Kotimaisen ruoan kysyntä noussut, ja tulee yhä nousemaan, kun kuluttajat kokee ja tuntee mm kotimaisen lähituotteet, ilman pitkiä kuljetusketjuja -tilamyynnsitäkin.
Myös työttömille mielekästä työtä maanviljely tarjoaa, kuten mm kausiluontoiset marjanpoiminnatkin. Käpyjen keräustä mitenkään unohtamatta. Monet tehneet hyvät tilit, jotka verovapaitakin monin edellytyksin.
https://yle.fi/aihe/tekstitv?P=103
>>> Suomalaiset ovat korona-aikana pääty-
neet entistä useammin valitsemaan ruo-
kaostoksilla kotimaisen vaihtoehdon.
Ruokakauppaketjujen mukaan kotimaisen
ruoan kysyntä on kasvanut selvästi vii-
me vuoteen nähden, varsinkin tietyissä
tuoteryhmissä.
S-ryhmän päivittäistavarakaupan
myyntijohtaja Antti Oksa sanoo, että
ennen kaikkea kasvu näkyy ruoanlaiton
pääraaka-aineissa, kuten kotimaisessa
tuoreessa lihasa.
Isoissa keskusliikkeissä suomalaisen
ruoan osuus kaikesta myydystä ruoasta
on ollut jo ennestään korkea eli noin
80 prosenttia.<<<
Nyt ei punavihreitten toimesta päästää maata niin huonoon kuntoon, että alkaisi nälkä kurnimaan kun heillä ei osaamista moniin asioihin mm maanvljelyyn.
Infulenssa rokotteetkin loppui, kun ao ministeri tai ministerit ei osanneet sitten jo tyrkyllä ollutta yli 300 000 lisätä rokotetta ostoon. Kävi onnettomasti kuin keväälläkin maskien kanssa. Ja vielä Sanna Marin saa näistä suitsutetta demari taholta että hyvin hoitanut leiviskänsä...
Tulevaisuus on keskustalainen maanvilielys
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sota-ajan Helsingissä kasvatettiin kaniineja ruuaksi, jotkut pitivät possuja kerrostaloasunnoissa
Koko kaupunki haisi lantulta, asunnoissa tuotettiin lihaa ja kadunvierillä viljeltiin minkä ehdittiin- Anonyymi
Lykkäät paskaa. Saksa ruokki.
- Anonyymi
kumarramme kaikki kohti Keskustaa
- Anonyymi
Eikö olis parempi että Persut hoitaa nuo maataloustukiasiat ettei rahat mee Imaameille?
- Anonyymi
Emme. Olemme selkäsairaita kepun meille naaperoista asti syöttämän kusipaskan takia.
- Anonyymi
Helsinki leikkaa yli 200 €/kk pienten lasten vanhemmilta – Lapsiasiavaltuutettu ymmällään, tutkija nostaa esiin hyödyt.
Helsingin jo aika nostaa ainakin ennalleen kunnallisvero joka laskettiin 18,5 < 18 %senttiin.
Helsinki siivellä eläjä.
Pienten lasten vanhempiin osuva kotihoidon tuen kuntalisä puhuttaa, sillä Helsinki aikoo leikata tukea.
Helsinki aikoo rajata Helsinki-lisän alle 1-vuotiaisiin ensi kesäkuun alusta lähtien. Helsingissä kotihoidon tukeen on maksettu kuntalisää.
Tähän saakka Helsinki-lisää on maksettu 264 euroa kuussa silloin, kun perheessä on alle 1,5-vuotias lapsi, ja 218,64 euroa kuussa silloin, kun lapsi on 1,5–2-vuotias. Helsinki-lisä poistui yli 2-vuotiailta jo vuonna 2019.
LUE MYÖS
Nyt ärähtää tutkija: Kotihoidontuen arvostelu liioittelua – Työnantajien väitteissä 3 ongelmaa
Tutkija hämmästyi: Kokoomuksen ja SDP:n perhevapaamallit lähes identtiset – Tässäkö Suomen uusi malli?
Helsinki-lisän leikkaus sisältyy budjettisopuun, jonka kokoomus, vihreät, sdp ja rkp saavuttivat marraskuussa. Talousarvioehdotusta käsitellään kaupunginvaltuustossa ylihuomenna keskiviikkona. Silloin valtuuston on määrä hyväksyä ensi vuoden budjetti.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/helsinki-leikkaa-yli-200-kk-pienten-lasten-vanhemmilta-lapsiasiavaltuutettu-ymmallaan-tutkija-nostaa-esiin-hyodyt/adc284b6-9732-4552-87f7-c23f688b4fec- Anonyymi
Helsingin työssäkäyvät veronmaksajat tulevat köyhtymään lisää tulevaisuudessa nykypolitiikan ansiosta. Veroöyriä on nostettava pian. Ei jää kuin sosialituki asiakkaat kaupunkiin. Omat ja vieraat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helsingin työssäkäyvät veronmaksajat tulevat köyhtymään lisää tulevaisuudessa nykypolitiikan ansiosta. Veroöyriä on nostettava pian. Ei jää kuin sosialituki asiakkaat kaupunkiin. Omat ja vieraat.
Pummit hesassa, veroja kiertäviä Ay-liikkeitä myoten.
- Anonyymi
Kepulandia ei tarvitse leikata pääkaupunkiseudun sille antamien valtionosuuksien takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helsingin työssäkäyvät veronmaksajat tulevat köyhtymään lisää tulevaisuudessa nykypolitiikan ansiosta. Veroöyriä on nostettava pian. Ei jää kuin sosialituki asiakkaat kaupunkiin. Omat ja vieraat.
Ei jos Kepulandian eläkereservaateille annetaan lopetuspiikki valtionosuudet katkaisemalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pummit hesassa, veroja kiertäviä Ay-liikkeitä myoten.
Tukijussi ei maksa itse edes myel-maksuja. Maataloustuista se maksetaan pummipaskalle.
- Anonyymi
Perussuomalaiset on Suomen sotajoukko ja loput on pikkulottia
- Anonyymi
Ihmemies tämä Jussi maalta. Hän väittää olevansa keskustalainen, mutta arvostelee koko ajan hallitusta, jossa keskusta on mukana. Kyllä Jussi on puhdas persu, joka yrittää sabotoida keskustan politiikkaa.
- Anonyymi
Hallitus ei hoida tehtäviään,,,punavihreät.
- Anonyymi
Kuolevat syöpään, diabetekseen, sepelvaltimoiden, verisuonten ja muiden elimistön osien tukoksiin sitä paskaa syödessään. MS-tauti ja vahakasvoisuus johtuvat myös osittain elintavoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192596Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2091030- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38921- 47894
- 36866
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke122842Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812- 3746