Hei, voiko Helsingin oikeustieteellisessä tutkinnon suorittaa nopeammin kuin tavoiteajassa. Esimerkiksi kolmessa vuodessa tai neljässä vuodessa? Etenkin olisin kiinnostunut siitä, voiko notaarin tutkinnon suorittaa nopeammin kuin on suunniteltu? Toivon, että tähän vastaavat henkilöt, jotka opiskelevat parhaillaan oikeustieteellisessä tai muutoin tietävät asiasta.
Voiko oikiksen suorittaa nopeutetusti?
5
1068
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkinnon saa suorittaa niin nopeasti kuin pystyy. Ei tarvitse kysyä mitään lupaakaan. Valmistu vaikka vuodessa, jos kykenet suorittamaan kaikki tutkintoon vaadittavat opintojaksot! Jouluksi kandi ja juhannukseksi maisteri!
- Anonyymi
En tiedä, millaisista lähtökohdista ja millaisin motiivein kyselet nopeaa opiskelua. Sillä voi olla merkitystä.
Opetus on suunniteltu niin, että kolmessa vuodessa valmistuu täyspäiväisesti opiskellen oikeusnotaariksi. Joillakin tulee mutkia matkaan, harvan opinnot sujuvat nopeammin, jos yliopistoon tullaan vastavalmistuneena ylioppilaana.
Oikeusnotaarin tutkinnolla ei työelämän kannalta ole paljonkaan arvoa. Pääsääntöisesti kaikki jatkavat maisteriopintoihin. Niissä vierähtää helposti kaksi vuotta, usein enemmän.
Oikeustieteen opiskelu ei ole pelkkää lukaisemista tenttiin. Opiskeluaikana pitäisi myös kasvaa ja kehittyä juristin mittoihin henkisesti ja käytöksen puolesta. Kovin moni ei pysty omaksumaan ammattilaisen asennetta alaan hyvin nopeasti. Juristille uskottavuus on valtavan tärkeää.
Juuri nyt koronapandemia vaikuttaa myös opiskeluun kaikilla aloilla. Kuinka kauan vielä, sitä ei voi tietää. - Anonyymi
Hei, Kiitos viestistäsi.
On asiatonta suorittaa tutkinto liian nopeasti.
T. Pirjo- Anonyymi
Jos opiskelun tarkoituksena on vain tutkinnon suorittaminen, ei nopeudella tai hitaudella ole merkitystä!
- Anonyymi
Surkeita juristeja ja heidän opettajat , jos Koronahuijaus hidastaa ja antaa sen vaikuttaa oikeustieteellisessä. Varmaan aika sensuroitua opetusta, jos ei tiedetä , että esim. oik.tri Rainer Fuellmich on nostanut oikeusjuttuja ko. huijausta vastaan rikoksina ihmisyyttä vastaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422692Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423392408- 352104
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471776- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251569- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391355- 361156