kaupungin valtuuston mykkäkoulun vuoden viimeinen istunto. valistunut veikkaus, että ainoat asiat, joista otettaneen puheenvuoroja sekä äänestetään, ovat tanssin määrärahan korostus sekä siv ltk muuttaminen hyvinvointiltk ja sen uudet pilipali hionnat..mm kun siv johtajasta leivotaan hyvinvointijohtaja. että silleen.
paljonkohan palkka nousee, ei pitäs,,vaan laskea monta luokkaa, kun niin huonosti kuntalaiset voivat ja koulukanta on puristettu kiertokoulujen aikakauteen...
paljonkohan palkka nousee, ei pitäs,,vaan laskea monta luokkaa, kun niin huonosti kuntalaiset voivat ja koulukanta on puristettu kiertokoulujen aikakauteen...
Vastaukset 49
Vanhimmat
Persut suomes jo ykkösenä,eli kuntavaaleis pyhäjärvel murskavoitto persuille,persut korjaa tilanteen..
anteeksi, soppii eppäillä.
Helppo epäillä, kun tietää heidän ehdokkaat.
Mistä tiedät.Nimiä ei ole julkaistu?? Kepu valehtee AINA!!!!!!!!
Onko totta, että Namon nettilähetyslaitteiston "tallennusnappi" on vihdoinkin löytynyt????
Jukan mielikuvitusta koko "tallennusnappi" Sellaista EI ole koko maailmassa Pyhäjärvisille näyttää menevän kaikki mielikuvitustarinat.Älkää hyvät äänestäjät uskoko kepun satuihin!!! Kepu valehtelee AINA!!
No ei varmasti uskota.
Ei ole ketään uskottavaa kunnan taholta.
Oikeasti, pilipaliporukkaa päässyt mukaan ja vain siksi, että äänestys olisi kepulle.
Kok/rkp (yksi molempia)joilla ei Pyhäjärven kannalta mitään merkitystä.
Kunta jo konkursissa.
Ois kai tarpeen kysyä seuraavaa: Mitä kuuluu Köpsinrinteelle? Valtuutettujen tulee olla kiinnostunut asiasta, varsinkin, jos kauppaehdoissa on jotain sellaista, mistä on kerrottu näilläkin palstoilla.
Eikö koko torppa ole päästetty jo hunningolle? (Ei siis kirkolle)
Home alkaa olla jo Pyhäjärven kaunistus.
Niin "pahoinvointijohtaja". Sehän meillä jo on apupoikineen/tyttöineen.
Eipä olis suoraselkäisen ihmisen hyvä olla valtuustossa. Toisinajattelijat
haukutaan lyttyyn mennen, tullen. Äänestys menee kuten "pahoinvointijohtaja"
määrää.
En tiedä mutta "hyvinvointi" kuulostaa vitsiltä kuntapolitiikan yhteydessä?!
Liian läpinäkyvä kulissi tai mistä tuo tunne tulee.
Kakan päälle kermavaahtoa vai mikä??
Mitä se lie kuntalaisten kannalta?
No vaikkapa , että Haapajärvi hoitelee kaupungin taloushallinnon ja rahaliikenteen. Onko edes yritetty palauttaa takaisin. Kukahan ankeuttaja senkin sinne Haapajärvelle junaili?
No se "pahoinvointijohtaja", ekkö nää ymmärrä?
Toisinajattelijat? Miten ihminen joka ei osaa ajatella voi olla toisin?
Tyhmä kepu ei sitä tiedä ennenkuin joku selittää sen kuin pikkulapselle.Eli siis Ajattelee Erinlailla Asioita Kuin Sinä Esikoululainen!
Kenestä Erinistä on kyse?
Opettele KEPU lukemaan ei mistään Erinistä ollut edes puhe " E R I N L A I L L A" eli toisin! Olet kuin oletkin esikoululainen!!!!!!
Heh heh! Osaanhan minä lukea, mutta kun sinä et osaa kirjoittaa, ymmärrätkö?
Sinulla on tapana kirjoittaa sanoja, varsinkin yhdyssanoja eri lailla kuin muut!
Sanonta pitää paikkansa, jos " itse onnettomuuspaikalla" ( valtuuston, kaupungin) on hiljaista, ei kerrota mitään eikä lähetetä valtuuston kokouksia PyhäNetin valokuituja pitkin koteihin, on todella oltava huolissaan.
Hiljaisuus on varma merkki, että kaikki mahdollinen on hätätilassa, kiirellisen elvytyshoidon tarpeessa.
Pyhäjärvellä on ko. radiohiljaisuus jatkunut yhtäjaksoisesti 8 vuotta vai onko jo 10?
Kunnan terminaalivaihe etenee eri hallintokuntien tehokkaista saneeraustoimista johtuen, vai esimiehet esiintyvät johtajina.
ps, facebookin kautta hädin tuskin kuulee etupenkin iki-roudan dinosauruksen itselleen pluspisteiksi asettuvien kysymyksiä ja mökellystä.
Vielä se, jotta nyt ulos mahdollisistatalousarvio yms. äänestyksistä jäävit. rahaa ei ole,PISTE
Ketä nämä luntalaiset ovat?
VAIMOLLASIKO????
Itsestäsikö kirjoitat?
Pidä huolta äidistäsi, tai onko ehkä vaimosi rakasta heidät terveeksi "10:42"
Mikäli kykenet kepukka.
Kuntalaisia sana tarkoittaa, joiden pitäisi kantaa teidät, koko kepulössi pihalle.
Kaupunkilaiset sanoo teitä lantalaisiksi, mikä lieneekin se oikea muoto.
Sillai se kilisee!
Kuinka teillä täällä Pyhäjärvellä on noin sekopäistä sakkia. Hulluksi haukkuminen tuon yhden trollin taholta, vaikuttaa psykoottisen henkilön teksteiltä. Huh, huh sentään.
VAIMOASIKO TARKOITAT??!??
Oli oikein videolähetys ¨.Mutta minne ääni jäi ? Onko tämä taas sitä kuuluisaa Pyhäjärven AVOIMMUUTTA??!!?? Tosiaan mykkäkokous.Ei tietoa kuntalaisille!!
VALTUUTETTU sivistyneempää kirjoitusta pyydämme!!
Pudokas puhuu itsestään monikossa? Eikö ole hyvä, että kirjoitukset ovat sinun sivistystasolla?
Jo 1920-luvulla tulivat ensimmäiset äänielokuvat ja 30-luvulla ensimmäiset tv-lähetykset äänen kanssa. Kukahan/ketkä toteutti maanantain kokouksen lähetyksen eetteriin? Täyttä asiantuntemattomuutta/ammattitaidottomuutta vai "jotakin muuta"?
Kepu EI antanut lupaa .Liian arkoja asioita käsiteltiin!!!
Mittee se Aikkila kehtasi sanoa pyhäjärvisille??
Hyvin toimi ja kuulu. Äänenvoimakkuus on tietskarissakin helppo säätää!
EI onnistunut.Kepu yrittää vain kiillottaa kilpeä ! seli seli!!!!! Mistä tiedät kun olit kokouksessa???
...se kuvaa täysin, nykyistä kunnanvaltuustoa, puhumattakaan tynkä hallinnosta.
Johtotroikka täysin uupeloa sakkia.
Pyhäjärvellä on varaa olla epäuskottava kaikin mahdollisin tavoin,faceyhteys erittäin ala-arvoinen kokouksen kulusta..
valtuuston puheenjohtaja jakoi puheenvuoroja etunimeltä ei kuten demokratian arvolle sopii, sukunimi mainiten..
Valtuuston kokous oli kuin kaveripiirin jutusteluilta...siellä saivat keskenään lojua ja rykiä, kuntalaiselle kokouksessa käytetyt talousarvion yms perusteet ja virkamiesten esittelyt omista vastuualueistaan oli säälittävän mutinan ja notkumisen kiemurtelua...
Helvetin PÄÄOSA tunarit, ette osaa kokemuksestanne huolimatta kokouksen kunnioitettavaa edustusarvoa pitää yllä!
-----""Sanonta pitää paikkansa, jos " itse onnettomuuspaikalla" ( valtuuston, kaupungin) on hiljaista, ei kerrota mitään eikä lähetetä valtuuston kokouksia PyhäNetin valokuituja pitkin koteihin, on todella oltava huolissaan.
Hiljaisuus on varma merkki, että kaikki mahdollinen on hätätilassa, kiirellisen elvytyshoidon tarpeessa.
Pyhäjärvellä on ko. radiohiljaisuus jatkunut yhtäjaksoisesti 8 vuotta vai onko jo 10?
Kunnan terminaalivaihe etenee eri hallintokuntien tehokkaista saneeraustoimista johtuen, vai esimiehet esiintyvät johtajina.
ps, facebookin kautta hädin tuskin kuulee etupenkin iki-roudan dinosauruksen itselleen pluspisteiksi asettuvien kysymyksiä ja mökellystä."___
PISTE
No päätä jo kuuluiko sieltä lähetyksestä ääni vai ei! Edellisen kirjoituksen perusteella siis ääni kuului! No hyvä, toisenlaistakin väitettä täällä on esiintynyt!
Vain Puheenjohtajan Ääni kuului.Muiden äänet kuului mutinana sanoista ei saanut selvää.Mikki kun ei ollut päällä kuin puheenjohtajalla !! Näin toimii meillä demokratia!
nuijamiehen mahdottoman huohottava hengitys säesti äänitystä samaan aikaan, kun puhujapöntössä kävivät mutinanäytteensä ryhmiensä kellotettavat suorittamassa.
Taso oli nettikuvan ja äänen osalta surkeaa ja niinpä oli myös valtuuston yleisantikin.
Talossa talon tavalla, joten kissahiiri-leikki voinee jatkua ...kansa kumartaa epäjumalaansa.
Taisi sinun huohotuksesi nousta puolukansurvimen tahdissa?
tasokas kommentti sivistyneeltä, eikö vaan?
Pohjois-Korean hallinnon mallilla jatkuu....
Herätys kuntalaiset, aika tiukaksi menee.....
Todella sairasta tämä keskusteluntapainen, todella pahalla mallilla.
Keput on laidasta lukien SIVISTYMÄTTÖMIÄ.Klo 12.41 0n hyvä esimerkki !
sitaatti- "Pahoittelemme huonoa äänenlaatua eilisessä Valtuuston kokouksen live-lähetyksessä, varsinkin ensimmäisen puolen tunnin aikana. Tänään syyksi varmistui huonosti toimiva mikrofoni."-sitaatti päättyy
------
Mielenkiinnolla odottelemaan, että vastuunsa tunnustava Phj kaupunginvaltuusto ja virkamiesjohto laittavat kaupungin facesivuille
" Pahoittelemme huonoa taloudenhoitoa tänäkin vuonna, ilman perusteluja varsinkin lihavien tulovuosien ajalla. Meille on varmistunut kunnan valottomaan tulevaisuuteen syyksi heikolla motivaatiohapella olevat nestoripoliitikot, heihin leipääntyneet esimiehet ja ajankulutus hokkus pokkus ihmetelyssä ja käsin koskematta tyhjentynyt kaupungin kassa"
Ennen paikkakunnan viimeiset lehmät lentää,ennen kuin nestoreilta oman osallisuuden johdosta pahoittelut toteutuu.
Parempi on Itsenäisyyspäivän savusaunan vodkarapulassa pieriä ja röyhtäillä,kun mikit eivät on päällä.Heikit hosuissa istua kopuksessa taksimiehen napin päällä,kyöhnäten tuolilla.
Mielenkiinnolla odottelemaan, että vastuunsa tunnustava Phj kaupunginvaltuusto ja virkamiesjohto laittavat kaupungin facesivuille
" Pahoittelemme huonoa taloudenhoitoa tänäkin vuonna, ilman perusteluja varsinkin lihavien tulovuosien ajalla. Meille on varmistunut kunnan valottomaan tulevaisuuteen syyksi heikolla motivaatiohapella olevat nestoripoliitikot, heihin leipääntyneet esimiehet ja ajankulutus hokkus pokkus ihmetelyssä ja käsin koskematta tyhjentynyt kaupungin kassa"