Pääse kaukantien vanhustetalon asukkaat turvallisesti rullaattorilla keskustaan!
Hyvä tuo rantaraitti
Anonyymi
4291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Voipi olla, että muutaman sukupolvi vanhuksia ei ehdi ajella rantaraittia keskustaan.
Tuollainen rantaraitti pitäis kiertää koko kaupungin ympäri, sitä pitkin olis mukava ulkoilla!
Kannatetaan rantaraittia!
Heli teki jo 42 milj pohjat. Se vaan tasaiseksi ja miljoonian rautakiskot Kuusakoskelle niin a 'vot!
Heli, ja heidän lyhytnäköinen politiikkansa, Suomessa.
Voisi kuvitella kaupungin vähille rahoille olevan parempaakin käyttöä. Rantaraitin tarpeellisuus ja hyödyllisyys ei mene ainakaan minulle jakeluun.
Terveys ja ennen kaikkea mielenterveys ovat tuiki tarpeellista meille jokaiselle, joten niihin on panostettava jo sairauksia ehkäisevästi Savonlinnassakin.
Savonlinnan keskustan ympäri kiertävä pyörä- ja kävelyraitti todellakin tarpeellinen ulkoiluun ja Savonlinnan kauniin luonnon ihailuun kaupunkiympäristössä.
Riita se oli ennen kuin rinnakkaisväylän sai tehdä. Jotkut halus suojella niitä kivikkoisia rantoja tuolla. Aivan typerää, parempi näin .
Savonlinna Olavinkatuineen ja lähiympäristöineen on jo pyöräily- ja kävelyraitti. Kävellen ja fillarilla pääsee jo nykyään vaikka koko keskustan ympäri.
Niin, kunhan saadaan kaikkien kaupunkilaisten käyttöön rantaraitti Heikinpohjaan, niin päästään nauttimaan hienoista maisemista liikunnan lomassa.
Hienoa, kun Kaukaantiellä on paljon vanhuksia, jotka tarvii turvallisen tien keskustaan. 😀
Kuinka moni savonlinnalainen asuu keskustan alueella ja kuinka moni heistä tarvitsee rantaraittia?
Samoja ajatuksia... Kun katsoo Olavinkadun jalankulku- ja pyöräilyliikennettä, niin eipä siellä ruuhkaa näy. Montakohan liikkujaa Rantaraitilla olisi keskimäärin / päivä... Kymmenen..?
Siis onhan Savonlinnassa rantaraittejä jo nyt enemmän kuin missään. Vettä joka puolella ja vesistöä näkyy, mihin vaan päänsä kääntääkin.
Ei tarvitsekaan asua keskustassa, että voisi ajaa rantaraittia!
Heikinpohjasta puuttuu juurikin pyöräilyreitti, joten hienoa, että sitten pääsee turvallisesti ajamaan pyörällä ympäri kaunista Savonlinnaa.
Ja kyllähän lomailijat tulevat arvostamaan kyseisestä ulkoilureittiä nautinnollisessa kaupunkiympäristössä.
Rentouttavaa ja nautinnollista kaupunkiliikuntaa arjen ja ankeuden synkkyyteen.
Kuralla olevassa taloustilanteessa Rantaraittiin on varattu miljoona euroa!! Tämä suomeksi sanottuna siksi, että Savon Mafian suunnittelema kylpylähotelli saunamaailmoineen toteutuisi.
En käsitä, miksi ko. hotellin asukkaat edes kävelisivät Heikinpohjan suuntaan, siellä ei ole mitään turistia kiinnostavaa.
Rantaraitti tulee kaikkien kansalaisten käyttöön. Ei siis pelkästään jonkin hotellin vieraille!!!
Joopa. Raitti olisi voinut olla asiaa silloin, kun Savonlinnaassa oli vielä elinvoimaa ja asui muitakin kuin eläkeiäiisiä. Se aika oli ja meni jo 20 vuotta sitten, ei ole Heikinpohjassakaan pahemmin enää lapsiperheitä.
Toteutuessaan raitti tulee olemaan yhtä järjetön investointi kuin Huutokosken rata. Hintalappu toki pienempi, mutta kaupungin taloustilanteeseen suhteutettuna täysin mielipuolinen.
Aikuisten oikeasti: Rantaraittia ei käyttäisi käytännössä kukaan.
"Samoja ajatuksia... Kun katsoo Olavinkadun jalankulku- ja pyöräilyliikennettä, niin eipä siellä ruuhkaa näy."
Ei me ahkerat ulkoilijat kaupungissa viihdytä vaan kauniissa luonnossa veden äärellä!
Kaupunki saisi karsia ja kaataa - taas - pusikot rannoilta että kaunis järvinäkymä tulisi esiin. pari vuotta sitten teki niin ja oli upeat maisemat järvelle!
Nyt on mm Rantakoivikkoon mennessä puskat edessä. Panisivat reippaat työttömät nuoret kassaroimaan ja kaatamaan trimmerillä vaikka kaikki pois.
En ole koskaan ymmärtänyt kaupungin intoa peittää järvet liioilla puilla, jotka ovat tiheälehtistä tyyppiä, ja siten pilata kauniit näkymät rantataloissa asuvilta jotka juuri näkymän vuoksi ostivat kalliin talon. Onko se sitä savolaista kateutta?
"Se aika oli ja meni jo 20 vuotta sitten, ei ole Heikinpohjassakaan pahemmin enää lapsiperheitä."
No onpas lyhytnäköistä ja yksisilmäistä ajattelua!
Rantaraitti ei ole tarkoitettu pelkästään Heikinpohjan asukkaille vaan KAIKILLE - asuipa sitten vakituisesti vaikka Kiinassa.
Ja tarkoitushan kuitenkin on nostaa Savonlinna taas normaaliksi kaupungiksi, jossa asuu vastaisuudessa enemmän myös lapsiperheitä.
Rollaattorillakin varmasti turvallisempaa liikkua rantaraitilla kuin kapean autotien reunalla.
Toivotaan, että Savonlinnaan saadaan rantaraitti, joka vetää ulkoilemaan hienoissa maisemissa niin paikallisia, turisteja kuin uusia asukkaitakin.
Hyvä kommentti. Liikunta kauniissa kaupungissa on ennaltaehkäisevää sairaudenhoitoa niin fyysisesti kuin psyykkisestikin = terveydenhoitoa.
Hyvä ihme. Savonlinnasta ei tule "normaalia" kaupunkia ennen kuin väestön ikärakenne kääntyy nuorempaan suuntaan. Se kääntyy vain ja jos tänne saadaan teollisia työpaikkoja, ei minkään rantaraitin avulla - se ei elätä ketään.
Kukaan ja ainakaan mikään lapsiperhe ei muuta tänne työskennelläkseen kesämatkailun parissa 2½ kk vuodessa ja ollakseen loppuvuoden työttömänä. Tänne muuttaa lähinnä vain eläkeläisiä, monet heistä entisiä savonlinnalaisia.
Rollaattoriihmiset eivät tarvitse rantaraittia, joka kadun varrella on jalkakäytävät. Raitin talvihuolto..? Eiköhän sinne ilmestyisi kyltti: Ei talvikunnossapitoa.
Koen itseni keskiverto-savonlinnalaiseksi ja minulla ei olisi raitille pienintäkään käyttöä. Näin se menee muillakin savonlinnalaisilla, Saimaata ja sen rantoja ei tarvitse lähteä katsomaan minnekään Heikinpohjan rantaan.
Rahan lapioimista turhiin hankkeisiin kannattavat kusilatvat on savonlinnan ongelma nro yksi. Rantaraittia ei todellakaan tarvitse edes murto-osa savonlinnalaisista.
Se on totta, että rantaraitti olisi pitänyt olla Savonlinnassa silloin, kun täällä oli asukkaita.
Samoin rinnakkaisväylä olisi pitänyt tehdä jo 80-luvulla.
Nyt on aivan sama mitä tänne kyhätään, koska Savonlinnassa väki vähenee.
toki se väen väheneminen hidastuu pikkuhiljaa ja jossain vaiheessa jopa pysähtyy, mutta eleei mitään mullistavaa tapahdu, niin Savonlinnan väkimäärä ei ainakaan kasva.
toki ollaan oltu ajoittain muuttovoittokunta, mutta se ei paljoa auta, jos muuttovoitto on vaikkapa 37 asukasta, mutta samaan aikaan kuntalaisia kuolee 250 enemmän kuin syntyy.
Mutta kannatan ehdottomasti rantaraitin rakentamista, niin saadaan niillä rahoilla jotain järkevää ja pysyvää aikaiseksi.
voisihan ne rahat laittaa toiseen keinonurmikenttään pallon potkijoille tai Tornihotellin pihamaan kaiteisiin.
Savonlinna ei ole ollut muuttovoittokunta vuosikymmeniin jos katsotaan tilastoa vuosittain eikä osavuosittain. Rantaraitti olisi pitänyt tehdä aikaa sitten.
Yksi hyvä kohde minkä purkamisesta voisi jopa maksaa on torilla seisova pankin mainoskulli. Sen voisi jauhaa tomuksi ja kuljettaa pankinjohtajan työhuoneeseen tai kotipihalle.
Miulle purettava ykköskohde olisi Tottin vieressä oleva järkyttävä parkihalli. Toinen ne vanhat ja ränsistymään päästetyt puutalot, kun kukaan ei niitä kuitenkaan ikinä korjaa. Ikävä kyllä.
Tärkein elvyttävä toimenpide rakentamisessa olisi Olavinkadun palauttaminen liikennöintikelpoiseksi. Edes pahimmalta osin, eli torin kulmalta.
Toinen tärkeä korjattava voisi olla vaikkapa käsittämättömät liikennejärjestelyt Sokoksen-Savolan alueella.
Tärkein purkukohde olisi se Olavinkadulla kulkevien niskaan mureneva hökkeli, jossa ennen sijaitsi mm. elokuvateatteri. Paikalle voisi perustaa pienen puistikon.
Tämä niin totta - rantaraitti tarvitaan ja se on Savonlinnan kauneudessa piste i:n päälle. Hieno hanke Savonlinnaan!
"Hyvin monet, allekirjoittanut mukaan lukien on toivonut jo vuosia, että kävellen tai pyöräillen pääsisi kiertämään kaupunkikeskustan turvallisesti kevyen liikenteen väylää pitkin.
Jo nyt meillä on keskustassa, esimerkiksi rinnakkaistien varrella kevyen liikenteen raitti, jota voi sanoa maisemiltaan yhdeksi Suomen kauneimmista.
Paljon ei tarvitsisi rakentaa lisää, että meillä olisi Suomen upein ”kuntorata”, joka kulkisi lähes koko matkaltaan rannan tuntumassa.
Ja jos meillä osataan rakentaa hulppeat Laitaatsalmen ja Vekaransalmen ylittävät sillat, osataan meillä tehdä myös kevyen liikenteen väylä, joka osittain kulkisi veden päällä.
Eikä se pilaisi järvimaisemaa millään tavalla, päinvastoin parantaisi sitä. Muistatte varmaan, kun rinnakkaistietä suunniteltiin, tietä vastustettiin siksi, että se pilaa järvimaiseman.
Mites sitten kävikään? Kun esimerkiksi Koululahden rantapusikot hävisivät, ihmiset kehuvat kuorossa, että kylläpä maisema kaunistui kerralla uuden tien myötä."
Kuinka moni ihminen käyttäisi rantaraittia aktiivisesti ja millä tavalla se lisää savonlinnan houkuttelevuutta? Onko rantaraitin suunnittelussa otettu huomioon kaikki käyttäjäryhmät?
Mikään ei ole tähänkään asti estänyt ketään liikkumasta alueella johon nyt kaavaillaan tätä kaikille kallista mutta harvojen tarvitsemaa tietyötä. Kuinka monta tuhatta tyyppiä te omahyväiset nilkit haluatte savonlinnasta vielä pois idioottimaisten päätösten kannattamisen vuoksi?
Upeaa, että kaunista Savonlinnaa eheytetään moderniksi kaupungiksi, jossa muutakin kuin synkkyyttä, kateutta ja toisten haukkumista.
Savonlinnan keskusta on niin hienoa seutua, että jokaisen kannattaakin kiertää tulevaa rantaraittia vaikka joka päivä ja nauttia Savonlinnan kaupungin luonnon kauneudesta.
Hyvä Savonlinna - nautiskellaan kaupungistamme!
Tuota noin, eikös se suunniteltu raitti loppuisi Heikinpohjaan, sinne Kaukaantien tuntumaan. Miten se siis edesauttaisi Savonlinnan ympärikiertämistä kävellen tai pyöräillen?
Asuttu Savonlinnassa muutama vuosi (paluumuuttajia), kävellään ja vallankin pyöräillään paljon. Eipä osata kaivata enempiä pyöräilyreittejä oikein minnekään. Heikinpohjan kauttakin pääsee täältä länsisuunnalta keskustaan rantoja myötäillen vaikka Simunankatua alas rannan vieressä menevälle Huutokallionkadulle.
Käytetään tosin useimmiten rinnakkaisväylän vierustaa kulkevaa reittiä tai ajellaan Savontien ja Tulliportinkadun kautta, joissa myös pyörätiet.
Kyllä sen rantaraitin osittain ymmärrän, mutta mielestäni riittäisi jos sitä pitkin pääsisi jonnekin Citymarketin kulmille. Siitäkään tosin pitempää iloa taitaisi olla, sillä Cittarikin mahtaa lähteä ja muuttaaa Itäkeskuksen pelloille.
Ja jos kylpylä vierasvenesatamineen toteutuu, niin katoaa myös nykyinen, vuosikymmenet toiminut vierasvenesatama tankkauspaikkoineen ja kahvioineen.
Eikös uusi Rantaraitti rakenneta juurikin puuttuvan pätkän rakentamista Heikinpohjassa/Kaukaantien tuntumassa?!
https://www.motiva.fi/files/10074/Loppuraportin_liite_2.pdf
Siis että pääsisi ympäri kaupunkia ...
Kyl tärkeää että tulee
Hyvin perusteltu:)
Lappeenrannassa myöskin rantaraitti. Eipä kukaan täällä vierailleista ole kertonut sitä.
Liittyy miten?
Joku pyörittää näitä samoilla otsikoilla olevia aloituksia ympäri lähikaupunkeja. Joensuu. Savonlinna, Mikkeli, Lappeenranta, Kotka, lisksi Mäntyharju, tässä muutama paikkakunta.
Ylipositiivesta haihattelusta päätellen näitä kirjoittelee kulttuuripääkaupunkihankkeeseen palkatut roistot.
Kuulema menee kaukaantien takaa.
Nousee vene laiturin edestä ylös.
Kaukaantien takaa? ja venelaituri on yhdyssana.
Erittäin tärkeää rantaraitin rakentamisessa ... suoraan pölhölästä.
Savonniemestä Savonlinnan keskussairaalalle suunnitellun rantaraitin rakentamisen tiellä on vielä monia avoimia vaiheita –
Esimerkiksi Heikinpohjan ja keskussairaalan välinen raitti vaatisi tarkoitukseen sopivaa hankerahoitusta valtiolta ...
Toivotaan, että rantaraitti toteutuu!
Samoin kuin Savonniemen matkailukeskus ja saadaan Savonlinnaan uutta vetovoimaa ja vireyttä ja toivoa kaupunkilaisille.
Erinomainen hanke!
Viimeinkin tärkeä huomio keskusteluun: Tänään 15:21.