Jumalan valtakunnasta löytyy Pyhä Henki

Anonyymi

Syn­tien an­teek­si us­ko­mi­nen avaa pää­syn Ju­ma­lan val­ta­kun­nan asuk­kaak­si.

Jee­suk­sen pu­heet ja ih­me­te­ot oli­vat he­rät­tä­neet fa­ri­seus­ten mie­len­kiin­non. Oli­ko täl­lä mie­hel­lä jo­ta­kin te­ke­mis­tä tu­le­van Is­ra­e­lin mah­ta­van val­ta­kun­nan kans­sa? Odot­ti­han pro­feet­to­jen il­moit­ta­ma, juu­ta­lais­ten ajal­li­sek­si miel­tä­mä val­ta­kun­ta vie­lä to­teu­tu­mis­taan. ”Mil­loin Ju­ma­lan val­ta­kun­ta tu­lee”, oli Jee­suk­sel­le esi­tet­ty ky­sy­mys. Mitä Jee­sus vas­ta­si?

Mis­sä on Ju­ma­lan val­ta­kun­ta?

Raa­ma­tus­sa kym­me­niä ker­to­ja mai­ni­tun Ju­ma­lan tai tai­vas­ten val­ta­kun­nan si­jain­ti ja ole­mus on kiin­nos­ta­nut ih­mi­siä kaut­ta ai­ko­jen. Kä­si­te on usein lii­tet­ty tai­vaal­li­seen val­ta­kun­taan, joka voi­daan ko­kea ajal­li­sen elä­män lo­put­tua. Fa­ri­seus­ten odot­ta­ma maal­li­nen val­ta­kun­ta taas si­joit­tui ja si­joit­tuu luul­ta­vas­ti Je­ru­sa­le­min kau­pun­gin ym­pä­ril­le. Aluk­si ope­tus­las­ten­kin mie­les­sä oli eh­kä Je­ru­sa­le­miin syn­ty­vä Jee­suk­sen hal­lin­noi­ma ajal­li­nen val­tio.

Jee­suk­sen vas­taus yl­lät­ti. Tuo­ta odo­tet­tua val­ta­kun­taa ei voi­si ih­mis­sil­min näh­dä, ja mikä mer­kil­li­sin­tä, se oli jo ole­mas­sa. Vas­taus ei ole ih­mis­mie­lel­le mie­lui­sa, ra­ja­si­han Jee­sus pu­heis­saan Ju­ma­lan val­ta­kun­nan hä­nen seu­raa­jiin­sa.

Jee­sus oli toi­min­nas­saan ju­lis­ta­nut: ”Ju­ma­lan val­ta­kun­ta on tul­lut lä­hel­le. Kään­ty­kää ja us­ko­kaa hyvä sa­no­ma.” (Mark. 1:15.) Hän oli lä­het­tä­nyt myös ope­tus­lap­set vie­mään evan­ke­liu­min sa­no­maa ja käs­ke­nyt sa­mal­la ker­to­maan Ju­ma­lan val­ta­kun­nan lä­hes­ty­mi­ses­tä (Luuk. 10:9).

Asuk­kaat saa­vat ikui­sen elä­män

Roo­ma­lais­kir­jees­sä Paa­va­li mää­rit­te­lee Ju­ma­lan val­ta­kun­nan seu­raa­vas­ti: ”Ju­ma­lan val­ta­kun­ta ei ole syö­mis­tä ei­kä juo­mis­ta, vaan van­hurs­kaut­ta, rau­haa ja iloa, jot­ka Pyhä Hen­ki an­taa” (Room. 14:17). Nämä ovat asi­oi­ta, jot­ka tun­tu­vat hy­vil­tä ja joi­ta yhä edel­leen kai­va­taan.

Vaik­ka Jee­sus ei teks­tis­sä puhu enem­pää täs­tä val­ta­kun­nas­ta, se on muu­ten kes­kei­ses­ti Jee­suk­sen pu­heis­sa ja toi­min­nas­sa mu­ka­na. Hän muun mu­as­sa ker­too, et­tä näis­tä hy­vis­tä, ul­ko­puo­lel­le­kin nä­ky­vis­tä he­del­mis­tä huo­li­mat­ta tämä val­ta­kun­ta jää ul­ko­puo­li­sil­le sa­lai­suu­dek­si (Mark. 4:11).

Lut­he­rin mu­kaan asuk­kai­den in­hi­mil­li­set heik­kou­det peit­tä­vät Ju­ma­lan val­ta­kun­nan sy­vim­män ole­muk­sen. Jee­sus myös opet­ti, et­tä tä­män val­ta­kun­nan asuk­kail­le on lu­vat­tu sekä ikui­nen elä­mä et­tä ajal­li­nen huo­len­pi­to (Matt. 6:33, Luuk. 18:28–30).

Avai­met Ju­ma­lan val­ta­kun­taan Jee­sus jät­ti omil­len­sa. Hän jät­ti val­ta­kun­tan­sa asuk­kail­le Py­hän Hen­ken­sä. Tä­män Hen­gen voi­mas­ta Ju­ma­lan val­ta­kun­taan ha­lu­a­va saa kuul­la syn­tien an­teek­si­an­ta­muk­sen va­paut­ta­van sa­no­man ja pää­see val­ta­kun­nan asuk­kaak­si (Joh. 20:21–23).

Jee­sus ke­hot­taa val­vo­maan

Kes­ken kes­kus­te­lun Jee­sus muut­ti pu­heen­sa koh­det­ta ja ker­toi ope­tus­lap­sil­le tu­le­vas­ta kär­si­myk­ses­tään ja niis­tä vai­keuk­sis­ta, joi­ta oli tu­los­sa myös hei­dän osak­seen. Hän ker­toi ajas­ta, jol­loin ope­tus­lap­set tu­li­si­vat kai­paa­maan Jee­suk­sen seu­ras­sa viet­tä­mi­ään het­kiä.

Sit­ten kes­kus­te­lu siir­tyy Jee­suk­sen tu­le­van kär­si­myk­sen jäl­kei­seen ai­kaan, joka kes­tää hä­nen toi­seen tu­le­mi­seen­sa saak­ka. Täl­le ajal­le Jee­sus an­taa us­ko­vil­le ke­ho­tuk­sen val­vo­mi­ses­ta, sil­lä viet­te­lyk­siä ja hou­ku­tuk­sia on pal­jon.

Jee­suk­sen asu­mi­nen Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­sa py­ri­tään ve­sit­tä­mään ja sen asuk­kai­ta hou­ku­tel­laan muu­al­le. Jee­suk­sen vies­ti oli ”äl­kää läh­te­kö min­ne­kään, äl­kää juos­ko pe­räs­sä” (Luuk. 17:23). Ju­ma­lan lap­set saa­vat näis­sä kiu­sauk­sis­sa aja­tel­la Pie­ta­rin ta­voin: ”Her­ra, ke­nen luo me me­ni­sim­me? Si­nul­la on ikui­sen elä­män sa­nat.” (Joh. 6:68.)

Teks­tin lop­puo­sas­sa Jee­sus ker­too toi­sen tu­le­mi­sen­sa äkil­li­syy­des­tä ja ke­hot­taa val­vo­maan. Ku­kaan meis­tä ei tie­dä päi­vien­sä pi­tuut­ta, ja näin on ol­ta­va ai­na läh­tö­val­mii­na. Us­ko­vai­se­na saa kui­ten­kin odot­taa läh­tö­päi­vää tur­val­li­ses­ti. Ju­ma­lan val­ta­kun­taan si­säl­ty­vä ikui­sen elä­män lu­paus ja syn­tien an­teek­si­an­ta­muk­sen pe­ril­le vie­vä voi­ma ovat tur­va­na myös tänä päi­vä­nä.

Mauno Kurunlahti

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämä aloitukset ovat kopioita mutta laitanpa valaistusta asiaan.

      Joh
      3:3 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa."
      3:4 Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?"
      3:5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
      3:6 Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
      3:7 Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.
      3:8 Tuuli puhaltaa, missä tahtoo, ja sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä, mistä se tulee ja minne se menee; niin on jokaisen, joka on Hengestä syntynyt."
      3:9 Nikodeemus vastasi ja sanoi hänelle: "Kuinka tämä voi tapahtua?"
      3:10 Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Sinä olet Israelin opettaja etkä tätä tiedä!
      3:11 Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: me puhumme, mitä tiedämme, ja todistamme, mitä olemme nähneet, ettekä te ota vastaan meidän todistustamme.
      3:12 Jos ette usko, kun minä puhun teille maallisista, kuinka te uskoisitte, jos minä puhun teille taivaallisista?
      3:13 Ei kukaan ole noussut ylös taivaaseen, paitsi hän, joka taivaasta tuli alas, Ihmisen Poika, joka on taivaassa.
      3:14 Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
      3:15 että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.

      Pitää uskoa Jeesukseen. Ei näin "uskon syntini anteeksi".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      232
      5807
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4658
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4266
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3011
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      118
      2964
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      73
      2443
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2396
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      189
      1648
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1629
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      23
      1286
    Aihe