tuhota meidän rakkaan kaupunkimme Haapaveden kehittyminen ?
Persuthan vastustaa kaikkea hyvää ja tarpeellista , niinkun tuulivoimaakin.
Oon kuunnellu ja katellut kaikki valtuustokokoukset ja havainnut persujen vahingollisuuden ja heidän vastavoimansa eli vasurien kehityshaluisuuden. Kepulit on taas aivan välinpitämättömiä.
Vasureita meidän kannattaa äänestää , jotta saadaan kaupunkiimme ellinvoimaisuutta ja kehitystä .
Persuthan vastustaa kaikkea hyvää ja tarpeellista , niinkun tuulivoimaakin.
Oon kuunnellu ja katellut kaikki valtuustokokoukset ja havainnut persujen vahingollisuuden ja heidän vastavoimansa eli vasurien kehityshaluisuuden. Kepulit on taas aivan välinpitämättömiä.
Vasureita meidän kannattaa äänestää , jotta saadaan kaupunkiimme ellinvoimaisuutta ja kehitystä .
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tuulivoima on ekokatastrofi. Pohjois pohjanmaalle rakennetaan satoja tuulivoima puistoja, joissa tuhansia valtavia rautahirviöitä. Keskusta, sdp ja maanomistajat kannattavat rahanahneuksissaan. Vihreät luulevat pelastavansa maailman vihreällä sähköllä. Tuulivoima samassa sarjassa jokien patoamisen, soitten ojittamisen ym. kanssa. Haapavetisetkin katuvat mitä tuli tehtyä, kun kaikki 300 Haapaveden 300 metriä korkeaa tuulivoimalaa ovat toiminnassa. 😱😭
Elämässä tarvitsemme energiaa , niin peltojen kautta ruokaa , kuin auringon luomaa lämpö- säteily ja tuulienergiaa. Tyhmää on näiden luonnonantamien käytön vastustelut tekosyillä.
Tuulivoima ei ole ekolohinen,luontoa suojeleva tapa tuottaa sähköä. Siivet ovat julmetun suuret ja täyttä ongelmajätettä,jotka on vielä vaihdettava aika ajoin uusiin. Siipimateriaalia ei pysty kierrättämään, ne haudataan maahan? Kun mylly tulee käyttökaarensa päähän,on maanomistajan vastuulla hävittää mylly,joka on ongelmajätettä. Maanomistajan kannattaa säästää ne maa vuokrasta saadut tulot, jotta saa vähän avustusta itselleen tulevaan kalliiseen laskuun. Ongelmajätteet jää luonnon riesaksi. Maailmalta on jo paljon tutkimustietoa tuulimyllyjen terveyshaitoista, maista jossa on pitkä kokemus tuulimyllyistä. On se kummallista, että nykypäivänä kun on kehittynyttä tiedettä ,niin tutkimusten faktoihin ei haluta uskoa. Tehokasta on myllyjen myyntimarkkinointi ja maanomistajille raha kelpaa. Ajatelkaa maanomistajat vastuutanne myös toisten ihmisten terveydestä. Voi tulla yksinäistä kun ihmiset alkaa valittaa myllyjen tulon jälkeen terveyshaitoista .
Yksityinen ihminen voi palauttaa ongelmajätteen ilmeisesti ilman hyötyjäte asemalle jääkaappit TV.t tuulivoimalansiivet öljyt nnm.t
Hyvä homma ostan oman tuulivoimalan
Kyllä Esko on oikeassa siinä että energiaa tarvitaan.
TUULIenergiaa tosin ei tarvita yhtään mihinkään. Idioottimaista on kytkeä samaan aiheeseen energiantarve ja tuulivoima.
persut on pahoja / panevat mahoja / kitisen suusta / ikiluusta
Joentakanen taas aloittajana ja ainakin 3 vastausta omaan aloitukseensa! On kai se kuunneellut kaikki kokoukset kun ite penkissä istuu paikan päällä
Vasemmistoliitto ja vihreät eivät koskaan ole olleet eivätkä koskaan tule olemaan maaseudun asialla, maaseudun jota Haapavesikin on.
Ääni vasemmistoliitolle on ääni pääkaupunkiseudulle, vaikka kuntavaaleista on kysymys. Valtaosa haapavetisistä on sen ymmärtänytkin.
Perussuomalaisten ongelmana täällä on liiallinen "totuudenpuhuminen", jonka myötä puolueen paikallinen uskottavuus kärsii, vaikka (täällä) valtapuolueen ongelmien esiin tuominen sinänsä onkin hyvä asia.
Vasurit eivät ole koskaan kehittäneet mitään missään maailmankolkassa.
Aukaseppa ne silmät.. Kukahan on mahtanut tuhota tämän kaupungin.. Täällä on iät ajat menty keskustan pillin mukaan.
Eskoja tarvitaan jos kaupunki halutaan naapureihin liittää. Esko ajaa autolla niiden päälle, jotka ei Eskon näkemyksiä kunnioita. Eikö se joku Esko ajanut mopopoikien päälle Haapavedellä siinä Agrimarketin vieressä? Yksi nuorista taisi saada elinikäiset vammat. Voi voi tätä holtittomuutta. Miten tämä Esko jaksa kaiken tämän pahan keskellä?
Näihän määki tuon tappauksen ,kun mopopoikien ryhymä holtittomasti kaahasi pulkkilantietä pitkin riinakkain ja keskellä tietä ajava koukkasi autoilijan eestä oikijalle puolella sipasten autoa ja menettäen tasapainoja kaatuen tienlaitaan.
Lain mukkaa mopilijoijen pitäs aijjaa piennarkaistaa eikä riinakkain keskellä tietä.
Autoilija on mahotonta tehä väistöä , ku kummaltakin puolelta autoa mopoilijat ajaa.
Ei siinä autoilijalla olla mittää syytä, kun joutu mopoilijoiden kaahailun kohtaamaan.
Ihminen on susi ihmiselle.
Poliitikko on susi poliitikolle.
Anonyymi on susi poliitkolle. Täh....
Tämä sinun oma näkemyksesi. Miksi poliisi teki kuitenkin aivan toisenlaisen päätöksen? Mopopojissa ei nähneet vikaa. Taasko sinä olit oikeassa ja tuomio oli sinun vainoamistasi?
Tuulimyllyjen vaikutukset vie ihmisten terveyden ja jopa hengen ennen aikojaan!
Persut päässä olevat lepakot kuolevat!
Tuulimyllyt tappaa metsoja ja teeriä. Löytynyt kasapäin tuulivoimaloiden läheisyydestä.
Kumma+kun+esim.+Tanskassa+ei+kuolemista+ole+kauheasti+raportoitu+vaikka+”Tanska+on+johtava+tuulivoiman+tuottaja+maailmassa.+Tanskassa+sähköstä+20+%+tuotetaan+tuulella.+Tanskassa+on+eniten+tuulivoimaa+henkeä+kohti+576+kW+1000+henkeä+kohti,+kun+vastaava+määrä+Saksassa+on+269+kW+ja+Suomessa+21+kW+v.+Lähde+Wikipedia.
Nykyaika+sellaisia+joukkokuolemia+on+kyllä+vaikea+piilottaa+kun+kuka+tahansa+pääsee+anonyyminä+nettiin+tietoa+levittämään.+
Otettaisiinko+foliohattu+päästä+ja+rauhoituttaisiin.
Koittakaa+persut+tajuta,+ettei+me+voida+palata+1960-luvulle,+vaikka+se+hyvää+aikaa+olikin.+
Mitään+hyvää+ei+ole+koskaan+saatu+aikaan+valittamalla+eikä+joka+asiasta+rähisemällä.
Jos+persut+pääsevät+valtaan+niin+muistakaa+muut,+valitatte+kaikesta,+haukutte+kaikki+persut+mennen,+tullen+ja+palatessa.+Ainoa+tehtävänne+on+pistää+kapuloita+rattaisiin.+Ja+opetelkaa+möykkäämään,+pyytäkää+Ilkka+opettajaksi.
luulutaoti on pahasta, se vie leivän mahasta .
hannu savalojalta.
Missä niitä lintuja on en ole koskaan nähnyt yhtään lintua tuulivoimalan maastossa olen käynyt 40 kymmenellä voithan tuoda näytteitä vaikka Haapaveden TB.lle
Tutkittu tieto. Löytyy netistä. Varsinkin Metso lentää päin tuulimyllyn runkoa. Myös muut kanalinnut.
Koko+Tanska+on+laidunmaata.+Ei+ole+kuin+vähän+metsiä.+Tuulivoimasta+25%+merellä.
Netistä ne löytyy persut ja muutkin kummajaiset, ei siihen nettiin ole poika hyvä luottamista.
Höpö höpö.
https://www.lahienergia.org/tanskassa-asutaan-omien-tuulivoimaloiden-lahella-ja-ennakoidaan-lampopumppubuumia/
Siitä oppimaan.
Kepu täysin koulun lopettamisen puolella, kokkari samoin ja vasureista kolme. Kuntavaalit ovat jo 4 kuukauden kuluttua. Vatjusjärven koulu ja muut jäljellä olevat saadaan pelastettua vielä vaalien kautta. Nyt sivukylien ja kirkonkylänkin asukkaat äänestämään perussuomalaisia ja Haapavesi-ryhmän ehdokkaita. Nämä ryhmät olivat yksimielisesti Vatjusjärveä puolustamassa. Kepulle, kokkareille ja vassareille annetut äänet menevät koulujen lakkauttajille! kevään vaalit ovat kyläkouluvaalit ensisijaisesti. Jos kyläläiset haluavat pitää koulut niin ei yhtään ääntä kepulle, kokkareille ja vassareille.
Myös kirkonkyläläisiä koskettaa sivukylien koulut. Lakkauttamalla kyläkoulut kasvavat kirkonkylän koulujen luokat suuremmiksi ja oppiminen häiriintyy työrauhan heikentymisen takia. Pidetään kouluverkko nykyisellään. Äänestäkää siis perussuomalaisia ja Haapavesi-ryhmää!!!
eihän persuista ollu mihinkään. suuta kyllä soittavat persua repivät.
Muistakaapa kirkonkylän asukkaat kun äänestätte, ääni persulle ja tuet äänelläsi eriarvoisuutta. Pienissä kyläkouluissa lapset saavat yksilöopetusta, keskustassa joudutaan opettamaan isoja ryhmiä kun rahat pumpataan muutaman oppilaan kyläkouluihin.
Juuri näin, ääni persuille, Haapavesi-ryhmäläisille ja kepusta eronneeille sivukouluintoilijoille on ääni keskustassa koulua käyviä lapsia vastaan!
Huomioikaa vanhemmat tämä.
Rahat kouluin voidaan ottaa vanhustenhoidosta. -Ilkka repo.
Ilka Repo teki haapavetisille vanhuksille sankarityön pelastamalla Paakilanhovin säilymään kunnalla. Eikä pidä unohtaa Ahjolan pelastamista. Tämä teko ei meiltä haapavetisiltä unohdu. Kiitos Ilkka!
Paikkakunnan pelle.
Valehtelet olet siis Ilkka.
Jos se sinua helpottaa. Koko kaupunki tietää, että Ilkka valmisteli kunnallisvalituksen Paakkilasta ja Ahjolasta. Vaikka valitus ei mennyt läpi, onnistui Ilkka päämäärässään ja Attendo luopu sopimuksesta ja Ahjolaa ei myyty. Iso joukko oli vielä valituksessa allekirjoittajia mukana. Persusja kaikki. Etsipä pöytäkirja siltä ajalta niin näet että keskusta ja kokoomus olivat yhdessä näitä myymässä. Ei ole pahoja Ilkan työt kun tämänkin muistaa. Vaikeaa on tunnustaa miehen uroteot joillekin ja väkisin yritetään valehdella urotyöt tihutöiksi. Ilman Ilkkaa keskusta jatkaisi pahojen tekemistään.
Klo 17.04 Tuo mitä kirjoitit on totta ja sitä emme unohda. Ilkka auttoi meitä silloin, autetaan me nyt vaaleissa Ilkkaa.
Kremlkin on samaa mieltä.
Joku tarkkaavainen hoksasi ehkä maananatain valtuuston kokouksessa Hallituksen puheenvuorosta yhen asian, mikä menee sekin Ilkan piikkiin. Se Haapavesi Siikalatva seutukunta osallisuushan piti lopettaa ja asia oli ollut Anrin mukaan siinä samassa talouspaketissa, mistä Ilkka valitti. Ilman valitusta se olisi kaatunut. Kokouksessa Anri ylisti, miten tärkeä se systeemi on ja sitä ei voi lopettaa. Pitäsköhän Anrin kiittää Ilkkaa, kun hänen ansiostaan tätä hommaa ei lopetettukkaan.
Opettajille lisää liksaa ja työpaikkoja. Vanhukset pellolle. -Ilkka
Perussuomalaiset suomen paras puolue. Ja kohta myös suurin. Kun Jussi pääministerinä saadaan Suomi nousuun ja työttömyys laskuun!
persuilla pahat mielessä, aikovat tuhota Haapaveden elinvoimaisuuden.