Miten veneet tasapainotetaan?

Miten veneet tasapainotetaan, jotta esimerkiksi sisustuksen aiheuttama toispuoleisuus saadaan kompensoitua?
16802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Halpisveneissä ei mitenkään. Makaavat enempi vähempi vinossa laiturissa ollessaan. Esim Swaneissa kölin tekovaiheessa köliin jätetään reikiä, joita voidaan täyttää veneen valmistuttua ja näin tasapainottaa vene.

Äänestä

Ensinnäkin vene suunnitellaan niin, että se on osapuilleen tasapainossa sinällään. Eli otetaan huomioon kaikki painavat sisustuselementit ja niitten etäisyys keskilinjasta.

Tankkien sijoituksella voidaan myös vaikuttaa asiaan jossain määrin.

Toiseksi paattiin lisätään valmistuksen viima vaiheessa painolastia, jolla se saadaan suoraan sekä pitkittäin että poikittain. Joissain isommissa veneissä lyijyä saattaa olla pohjan tuntumassa tonnikaupalla.

Äänestä

Ei siellä mitään painolasteja,kyllä se on piirustuspöydällä laskettu painojakautuma

Äänestä

Olen mitannut kymmeniä veneitä, joista yksi sattumalta kellui suorassa. Ja takuulla yhdessäkään niistä ei ole kallistumaa tasapainottavia lisäpainoja. Joissakin Swaneissa on todella kölissä reikä, mutta sen tarkoituksena on trimmata vesilinja designin mukaiseksi tai toimia vain kevennyksenä, jotta kölin paino ja sen pinta-ala olisivat sopivat. Monissa kilpaveneissä on myös varauduttu kölipainon trimmaamiseen kellunnan ja pitkittäistasapainon optimoimiseksi.

Äänestä
  • Vesilinjan kun trimmaa kauttaaltaan designin mukaiseksi, niin taitaa vene tulla tasapainotettua samalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vesilinjan kun trimmaa kauttaaltaan designin mukaiseksi, niin taitaa vene tulla tasapainotettua samalla.

    Designin mukaan trimmaaminen tarkoittaa ainoastaan pituussuntaista trimmaamista, ei poikittaista.

    Äänestä

Mulla kelluu styyran puolelle hiukan vinossa, sillä puolella kun ovat veski, septi, karttapöytä, akut ja dieseltankki.
Vastakkaisella puolella pentteri, vesitankki ja kylmäkoneikko, pidän toista ankkuria myös paaran puolella, mutta se ei aivan riitä.

Vesivaraajan asennus on meneillään, sen tuoma 20kg lisäpaino oikaisee mahdollisesti asennon.
Ja jos ei, täytyy pakata eväät ja viinat paaran puolen sohviin ja kaappeihin. Itselleni kun ei viina maistu, oikaisuvaikutus on pitkäaikaisempi.

Äänestä
  • Viina on melko kevyttä, laita pulloihin hiekkaa. Halvempaa ja painavampaa.

    Äänestä

Ei kai purjeveneissä se tasapainotus ole niin tarkkaa kun ne ovat muutenkin enimmän aikaa vinossa ajossa ollessaan. Jos ei halua vinoilla niin hankkii katamaraanin...

Äänestä
  • Laittaa lihavan lumppuvaimon toiselle reunalle ja läskin narkkaripoikansa toiselle puolelle, ni om palanssissa. Tai sitte ei.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laittaa lihavan lumppuvaimon toiselle reunalle ja läskin narkkaripoikansa toiselle puolelle, ni om palanssissa. Tai sitte ei.

    Sen lumppuvaimon vuodot houkuttelevat kaloja. Siitä vaan fisustaan iltapuurot.

    Äänestä

Me ollaan niin läskejä sekä minä että vaimo, ettei voida olla samalla puolella venettä samaan aikaan saati keulassa tai perässä samanaikaisesti.

Menee keula tai perä edellä syvyyksiin tai hörppää vettä.

Hyvänä puolena on, että pääsee luonnonsatamissa ajamaan keulan rantaan saakka

Äänestä

Meillä puoliso vaihtaa paikkaa niin, että tasapaino löytyy. Edellinen oli vähän liian kevyt, mutta nyksän paino riittää paremmin..

Äänestä
  • Eihän näissä hommissa alle satakilosilla ole mitään hyötykäyttöö. Tytteli tai poikuli, suuntauksista riippuen. Kuhan ei oo turhan karvanen, menee ruokahalut.

    Äänestä

Meidän upeaan homeskandiuppotukkiin asennetaan ensi keväänä sellaiset "alasaalingit" kuin IMOCA60 veneissä. Niihin ei kuitenkaan kiinnitetä vantteja vaan liukupainot joilla voidaan balanseerata vene etenkin satamassa, jossa tyyli on tärkein....heh

Äänestä

Aikaisemmat veneeni ovat olleet herkästi aina vinossa johonkin suuntaan, ja tavaroita hieman siirtelemällä sivuttais suunta asetui helposti balansiin, mutta pituus suunta oli suunnittelun "kukkanen, 500 litran vesi säiliö keulassa kaksoisvuoteen alla ja 1000 litran polttoaine säiliö keskiveneen taka osassa. Ja polttoaine tankin ollessa täysi ja vesitankin ollessa täyden puoleinen pitkittäks vakaus oli kohdillaan, mutta veden huvetessa pitkittäis balanssi heitti perästä n.10 cm syvälle ja saman verran keulasta, ei ihan pers...

Nykyisessä venessä sivuttais balanssia ei ole tarvinnut korjata, vene itsessään on joka suuntaan hyvin balansissa, tankkaus ei vaikuta muuta, kun syväys laskee tai nousee n. 5 cm tasaisesti, vesi tankki on 700l poikittain veneessä ja polttoaine tankit 2 x 650l reunoilla pitkittäin ja kone huone laipion takana ja nämä yhdessä ovat keskiveneessä.

Lisäksi balanssi säilyy, kun lastaa tavarat veneeseen kaapistojen sijoittelun ansiosta aika hyvin. Valmistaja on ohjeistanut sivuttais balanssin olevan ok max. 3° vinossa ja jos ylittyy, niin korjaus tehdään veneen takaosan lazaretin lattiaan pohjaan, esim. Hiekka säkeillä. Saaristossa tuolla sivuttais vakaudella ei väliä, koska aalto on aina niin matalaa, että mitään ongelmia ei voisi muodostua, vaan ohjeistus on isommille merille ja aaltoihin, jossa raja voi tulla vastaan teoriassa ja omalla tyhmyydellä käytännössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miten veneet tasapainotetaan, jotta esimerkiksi sisustuksen aiheuttama toispuoleisuus saadaan kompensoitua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu