Hyvä artikkeli missä avataan yrittäjien laittomuuksia taksialalla. Maksamatta jääneitä palkkoja voi hakea ja kuuluukin hakea oikeusteitse. Esim. tuplapalkka pyhänä on laissa määrätty.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/nainko-taksikuskin-sunnutailisa-lasketaan-taksiliiton-juristi-vastaa/
Taksikuskien palkkauksesta
20
159
Vastaukset
- Anonyymi
Sunnuntaityöstä on maksettava 100 prosentilla korotettu palkka. Lisäksi on maksettava ylityökorvaus, jos työ on samalla ylityötä.
Juristi antaa artikkelissa väärää tietoa, sunnuntailisä ei ole sovittavissa heikommaksi, eikä 100 prosentin korvaus pienemmäksi. Työehtosopimuksen puuttuminen oikeuttaa sopimaan ainoastaan työsopimuslain määräyksiä PAREMPIA ehtoja TYÖNTEKIJÄN kannalta. Työsopimuslaki on minimivaatimus ja jokainen sitä heikentävä ehto on mitätön.
Kannattaa hakea korvaukset, koska niillä on vaikutus myös provisiopalkkaisen LAKISÄÄTEISEEN vuosilomakorvaukseen, jota ei saa sisällyttää provisioon, vaan se on maksettava provision päälle.- Anonyymi
Vastasin myöhemmin, mutta noin se menee. Anonyymi 06.12.2020 23:39 vastasi tyhjentävästi.
Vaikka ei erikseen mainitse työaikalakia, niin siihen pakottavuus säännökset soveltuvat samalla tavalla. Eli ei muuta loistavaa vastausta.
- Anonyymi
Aika kiva summa olisi tiedossa jo pelkästään tän vuoden ajoista. Kuinka monta vuotta noita rästejä voi takautuvasti hakea? Ja saako TH:lta pyydettäessä tiedon omista ajetuista vuoroista ja niiden aloitus ja lopetusajoista?
- Anonyymi
Palkkasaatava vanhentuu viidessä vuodessa. Kanne on nostettava kahden vuoden kuluessa työsuhteen päättymisestä, mikäli se on päättynyt. Vuosiloma- ja työaikakorvaukset raukeavat kahdessa vuodessa niiden syntymisvuoden päättymisestä lukien.
- Anonyymi
Harvassa mahtaa olla isännät jotka maksaa edes korotettua prosenttia sunnuntailta.
- Anonyymi
Tässä yksi ex-”isäntä”, joka ei maksanut korotettua sunnuntaikorvausta. En pode asian suhteen huonoa omaatuntoa. Kuljettajani eivät nimittäin ajaneet ensimmäistäkään sunnuntaivuoroa, vaan ajoin m.m. ne itse.
En ”lojunut sohvalla elättäen itseäni kuljettajien kustannuksella”, kuten palstalla ahkerasti vastoin parempaa tietoa kirjoitellaan. Näin oli selustani turvattu. Vinkkinä vielä työelämässä taksialalla toimiville yrittäjille vapaasti käytettävissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä yksi ex-”isäntä”, joka ei maksanut korotettua sunnuntaikorvausta. En pode asian suhteen huonoa omaatuntoa. Kuljettajani eivät nimittäin ajaneet ensimmäistäkään sunnuntaivuoroa, vaan ajoin m.m. ne itse.
En ”lojunut sohvalla elättäen itseäni kuljettajien kustannuksella”, kuten palstalla ahkerasti vastoin parempaa tietoa kirjoitellaan. Näin oli selustani turvattu. Vinkkinä vielä työelämässä taksialalla toimiville yrittäjille vapaasti käytettävissä.Sunnuntaisin voi ajaa vain yrittäjä. Nykyisillä taksoilla ei voi pitää palkkakuskia sunnuntaisin.
- Anonyymi
Välitysyhtiöt ja kela vaatii että autoilijat noudattavat työehtosopimuksia, tätä ei kyllä valitettavasti valvota ollenkaan.
Usean auton yrittäjät syyllistyvät tähän palkkakikkailuun lähes 100% - Anonyymi
kylläse on on ollu tapana ajaa auto sunnuntaina talliin lukkojentaakse
- Anonyymi
taxi-alan järjestäytymisaste on kait alle 50% näinollen työehtosopimukset ei koske isäntäää joka ei kuulu työantajaliittoon
- Anonyymi
Mutta laki koskee..
- Anonyymi
Koska järjestäytymisaste työnantajilla on alle 50 %:a, ei kyseessä ole yleissitova työehtosopimus. Kaikki työlaisäändäntö kuitenkin sitoo isäntää ja siinä on tulkinta, että se on pakottavaa oikeutta työntekijän eduksi. Järjestäytymätön työnantaja voi vain sopia asioista työntekijän eduksi. Muuten lainsäädäntö ja isolta osalta työehtosopimus määrittää minimitason.
- Anonyymi
mix ei rengit järjestäydy
- Anonyymi
Täällä autoilijat selittää kuinka autot seisoo pyhinä, mutta aika harva isäntä sitä autoa seisottaa pyhänä klo 00-05. Pyhää edeltävät illat on usein todella vilkkaita. Toivottavasti rengit osaavat hakea heille kuuluvat palkat. Tyhmähän se on joka lakisääteisen palkkansa jättää nostamatta.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen artikkeli. Milloin on muuttunut, että työoikeus on pakottavaa oikeutta työntekijän eduksi. Itse asiassa se, että ei ole yleissitovaa työehtosopimusta on työntekijän eduksi. Provisiopalkkaan kuuluu kaikki lakisääteiset lisät. Jos se ei isännälle kannata, ei teetä sellaista työtä.
- Anonyymi
6 § (29.12.2016/1458)
Säännösten pakottavuus
Sopimus, jolla vähennetään työntekijälle tämän lain mukaan tulevia oikeuksia ja etuja, on mitätön
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L13P6
- Anonyymi
Kuka noin pienillä prosenteilla ajaa??
- Anonyymi
Kuljettajat eivät usein tiedä että heille kuuluvat ylityökorvaukset ja kaksinkertainen su/pyhätyökorvaus.
Vähimmäistuntiansio taas on 13e ja risat päälle.
Tämä palkkahuijaus on laiton. - Anonyymi
meinateko oikeasti jos kuski tuo sunnuntai vuorosta 10 tunnin piipahduksesta 120e alv 0 niin pitäs maksaa 260e palkkaa lomakorvaus. äly hoi.
- Anonyymi
se 2 viikon periodi mistä maksetaan. ei 1 työvuorosta.kuskithan itse sinne haluu ajaa sunnuntaina kun ei jaksa kotona lorvia.monet tuurarit halua ajaa taksia sunnuntaina ei ne itsekään mitään tupla palkkaa halua jos kassa on 120e .huijarit haluaa. mutta jos kuski saa omat luvat ja saa jonkun ajamaan niin ei varmaan maksa 120e ajoista 260e palkkaa. telmaksut niin42e poltoaineet kulut eli kuski tois 120e minulla kulut 320e vähintään .sun 10 tunnin vuorosta. kertokaa jokainen kuski tälle palstalle jos joku on saannu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 686942
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636813Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1485466Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504513En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204109Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53720- 373268
- 303234
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris762792Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta402279