kesärenkaat

hölmö

Vaihdoin tossa kesärenkaat alle ja katkesi kiristyksessä tuo "kierretanko" (en tiedä sen nimeä) mihin pultit laitetaan. Onko tietoa paljon uuden vaihtaminen maksaa? ps: auto s-type 3.0

2

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kosla

      ...helpommin kun soitat jaguaariliikkeeseen. Jaggen pyöränkiinnitysmutteri maksaa muuten 20e, joten uskoisin tuon tapin olevan samaa luokkaa. Vaihtminen saattaakin sitten olla hankalampi juttu - ei kai vaan jarrulevyä tarvitse irrottaa?

      Miten hemmetin tiukaan oikein väänsit sen mutterin? Veikkaisin nyt kyllä valmistusvikaa. Omassa S-typessä oli talvirenkaat edelliskeväänä niin tiukkaan kiinni, että tarvitsin 1.5m jatkovarren rengasavaimeen. sitäkin piti painaa ihan sikana, että aukesi.

      Pistä muuten jatkossa niihin kierteisiin vaseliinia tai jotain muuta vastaavaa. Aukeaa paljon helpommin ja myös kiristyy paljon helpommin. Lisäksi kierteet pysyvät hyvänä vuodesta toiseen. Ihmettelen, että eivät pistä missään rengasliikkeessä mitään tahnaa noihin kierteisiin.

      • qwertyuio

        Mutteri maksaa tosiaan noin 20 e, mutta se pultti ei ole kuin muutaman euron osa. Vaihtamisessa ei sinänsä ole mitään muuta ongelmaa kuin saada se vanhan tynkä pois reiästään.
        Nuo rengasliikkeet laittavat "aina" pultit liian tiukkaan... Se on käsittämätöntä, vaikka heidän pitäisi olla ammattilaisia. Käytän itse pulttien kiristykseen momenttiavainta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4974
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2679
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2229
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe