Tässä taannoin ymmärtääkseni oltiin ajamassa tuota Selänteen hommaa niin, että Pyhäjärvelle tulisi vuodeosasto ja päivystys siirtyisi Haapajärvelle. Jos asia on näin, niin ehkä joidenkin tämmöistä asiaa ajavan Pyhäjärvisten valtuutettujen pitäisi siirtyä takavasemmalle. Tuo päivystys on niin tärkeä asia meille kaikille, että sitä EI SAA siirtää Haapajärvelle. Se olisi viimeinen kuolinisku Pyhäjärvelle, tai taitaa joillakin olla omakin lehmä ojassa ajatellen vaikkapa Haapajärvelle siirtyvää hammashoitoa.
Nyt kannattaa kysellä poliitikoilta heidän mielipiteitään tässäkin asiassa, nyt on muutosten aika.
Nyt kannattaa kysellä poliitikoilta heidän mielipiteitään tässäkin asiassa, nyt on muutosten aika.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Pyhäjärven kunnanjohtajalle kymmenen pistettä kannanotosta Pyhäjärven Sanomissa ja elänteessä oli juttua. On hämmästyttävä vääryys kuinka paljon Seläntyeelle on jouduttu maksamaan. Ja hulluuden huipennus asiassa on se että (meillä on hyvä terveyskeskus juuri rakennettu ja taloustilanne kunnalla huono ) aletaan naapurikuntaan rakentamaan uutta terveyskeskusta. Aikuisten oikeesti ei mitään järkee. Tehkää nyt äkkiä jotain te jotka pystytte tekemään ja yhteistyössä yli puoluerajojen. Ei tänne halua muuttaa enää vanhuksetkaan sillä vanhalle ihmiselle tuo päivystys turvaa. Ja sen fakta se. Eikä ensivasteyksiköt ehdi joka paikkaan se ei voi olla selitys. Ottakaa järki käteen.
Haapajärvi on Selänteen Pyhäjärven edustajia vienyt kuin pässejä narussa koko ajan. Joka kunnalla olisi alun alkaen pitänyt olla sama äänestysvalta. Tyhmää luulla alunalkaenkaan ettei Haapajärvi tätä tulisi käyttämään hyväksi. Harmittaa ,harmittaa vietävästi.
Väärä säästökohe. Lopettakkaa muu humpuukkiin syytämine.
Velanottamisesta ja säästöistä on luovuttava.
Naurettavaa jättää toimivat tilat käyttämättä ja rakentaa uutta toimivien tilalle tässä taloustilanteessa. Väki vanhenee Pyhäjärvellä ja vanhuksia yritetään lisää houkutella asumaan paikkakunnalle. Hei haloo hieman väärillä keinoilla. Kyllä muitakin säästökohteita löytyy jos tahtoa riittää.
Mitenkähän vanhukset ja monet muutkin pääsevät päivystykseen Haapajärvelle, millä kyydillä ja millä rahalla? Ihan samanlaista säästöä mitä noiden koulujen ja kirjaston kanssa, säästäen tulee kalliimmaksi. Tuntuu että joillakin saattaa olla hyvä ja korkea koulutus, mutta ihan tavallisten asioiden kanssa ollaan ihan hukassa. Kaikkia asioista ei voi oppia koulussa, joissain asioissa pitää olla maalaisjärkeä.
Tiijä vaikka hampakolotuksen tiloissa aloittais aivar tiitpuun päivystys vastaanotto?
Siihen näyttää olevan taka-ajatus ja pyrkimys.
Koko homma kepun toimesta ryssitty tavallisen kuntalaisen kannalta, kalliiksi ja tällähetkelläkin toimimattomaksi.
Nyt haetaan vain yksityisten pussiin tuottavia piikkejä.
Ei helvetissä näin voi mennä.
Päivystyksen siirto Haapajärvelle kyllä tuottaisi tilauksen yksityiselle lääkäriasemalle.
Kenellä siihen on Pyhäjärvellä varaa?
Lopetetaan tuo kepun urputus ja persut pannaan. Alkoivat leikkimään Haaviston Pekan kustannuksella kissa ja hiiri leikkiä.
Täysin tarpeetonta rahan tuhlausta.
Tehkää työnne, älkää pelleilkö.
Vallanhalu on hirmuinen tauti.
Haapajärviset eivät tule saamaan valtionavustuksia päivystyskontteihinsa.
Niin suuresti toivon että edellinen kommentoija olisi oikeassa. Ettei niitä valtion apuja tippuisi. Mutta kun mikään ei ole varmaa niin kauan kun on epävarmaa. Eli tuon uskomuksen varaan että avustuksia ei tule on turhaa vielä tuudittautua. Sitä ennen asialle ontehtävä jotain.
Pidetään selänteen uusin sairaala pyörimässä, missä on kaikki tarvittava jo.
Mitä vi_tua!!! Verotulot ei riitä alkuunkaan enää Selänne maksuihin!!!? Valtion tuista jo pantava kymppimiljoona vielä lisäksi!!!
Ja valtuutetut luulee ja puhuvatkin että verotuloista 65 prosenttia menee.
Ettekö taju!?
Miten sitten vielä kalliimmat paikalliset ratkaisut rahoitetaan?
PS. Sote tulee.
Selänteessä on roikuttu jo muistaakseni vuodesta 2007.
Voisitko kertoa paljonko siitä on säästöä tullut.säästöistä en ole koskaan kuullut, Pyhäjärvi on imutettu tyhjäksi palveluista.
Selänteessä ollaan. "Makso mitä makso" tyyliin. säästöistä viis.
Pyhäjärven kaikki verotulot yhteensä 20 miljoonaa ja sotekulut 28 miljoonaa!?!
Ja kauranenkin pöntöstä kahtoo valtuutettuja että nyt on tiukkoo! Puhu sama ihan peilin edessä!!
Pyhäjärven sotekulut 28 miljoonaa?
Me äänestämme oikein, meni syteen tai saveen. Keskusta ulos Pyhäjärvellä.
Tavallinen palkkajussi/kaisa ottaa takkiinsa ja eläkeläisen, sen pienituloisen olo käy kuin loisen, patruunan patjan raossa.
Kalliiksi tulisi rahan ja kulkemisen kannalta, veivata vanhukset lapset ja yleensä heikkokuntoiset vieraan kunnan vastaanottotiskin eteen kuolaamaan.
Tikanpojalla on oma lehmä ojassa. Valtuutetut höynäytetty, eivät ymmärrä tekojensa seurausta.
Selänne, OLI ISO VIRHE, jo alunalkaen.
Tässä sitä rähmötellään.
Käytetään niitä "Säästöjä", mitä Selänteessä mukana olosta on kertynyt. On kai niitä???
Koko Pohjois-Pohjanmaalla ei ole Pyhäjärven lisäksi kuin kaksi kuntaa pohjoisessa joissa sote- kustannus on yli 5000€ /hlö!!!
Miten on asiat hoidettu ja mitä Selänne maksussa maksellaan?
Kaikki keksityt säästöt valuvat honkavuorelle.
Jos Selänne lasku olisi 280 kunnan sotekulun keskiarvon mukainen olisi Selänne lasku 10 miljoonaa pienempi eli 17.5 miljoonaa euroa!
Silloin yhteenlasketut verotulot 20miljoonaa riittäisi.
Pyhäjärven kaupunkia vedätetään. Selännelaskun oikea taso tulisi olla 17.5 miljoonaa. (295 kunnan keskiarvo)
Vedätys on 10 miljoonaa.
Tuosta johtuu talouskurjuus, velanotto ja lomautukset.
Myös kunnan omissa toimissa eletään kuin olisi 10 tuhannen asukkaan väestöpohja.
Hihiiiiiii, sinäpä sen sanoiksi trimmasit.
Siinä meille pelastus. Ne säästöt, ne säästöt avaa meille koko taivaan kannen.
Huomion arvoinen seikka.
Mersut kulkee ja laulu soi!
Sori, unohdin että sairastuvuus Pyhäjärvellä aika suurta! Sehän selittää nämä kulut!
Ei 5000 asukkaan poikkeuksellinen sairastavuu selitä Selänteen laskun10 miljoonan eroa. Kuntien keskiarvon mukaan laskettuna.
Tuohon on aina vedottu. Faktoja pöytään?
Kaivosko se on kaikki sairastuttanut??
Suomessa on kaikki mahdollista oton kanssa. Yksikään laki ei niin ei olisi mahdollinen.
Sitä vaan meinasin, että oikea päivystysasiahan on sellainen, että ambulanssilla mennään. Ei kannata kallispalkkaista lääkäriä varulla pitää jos jotakuta yskittää tai kutittaa.
Moni vanhus kun ei lähde päivystykseen Haapajärvelle asti. Ja se kutitus ja yskiminen voi olla oire vakavammastakin vaivasta. Kun nyt ei vaan meidän yksinkertaisempien tavallisten kansalaisten pieneen päähän mene millään, että mitä säästöä tästä saadaan että rakennetaan uudet tilat naapurikuntaan. On hyvät tilat täällä, talous kuralla ja valtion avuista ei tietoakaan. Tässä tilanteessa aletaan rakentamaan uusi kalliita tiloja Haapajärvelle. Maalaisjärki ei osaa näitä ynnäillä.
Miten niin ei valtion tuista ole tietoakaan? Puolet Pyhäjärven 43.7 miljoonan budjetista tulee valtion kassasta.
Entä jos Haapajärvi alkaakin rakentamaan ennen kuin valtionavusta on tieto. Mitäs sitten? Vai onko todellakin niin että ei ala ennen rakentamaan? Ollaan jo kovasti talous kuralla kuinka kuralle mennään Selänteen myötä? Koko Selänne systeemi täysi susi. Kaikilla kunnilla olisi pitänyt olla sama äänivalta. Annoitte liikaa periksi.
Mitä jos muorilla tulee ennen kuin puolukansurvin....
Vaimollasiko ? Eihän sinusta oo enää mihinkään.vanha ukonrääpäle!
Tätä Sotesotkua ei millään lailla voi laittaa kepun syyksi. Oli siellä muutkin puolueet edustettuna. Muisti on aika lyhyt.
Kyllä se täällä paikallisella tasolla on kepu joka sotkee, onhan siellä tietysti tämä sammoo mieltä rouvan joukkio.
Pyhäjärvellä ollaan aina sammoo mieltä. Erään valtuutetun mukaan. Tulokset näemme. Pyhäjärvellä ei tule olemaan päivystysvastaanottoa lääkärille. Menkää Haapajärvelle.