Merkel onnistui erittäin hyvin saattamaan päätökseen elvytyksen ja 7 vuoden budjettiraamin hyväksymisen EU-neuvostossa.
Samalla tuli hoidetuksi oikeusvaltioperiaate.Sitä on myös Puolan ja Unkarin noudatettava.Muuten jää tukirahat saamatta.
Brexit taas on kohtalon kysymys vain Britannialle.
EU pärjää kyllä kovankin brexitin kanssa. Kalliiksi tulee,mutta briteille vielä kalliimmaksi.
Angela näytti taas närhen munat pullikoijille!
1
146
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän siinä oikeasti tapahtui; eli Merkkeli rukasi sopimuksen niin, että joskus tulevaisuudessa Unkarin ja Puolan seuraavien vaalien jälkeen katsotaan mitä EU tuomioistuin päättää oikeusvaltioperiaatteen tarkoittavan.
Unkari ja Puola saa heti elvytysrahat muutaman miljardin lisää ilmastonmuutosfyffeä. Ja toimia edelleen niinkuin tähänkin asti.
EUlla ei todellakaan mene hyvin Venäjä jo totesi EUn olevan paperitiikeri, joka turvautuu ja minkä olemassa olo on niin taloudellisesti, sotilaallisesti kuin arvovallassakin USAn varassa. Britit sanoi laittavansa taistelulaivansa tarvittaessa suojelemaan kalastusvesiään, ellei brexit sopimusta saada aikaan, Turkki poraa Välimerellä sotalaivoineen Kreikan eli EUn aluevesillä. Kalingradissa on Venäjä ydinaseineen, samoin Suomen rajan takana, Krimillä..."siirtolaisten" vyöry EUhun jatkuu..islamistit on Ranska suututtanut...
Yhteisvelat..
EU upottaa vielä itsenäiset valtiot. Tuhoaa sisäisesti ilmastosopimuksilla ja perussopimuksen kiertäämisillä ja soveltamisella toisin ja ulkoisesti moraalipoliisina uhkaillen ja laittaen pakotteita. Kerjäten näin vain vihollisia.
Kuvitteleeko joku Bidenin muuttavan Trumpin sisä- tai ulkopolitiikkaa,
EUn ajamien ilmastosopimusten, arvomaailma tai oikeusvaltioperiaatteen mukaiseksi, EUta suosivaksi?
EU on juuri niin vahva kuin sen heikoin lenkki ja siinä ei ole mitään muuta kuin heikkoja lenkkejä. Yhteisvelka ja elvytysraha räätälöitiin alunperin Italiaa, Espanjaa, Ranskaa ja Saksaa varten.
Kuinka paljon näissä EUn yhteisissä sopimuksissa on erityislausekkeita muutaman valtion hyväksi?
Suomi teki todella hyvän diilin; maksaa kuusi mrd. e saa 2,4mrd. elpymisrahaa ja satojen mrd. yhteisvelallisuuden tietenkin väh. yli 3mrd/v. jäsenmaksun.
Merkkeli onnistui, Marin ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1882260Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32089Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3161836- 931597
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois821468Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001230- 671170
- 251111
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73996