Kaori Matsumoto

Anonyymi

Kaori Matsumoton otteluita on kiva katsoa. Puhdasta tekniikkaa, kunnioitettava käytös, yksi parhaimmista Judokoista.
Tietoja: Kaori Matsumoto (s. 11. syyskuuta 1987 Kanazawa on japanilainen judon olympiavoittaja, maailmanmestari, Aasian kisojen voittaja ja Aasian-mestari.
Matsumoto voitti olympiakultaa 57 kg:n painoluokassa Lontoossa 2012 kukistettuaan loppuottelussa romanialaisen Corina Căprioriun. Hän saavutti 57-kiloisissa olympiapronssia Rio de Janeirossa 2016. Hän voitti samassa sarjassa maailmanmestaruuden Tokiossa 2010 lyötyään finaalissa portugalilaisen Telma Monteiron ja Astanassa 2015, jolloin kukisti loppuottelussa jälleen Căprioriun. Hän sai 57-kiloisissa MM-pronssia Pariisissa 2011 ja sijoittui viidenneksi Rotterdamissa 2009. Hän voitti joukkuekilpailun maailmanmestaruuden Tokiossa 2008 ja Astanassa 2015
Matsumoto voitti 57 kg:n painoluokassa kultaa Aasian-mestaruuskilpailuissa Jejussa 2008 ja Kantonin Aasian kisoissa 2010
Hän on saavuttanut Masters-, Grand Slam- ja Grand Prix -kilpailuissa neljätoista turnausvoittoa, kolme kakkossijaa ja kolme kolmossijaa. Maailmancupeissa ja Continental Open -kilpailuissa hänellä on kaksi voittoa ja yksi kolmossija. Hän on voittanut aikuisten sarjassa neljä Japanin-mestaruutta.
https://www.youtube.com/watch?v=YUNZ2AvX6RQ
https://www.youtube.com/watch?v=UBkJk_Ipkg4

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Holo oli kovempi, otti kanadakupin pronssin ja edusti mestaruussarjassa toistakymmentävuotta. Lisäksi voitti maaottelussa Ruotsin omassa kohtaamisessaan jossa kukisti Per-Pälle Åkerberlundin käsilukolla kahden minuutin tiukan punnertamisen jälkeen. Per-Pälle oli väkivahva mutta Jolo ehkä väkivahvin kautta aikain. Se oli oikeaa Japanilaista Budoa. Rei. Ja OSS!!

      • Anonyymi

        Taisi tietenkin olla pystykäsilukko eli pystäri niinkuin me pohjanmaalla silloin tavattiin sanoa. Ja taisi vielä tehdä yhdellä kädellä, toisella kädellä vilkutti katsomoon. Oli ne aikoja ne. Zarei!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3103
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      67
      698
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      683
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      571
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      540
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      495
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      489
    Aihe