Suomiko oikeusvaltio ?

Anonyymi

Onko Suomi peräänkuuluttamansa oikeusvaltio ?

Siinäpä vasta kysymys ... saa nähdä kun Merkkel kysyä päräyttää päämisteriltämme Sanna Marinilta EU-kahvipöydässä että kuinkas ne SUOMEN oikeusvaltioasiat toteutuvat kun ulkoministerin todetaan rikkoneen lakia ja siitä huolimatta hän nauttii hallituksen luottamusta ?

Varmaan sillä hetkellä menisi Sanna Marinilta pulla väärään kurkkuun, tulisi yskäisy ja pääministerillemme tulisi taas kiire koronakaranteeniin :)

Että ei kannattaisi kauheasti kailotella oikeusvaltion perään jos oman maan asiat ovat tällä tolalla !

Luulisi että presidenttimme puuttuisi asiaan pontevammin, onhan hänenkin mietittävä selitys asiaan, jos vaikka Putin pirauttaisi ja vihjaisi että ei ne suomenkaan oikeusvaltioasiat ihan päivänvaloa kestä :)

4

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on tullut uudet hoetut sanat valtapoliitikoita ja heidän hyvävelijäseniltään; puolustellaan juridiikalla ja ei saa politisoida.
      Täysin lapsellista ja naurettavaa, tuolla sitoa kansanedustajien käsiä ja estää eduskunnassa äänestämästä Haavistoa asiassa.

      Kansa on äänestänyt kansanedustajat eduskuntaan politikoimaan eli ajamaan kansan asioita!!! Onko meillä kansanvalta vai pienen hallituspuolue-eliitin valta eduskunnassa?
      eli toimiiko kansanedustajat kansan tuntojen, oikeuden ja arvomaailman mukaan?

      Pieni puolueiden ja heidän tukijoidensa diktaattorimaisuus on tehnyt Suomesta demokraatti ja oikeusvaltio vitsin!! Vitsin teki myös Suomen vapaasta lehdistöstä; pitää antaa kurinpalautus, kun menivät kirjoittamaan ikävästi valtapuolueista. Politisoituneesta oikeusjärjestelmästä!

      Missä ihmeessä luuraa valtiotieteen tai juridiikan puolueettomat asiantuntijat?
      Oikeusaltion ja kansanvallan rapautuminen ei näytä liikuttavan. Odotetaanko, että mekin saadaan oma pikkustalinimme, joka karsii omaa väestöä ideologiansa mukaan kovalla kädellä?

    • Anonyymi

      Tuskin Sannalla pulla väärään kurkkuun menisi sillä sehän pitäisi Merkelille luennon Suomen koronan hoidosta ja muistuttaisi että Suomi antaa EU:lle 6 miljardia sekä kannattaa näitä EU:n oikeusvaltioperiaatteita.

      Tässä vaiheessa Angelakin ymmärtää että eihän sitä nyt mihinkään epäolennaisiin asioihin pidä puuttua vaan päämääränä EU:n valtaa pitävien yhteinen rintama on niin tärkeä että se kyllä pyhittää keinot!

    • Anonyymi

      Sanna tohkeissaan kehuisi koronanhoidon onnistumisen johtuneen hallituksessa keksitystä ideasta, velvoittaa yli 70-vuotiaat karanteeniin ja pysymään loitolla muista ihmsistä. Ikäperusteista karanteenia ei mainita perustuslaissa eikä tartuntatautilaissa mutta meidän arvopohja ja oikeusvaltio periaate pakotti ikärasismiin ja saattamaan yli 70- vuotiaat eri asemaan muihin nähden. THL:n Mika Salminen yritti mäkättää että hallitus meni liian pitkälle ja oikeuskansleri mäkätti ettei hallituksella ollut oikeutta velvoittaa karanteenia. Hallitus ei mäkättäjistä piittaa eikä kiinnosta vanhusten yhdenvertaisuudesta, mutta jos Unkarissa tekevät samoin,silloin kyllä suututaan kovasti.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe