Pyhäsalmen Ollintien tylyyn ja tympeään infraan rakennetut, ja ilmeisesti myös rakennettavat, kerrostalo-senioriasunnot...Keskittäminen on surkea esinäytös mitä on seurauksena siitä, un Tikkalanmäen " infrapunakiikarikatseiset" kunnan suunnitelmia johtavat edustavat.
Infrapunakiikareilla katsomalla näkee kaukolämmön, vaan ei betoniympäristön kylmyyttä.
Kirjaston parempaa saavutettavuutta ei vain lähilämmön piiriin saatane, ei minulle riitä tilastot kävijöistä tai lainauksista, nehän ovat aina (tilastot) emävalheen toinen puolisko.
Viihtyisä ympäristö ja nykyaikaisemmat tilat ikääntyvien ja kaikesta paitsi olevien kuntalaisten kyläpäivän käyntikohde ja sosiaaliseksi piristeeksi.
Infrapunakiikareilla katsomalla näkee kaukolämmön, vaan ei betoniympäristön kylmyyttä.
Kirjaston parempaa saavutettavuutta ei vain lähilämmön piiriin saatane, ei minulle riitä tilastot kävijöistä tai lainauksista, nehän ovat aina (tilastot) emävalheen toinen puolisko.
Viihtyisä ympäristö ja nykyaikaisemmat tilat ikääntyvien ja kaikesta paitsi olevien kuntalaisten kyläpäivän käyntikohde ja sosiaaliseksi piristeeksi.
Vastaukset 19
Vanhimmat
isää yhteiskunnallista keskustelua kirjastoihin!
JULKAISTU 11.12.2020
Oulussa on juuri alkanut Sitran kansallinen hanke ”Kirjastoista kansanvallan foorumeita” (mukana myös mm. Turku), jonka tavoitteena on edistää demokratiatyötä kirjastoissa, tuoda poliittista keskustelua ja vuoropuhelua kirjastoihin, sekä tuoda EU-päätäntää lähemmäs kansalaisia.
Oulussa kokeillaan kolmen erityyppisen tapahtuman tuomista kirjastoihin: Globaalista lokaaliin -verkkokeskustelua, Kansanvallan kahvit -areenatilaisuutta, sekä Nyt saa sanoa -tapahtumia nuorille ehdokkaille.
Tapahtumakokeilut alkavat 15.12. klo 17.30-19 järjestettävällä verkkotapahtumalla Globaalista lokaaliin, jossa aiheena on EU:n ilmastopolitiikka, sekä sen soveltaminen paikallistasolla Suomessa. Lisätiedot ja osallistumisohjeet Globaalista lokaaliin -tapahtumaan ovat MunOulun tapahtumakalenterissa.
Miten menetellä täällä Pyhäjärvellä jos haluaa antaa äänensä valtakunnan politiikassakin järkilinjaa edustavalle Perussuomalaisten puolueelle?
Liekö Pyhäjärvellä SMP:tä?
Nähty, mopo kellollaan yhden punaisen mökin pihassa.
Harmaa salkku sarvessa roikkuen, lentäjänlakki, pers-satulan nupin peittona.
Näkyvissä, ei edes jalanjälkiä, mikä lie totuus?
Käyppä kusasemassa kulmilla, eiköhän tuo selviä.
SMP miehellä lentäjällä oli sentään pistooli pöydällä Hiidenkarissa kokouksessa.Nykypersuista ei ole edes tähän.
Eikä pysty valtakunnan suurinta puoluetta äänestämään kuntavaaleissa? Käyvät nuo vihreät niin hävittömiksi ja Kepu peesailoo
Kuka omistaa tontit, joita kaavaillaan tuohon keskustan umpioon.
Onko asunnon ostajille kerrottu, onko rahaston omistama tontti?
Rakentajille ja sijoittajille se on kätevä väline, mutta asuntojen ostajille ne aiheuttaa kosolti huolia.
Kaikki ostajat eivät ymmärrä, mitä tonttirahasto tarkoittaa.
Miten lie, ei ole ollut mainintaa myynti-ilmoituksissa. No, kai ostajat ymmärtää tämän kikkailun, jos näin on?
Mitä tonttirahasto tarkoittaa?
Tästä on kyse
Yhä useammat kerrostalot nousevat tonttirahastojen omistamille vuokratonteille
Rahastojen toimintatavat poikkeavat toisistaan paljon ja tonttivuokra voi kallistua lyhyessä ajassa merkittävästi
Asunnon kokonaishintaa on vaikea arvioida monimutkaisten tonttisitoumusten vuoksi
Maksamaton tonttivuokra voi johtaa rakennuksen menettämiseen tonttirahastolle
https://yle.fi/uutiset/3-10411967
Honkavuorella tonttivuokra on tarkoittanut sitä että verovaroilla rakennetaan ja sitten vuokrataan tiloja. Rahat menee summuun ja omien etujen ajamiseen.
Siinäpä se, ottakaa selvää, ennenkuin sukellatte!
Asuntoilmoituksissa kerrotaan usein hyvin puutteellisesti tonttirahastosta tai sen ehdoista.
Tässä on oikeasti näkymää kaivettu esiin, osittain!
Mitenkä koskee Pyhäjärveä? Täällä ei ole tonttirahastoja!
No. eikö niitä tornitaloja kaavailla OP:n tontille, mikä on Senioritaloksi kaavailtu mausoleumi, kuka tontn omistaa?
Eikö asioista voi keskustella, eikä hyökätä heti, ei meillä!#
Ostajien täytyy tietää näistä. Itse katselimme, mutta vetäydyimme. Se siitä!
Miksi sitten hyökkäät, kun et tiedä asiasta mitään? Ai niin sinä saat haukua kaikkea.
Mina ei haukua, mina kusu ja otta selvaa.
Ela heti hauka, mina surulla olla pitkaan.
No nyt alan pikkuhiljaa ymmärtämään. Ei ole mukavaa elää epätiedoisuudessa.
Pietarissa ei löydy aakkosia? Voi persu parka.
Liikenteen melu häiritsee,