Mies psykoterapeutit?

Minkälaisia ovat kokemuksenne mukaan olleet mies psykoterapeutit Suomessa? Omaavatko yhtään miessovinistisia, misogynisia tai mieshäpeällisiä asenteita? Pitäisi traumatisoituneena hakeutua ehkä mies puoliselle psykoterapeutille, mutta em. olen miettinyt, että uskaltaako, en kuitenkaan halua särkyä enempää em. kaltaisen säälittävyyden kanssa siellä ja vielä maksaa siitä..??? :OOOO
82551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

*siis edellä mainittujen syiden vuoksi olen miettinyt....

Äänestä

Pelkään, että mies psykoterapeutti purkaa minuun mieshäpeäänsä ja tekee ehkä jotain seksuaalista väkivaltaa?

Äänestä
  • Sellaista ei tietenkään saisi olla, mutta elämä on kuitenkin osoittanut, että sellaista on ja heikossa asemassa olevien naisten oikeuksista Suomessa ei välitetä.

    Äänestä

Miksi "pitäisi" hakeutua miespuoliselle terapeutille, etkö voi valita? Pitäisi voida, koska sukupuolella on terapiassa joskus väliä. Ei välttämättä suoranaisesti siksi, että on kokenut tietynlaisia traumoja tietynsukupuolisilta ihmisiltä - sellainen selkeä ongelma on periaatteessa mahdollista käsitellä vähitellen puhumalla, jos terapeutti on muuten henkilönä sopiva ja ymmärtävä. Terapeutin sukupuolella on kuitenkin monille ihmisille väliä sellaisillakin tavoilla joita ei aina voi niin suoraviivaisesti selittää. Elämän varrella on voinut olla ihmissuhdekuvioita, joiden vuoksi voi tuntua luontevammalta muodostaa luottamuksellinen terapiasuhde tietyn sukupuoleen edustajiin. Jos on tunne, että ei (vaikka itselle osin selittämättömästäkin syystä) halua tietyn sukupuolen terapeuteille, niin minusta kannattaisi noudattaa sitä tunnetta. Syyt tunteelle saattavat selvitä terapian kuluessa, kun itsetuntemus laajenee muutenkin. Toisaalta - kaiken ei välttämättä tarvitsekaan koskaan selvitä, jos ei siitä ole erityistä haittaa. Ihmismielessä on aina paljon tiedostamatonta :)

Äänestä

Minulla kokemusta miespsykoterapeuteista ja en ole ollut tyytyväinen. Kaipaisin jämäkkyyttä mutta olen joutunut pettymään koska pikemminkin ovat lässyttäjiä mistä pidä. Huomaan että tarkoituksellisesti hakeudun miespuolisille, selittävä tekijä löytyy varmaan jostain menneisyydestä, ja siitä että oletan miesten olevan jämäkämpiä, tuloshakuseimpia ja suorapuheisempia. Suositeltu on naispuolista mutta en taas uskonut ja nyt harmittaa. Onhan niitä tietty lässyttäjiä kummassakin sukupuolessa, minulla käynyt huono tuuri. Parin tutumiskerran perusteella on aika vaikea saada käsitystä terapeutista.

Äänestä

Sellasella terapian pitkällä oppimäärällä sanoisin, että ei ole niinkään sukupuolesta kiinni, vaan muusta henkilökemiasta ja työtavoista, menetelmistä. tai siitä mitä terapia tyyliä edustaa.

Voi toki olla, että jonkun toisen ihmisen kohdalla sukupuoli vaikuttaa enemmän, mutta omaan ongelmaani se ei vaikuttanut.

Äänestä

Minulla - olen nainen - on traumataustassa seksuaalista väkivaltaa (mm.), ja tällä hetkellä miesterapeutti. Sujuu hyvin jo kolmatta vuotta. Aiemmin ehdin käydä - minullakin tuo ns. terapian pitkä oppimäärä! olipa hauskasti sanottu:) - sekä nais- että miespuolisilla. Naisten kanssa ei vain sujunut, jostain pohjasyystä mitä en tiedä. Ehkä äitisuhde, tms. Tuntui aina, että miesten kanssa minulla on vapaampi olla ja tulee enemmän energiaa, vaikka ainakin yksi naisterapeutti oli sellainen jonka kanssa tulin juttuun ja hän ymmärsi ja auttoi äitisuhteeni työstämisessä paljon. Tämä oli eräs terapiasuhde vuosia sitten (siinä välissä olin ilman terapiaa.) Silti miesten kanssa on aina jotenkin vaan sujunut paremmin. En toki ole kovin pitkään käynyt kuin tällä yhdellä miesterapeutilla, aiemmat olivat sellaisia pidennettyjä tutustumisjaksoja. Niillä ehti kuitenkin tapahtua yhtä ja toista. Kahden miesterapeutin taholta tuntui epämääräistä seksuaalista lähentymistä, joka ei ylittänyt mitään eettistä kynnystä, mistä olisi voinut valittaa, mutta kanssakäymiseen tuli sävyjä joista en pitänyt. Kyse ei ollut vain siitä että oli ns. kemioita, niillehän ei voi mitään eikä ne ole kummankaan syy jos niitä ilmenee, mutta tuntui että kyseiset miehet eivät hallinneet niitä kunnolla ja ne vaikuttivat terapiaan. Se oli yksi syy etten jatkanut heidän kanssaan. Yhdestä miehestä, jolla ajattelin käydä ja kävinkin pitempään, jäi kaikin puolin erinomainen kuva, hän ei varmasti lipsuisi missään, mutta hänen kanssaan emme vaan olleet riittävällä aaltopituudella muuten. Joten päädyin nykyiseen. Näin monimutkaista se on... Ihmissuhteita nekin ovat, eikä onnistuminen riipu missään nimessä vain terapeutin ammattitaidosta. Jos tässä oli vastausta aloittajalle? ...vai aiheutinko vaan lisää hämmennystä ;)

Äänestä
  • Kirjoitin tuon edellisen... Sen jälkeen muistin yhden ikävän kokemuksen, kun olin nuorena mielenterveystoimiston miespsykologilla. Kävin hänellä terapiassa, vaikka hän ei varsinainen psykoterapeutti vielä ollutkaan. Hän oli vastavalmistunut ja minä alle parikymppinen, ja hyvin ahdistunut nuori. Tämä miespsykologi flirttaili minulle aika avoimesti välillä. Kun koetin kertoa vaikeuksistani, yksinäisyydestä, itsetuhoisuudesta ym., hän ei ottanut niitä vakavasti ja sanoi, että täällä käyvillä ihmisillä on "elämän ja kuoleman kysymyksiä", joita minulla ei muka ollut. Olin siitä hirveän järkyttynyt. Ehkä annoin liian rauhallisen vaikutelman, kun minulla oli kuitenkin hyvä itsehillintä, ja minulla oli tapana hymyillä kun keskustelin... Jälkikäteen ajateltuna hän oli todella surkea psykologi, kun ei tajunnut tilanteeni vakavuutta. Joka tapauksessa, kun hän tuntui pitkästyvän, hän kerrankin rupesi kyselemään, mitä yleisesti ajattelin miehistä ja seksistä... En vastannut siihen, ymmärsin sen verran. Kysymyksen sävy oli niin outo. Varmasti sen ja hänen muunkin käytöksensä olisi voinut perustella jotenkin hoidon kannalta papereihin, niin etten olisi voinut valittaa... jäi kuitenkin huono kuva ja turvaton fiilis.

    Huonoja kokemuksia minulle ehti kyllä tulla naisistakin, ennen kuin löysin hyvän terapeutin, joka siis on mies. Eräskin naisterapeutti käytti minua tunnetasolla hyväkseen. Se tapahtui silloin nuorena, kun yritin sen mt-toimiston kautta päästä terapiaan. Ei se sen naisterapeutin taholta seksuaalista ollut, mutta vaikutus oli samantapainen. Hän kuvitteli olevansa "vaihtoehto äidilleni" ja kerran tarttui käsiinikin kiinni terapiatunnilla, luuli siten saavan minut avautumaan...Ei siitä enempää, mutta naiset osaavat kyllä käyttää valtaa ja hyväksikäyttää toisen heikompaa asemaa siinä kuin miehetkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minkälaisia ovat kokemuksenne mukaan olleet mies psykoterapeutit Suomessa? Omaavatko yhtään miessovinistisia, misogynisia tai mieshäpeällisiä asenteita? Pitäisi traumatisoituneena hakeutua ehkä mies puoliselle psykoterapeutille, mutta em. olen miettinyt, että uskaltaako, en kuitenkaan halua särkyä enempää em. kaltaisen säälittävyyden kanssa siellä ja vielä maksaa siitä..??? :OOOO

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu