiksi, EU jakaa 2000 mrd perusteettomasti lahjuksina jäsenmailleen ja lopullinen niitti, Saksa on valmis myymään oikeusvaltioperiaateensa, joka on enäään kiinni hinnasta. EU on moraalisen tekopyyden tyyssija, täysfiasko.

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän siinä kävi, oikeusvaltiopriaatteet nostettiin silkkikäsinein yhdessä jäteastiaan, Brexit sopimusta ei saatu aikaiseksi vaan epämääräsitä jatkoaikaan pukataan ja poikkeuksia poikeuksien päälle laaditaan. Kaiken tämän lisäksi EU pakotti EUn nettomaksajat pesemään rahansa Brysselin kautta jakaakseen ne röyhkeimmille mafiosso rosvoille ja roistovaltioille. Merkelin ja Saksan EU puheenjohtajakausi on EU historian surkein. Merkelin Saksan arvomaailmalla voidaan pyyhkiä pöytää ja itse Merkel jää historiaan suurempana luuserina kuin Trump.

    • Anonyymi

      Kulunut viikko jää EU hisorian häpealliisimmäksi.

    • Anonyymi

      Merkel onnistui erittäin hyvin saattamaan päätökseen elvytyksen ja 7 vuoden budjettiraamin hyväksymisen.

      Samalla tuli hoidetuksi oikeusvaltioperiaate.Sitä on myös Puolan ja Unkarin noudatettava.

      Brexit taas on kohtalon kysymys vain Britannialle.

      EU pärjää kyllä kovankin brexitin kanssa. Kalliiksi tulee,mutta briteille vielä kalliimmaksi.

    • Anonyymi

      EUn alennsutila ja katasrofi. Historian kirjat tulevat muistamaan tämän viikona 5020.
      Silloin tuhottiin nuolemalla ahneudella ja itsekkyydellä persettä, ja perse ei ollut Unkarissa vaan omassa ahterissa. Kaikki meni, jopa EUn ilnmastotavoitteet. Mutta Suomella ei hätää, saahan se palautettuna Bryllelissä pestyä rahaa maksamistaan 6 mrdista 3 mrdia takaisin vihrerpestynä. Ennen EU ta en tiennyt, että rahanpesua tehdään oikein valtioiden tasolla. Nyt tiedän.

    • Anonyymi

      Merkel ja Macron saavat nyt itkupotkuraivareita rokotteista, vaikka kiukun todellinen syy on Brittien kunniakas ulosmarssi EU'sta. M & M ei ole enään korvaan kuiskittavaa keskenään Britannista vaan voivat ihan vaastikeskittyyn kuseskelemaan silmään EU vasallaivaltion typeriä johtajia ilman häpeilyä. Merkel Saksan puheenjohtajauuskausi päättyi todella onnettomasti. Kertovat että jopa niin onnettomasti, että kukaan ei sitä edes kehtaa avoimesti kertoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2365
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      300
      1951
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1750
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1565
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1404
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1299
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1272
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      992
    10. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      32
      975
    Aihe