Perustuslakivaliokunta on antanut päätöksensä Haaviston tapauksessa.
Syytekynnys ei ylittynyt. Kansanedustajat Ano Turtiainen ja Sebastian Tynkkynen esittivät epäluottamuslausetta Haavistolle. Kokoomus näyttää myös äänestävän
Haaviston epäluottamuksen puolesta, mutta ei ollut aloitteentekijä.
Kokoomuspuolueen työvaliokunta totesi jo yksimielisesti,
ettei ole edellytyksiä luottamuksen puolesta äänestämiselle
Syytekynnys ei ylittynyt. Kansanedustajat Ano Turtiainen ja Sebastian Tynkkynen esittivät epäluottamuslausetta Haavistolle. Kokoomus näyttää myös äänestävän
Haaviston epäluottamuksen puolesta, mutta ei ollut aloitteentekijä.
Kokoomuspuolueen työvaliokunta totesi jo yksimielisesti,
ettei ole edellytyksiä luottamuksen puolesta äänestämiselle
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei homo pekka osaa edes hävetä ja oma-aloitteisesti erota, on se niin härski vedättäjä, lain rikkominen on eri asia tavallisell kansalaisell, kuin ministerille, tälläistä tämä naisvaltainen ministeriden aikakausi on.
Häpeä olla SDP:n kannattaja, taidan seuraavaksi kokeilla Perussuomalaisia... antaa ainakin mahdollisuuden näyttää mihin heistä on.
Persut on vuosia todistaneet, ettei niistä ole mihinkään.
Kerro yksi persujen hyvä teko Suomelle ja suomalaisille ?
Kerro miten Haavisto vedätti ja rikkoi lakia, että asia aukenisi ?
Olla tulppana laajenevalle union-sosialismille.
Jos olisin Turtiainen tai Tynkkynen kyllä hävettäisi, mua hävettäisi tunnustaan olevani persu. Jos olisin Natsi niin haluaisin olla Turtiaisen kaveri.
Jos Haavisto olisi mies, olisi jo erotettu,'
mutta en kyllä olisi tuommoisen hamehemmon kaveri.
Yököttää suorastaan.
Hyvä, että ministereitä muistutetaan ja kiritetään noudattamaan lakiakin.
Tämä on tyypillistä vihreille. "Jos ei lakipykälä miellytä, niin sitä ei tarvitse noudattaa".
Korkein hallinto-oikeus antoi päätöksen saamelaiskäräjäasiassa. Yle Lapin toimittaja matkusti kameramiehen kera Etelä-Suomeen kysymään ex-oikeusministeriltä "täytyykö päätöstä noudattaa?"
Ex-ministeri vastasi joviaalisti "kyllä meillä Suomessa on tapana noudattaa oikeuden päätöksiä".
Olli Immonen (PS) kuuluu perustuslakivaliokuntaan :D
Ja Jukka Mäkinen (ps) ja Sakari Puisto (ps) ja muitten puolueitten edustajat.
Immonen näyttää natsikäsimerkkiä tilaisuuden tullessa, Immosen muistivihossa on Ohisalon ja valtakunnan syyttäjän nimet osoitteineen.
Savolainen se jaksaa piristää palstaa........
Perustuslakivaliokunnassa on samoja henkilöitä kuin eduskunnassa.
Perustuslakivaliokunnan ovesta sisään asuessaan heidän pitäisi riisua
"poliittinen viitta" hartioiltaan.
Miten siihen voi luottaa, kun esim. persujen ns. omat arvot
ovat tosiasioita olennaisemmassa asemassa ?
Ihmetyttää tällaisen valiokunnan tarpeellisuus. Sehän on kärjistettynä kuin roistot
jakelisi vuoronperään, tapaus tapaukselta, tuomioita toisilleen
"mafia-veljeksien istunnossa".
Perustuslakituomioistuin, jossa olisi puolueettomat/epäpoliittiset oikeusoppineet
olisi parempi vaihtoehto - näin maallikon silmin.
Joissakin maissa on perustuslakituomioistuin.
"Anonyymi"
Tarkennan sinulle pikkuisen.
Perustus-Laki-Valiokunta sekä Perustus-Laki-Tuomio-istuin muodostuvat ihmisistä.
Tuomio-istuimesta ei voi ihmisiä vaihtaa.
Valio-kunnasta voi.
-
Eli minusta vaihto-mahdollisuus on parasta.
Mutta ei ihmisiin, jotka ovat edustajina Hallituksessa.
Vaikkakin he saavat olla mukana kuuntelu-oppilaina.
-
Sillä miten tahansa.
Kukaan ei voi olla puolueeton.
H.
Ajatus siitä, että persu olisi "puolueeton" saa räjähtämään nauruun.
Ei se helppoa ole muillekaan. Perustuslakivlaiokunnassa ei ole siis yhtään juristia,
ellei joku kansanedustaja ole esim. Häkkänen ?
Suorastaa pöyristyttävää kepun touhu,
tietysti äänestävät Haavistoa nuoleskellen.
Liian liukkaasti tuli tuki Haavistolle, mutta missä viipyi tuki Kulmunille.
kepu pettää aina,
ainakin on pettänyt kaikki äänestäjänsä,
pettää jatkossakin,
joko menee seuraavassa kallupissa alle kympin.
Saarikko on parempi vaihtoehto Kepulle kuin Kul muni,
joka on mennyt psykoosiin, kun luuli nousujohteisella uralla olevansa,
mutta se katkesikin kuin kanan lento.
Joskus on jotain "johdatusta" asioissa mukana....
Ihanaa johdatusta tappaa ja hävittää hyvä puolue Suomen puoluekartalta.
Se johdatus sataa suoraan perussuomalaisille.
Kyllä toi johdatus on tosi viisas ja näyttää kaapinpaikan kepulaisillekin.
Englanti on aloittanut barrikadien rakentamisen
EU-rajalle motorway barrier system designed to deal with potential traffic disruption in Kent at the end of the Brexit transition period is being tested odotusarvona on Australia-ratkaisu ei Kanada-sopimus
Israelin sosdem-puolue silloin nimellä mapai perusti valtion ( tai siis Usa mutta), puolue oli vallassa 1977 asti
Ensi kevään vaaleissa puolue on häviämässä kokonaan pois parlamentista
kuin Suomessa kepu ja vasliitto
Keskusta on ollut ylivoimaisesti paras puolue Esko Ahon hallituksesta lähtien.
Tietääkö kukaan mitä persut saanut aikaan 25 vuoden aikana sanokoon Hep '
Onko mistään puolueesta tuomittu raastuvassa niin paljon kansanedustajia kuin persuissa niin sanokoon Hep '
Esko Aho perusti Venälälle spermapankin
https://www.bing.com/search?q=tuomittuja kansanedustajia&form=ANSPH1&refig=4ad049fb840a47388ade0052bf94006e&pc=U531&sp=-1&pq=tuomittuja kan&sc=0-14&qs=n&sk=&cvid=4ad049fb840a47388ade0052bf94006e
Tästä listasta voit tarkistaa nuo hep, hep hepulihöpinäsi,
jos kiinnostaa puhua asiaa, eikä asian vierestä heilutella huuliaan .
Keskustasta voi olla tietenkin hyvin montaa mieltä
"paras" on pöhöttönyt ilmaus varsinkin tästä nykyisestä vasemmistolaisen hallituksen apupuolueesta, jota johtaa Annika Saarikko.
Tästä on ollut puhetta... Esko oli ihan nöössipoika, Iiro Viinanen tilanteen pelasti.
Ent. suomalainen ministeri on nyt Putinin palveluksessa, periaatteessa,
en arvosta.
Suurin osa elvytysrahasta myöhästyy ja tulee 2023 jälkeen mutta nyt on valmistauduttava kahmimaan siitä itselle
-elvytysrahojen jaon aikataulu on elvytyspaketiksi aikalailla täysin väärä, sillä todellinen raha tulee niin kaukana tulevaisuudessa, sanoo Taalerin Antti Törmänen
Keskuskauppakamarin järjestämässä puolujohtajien kuntavaalitentissä näkyi Halla-ahon osaaminen, kun Saarikko puheessaan kävi läpi kysymyksiä niin Halla-aho ehätti useampaan otteeseen myötäilemään Saarikon erittäin asiallista puhetta, kun hän itse yritti esittää vastausta kysymykseen muotoili mitään sanomatta ovelia sanoja joka saattoi hämätä kuulijan, Jussin esitelmistä puuttui asia osaaminen.
Orpon esittämään osaavasta ulkomaisen työvoiman tarpeesta Halla-aho yltyi tuomitsemaan esittämällä jotain halpatyövoimasta kun Orpo esitti osaavasta työvoimasta josta nytkin pulaa.
Halla-aho olisi täysin kykenemätön pääministeriksi ja persupuolueesta ei löydy yhtään ministeri tasoista kansanedustajaa.
Koska Halla-Jussille ja Orpo-lapselle ehdotetaan epäluottamuslausetta eduskunnan työskentelyn asiattomasta häirinnästä? Montaako epäluottamusäänestystä he ovat vaafjneet tietoisina äänestystuloksista?
Kaikki ne olleet vain tarkoituksellista eduskunnan työrauhan häiritsemisestä
niinkuin koko persujen läsnäolo siellä.
Lisää vaan välikysymyksiä kehiin...välikysymys on ainoa keino oppositiolle saada enemmän tietoa hallituksen kähminnästä, mitä se nyt Marinin johdolle tekee salassa jopa omilta nössöiltä ministereiltään, omat ministeritkin välillä hoomoilasina kun diktaattori marin on sanonut miten asia on.
Itseasiassa Marin on Sdp merkkinen puhuva pää.
Haluat ilmeisrsti Suomeen Marinin yksinvallan. Diktatuuri Marin olisikin sopiva nimi tälle pohjoiselle entiselle tasavallalle.
Hohhoijaa, sekoat omiin kuvitelmiisi.
Sossut yrittävät poikkeuslailla saada yhteiskunnan konkurssitilaan jotta voisivat tulevaisuudessa hallita valtion monopolivaroilla. Varokaa sosialisointia
Johannes Koskinen, oik.kand, varatuomari on todennut Haaviston menettelystä eduskunnassa:
..."hallinto- ja ulkoasianlakia on rikottu, mutta ei rikoslakia"...
Olisi siis ollut turhaa nostaa syytettä, joka tulee oikeudesta bumerangina takaisin,
koska rikoslakia ei ole rikottu.