Seksitöntäkö loppuelämää?

Aviovaimon tyly torjuva vastaus lähentelyyni oli, haluan kyllä seksiä, mutta en sinun kanssa. Se on hyvin selvästi sanottu. Miten voi liitto jatkua?

8

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitenkään. Vaikka vähän aikaa menisikin yhteiselo, niin seksitön suhde ei ole suhde ollenkaan.
      Uutta matoa koukkuun. On kokemusta ja vaihtamalla parani.
      T:Jaakko

    • Anonyymi

      Tiedän lukuisia naisia, jotka ovat olleet tuota mieltä. He kaikki ovat menettäneet kunnioituksen mieheensä jollain tavalla / jostain syystä ja sen jälkeen miehen kosketus on alkanut tuntua erittäin vastenmieliseltä. Seksuaalinen halukkuus ei sinänsä ollut heiltä kadonnut, päinvastoin, mutta se ei kohdistunut enää omaan mieheen.
      Tuosta on ainoastaan kaksi tietä ylös. Joko kaivat sen alkuperäisen juurisyyn esiin miksi vaimosi ei enää kunnioita sinua ja korjaat sen tai sitten eroat. Seksiä et tule enää vaimoltasi saamaan ellet pysty palauttamaan kunnioitusta. Hän kyllä varmasti saa joltain muulta niin halutessaan.

      • Anonyymi

        Samoin on paljon miehiä joita seksi vaimonsa kanssa ei enää kiinnosta lainkaan ja toisinaan kumppani ei ole edes henkisesti kiinnostava, mutta muut naiset kiinnostavat edelleen.

        Usein se johtaa sivusuhteeseen / -suhetisiin ja monessa tapauksessa lopulta eroon.

        Kuitenkin parisuhteessa on _aina_ kaksi (2) vastuullista.

        Ps. Tutkitusta ja tilastollisesti naisilta useinkin alkaa kiinnostus seksiin hiipua muutaman ensimmäisen vuoden jälkeen vaikka suhteessa muutoin ei olisi mitään ongelmaa. Noissa tilanteissa mies kokee tulleensa huijatuksi / petetyksi.

        Mutta tokihan on naisikain, jotka kärsivät puutteesta miehensä haluttomuuden vuoksi.

        ***

        Avaajan kannattaisi alkaa tehdä kaiksessa hiljaisuudessa erosuunnitelmansa -valmistelunsa ja ottaa edeltä käsin selkoa myös sen juridisesta puolesta parisuhteensa tilanteesa.


      • Olet varmasti oikeasti ja valitettavasti myös väärässä sen suhteen, että on olemassa sairaus, joka ennen tunnettiin nimellä kaksisuuntainen mielialahäiriö. Parhaiten sen tunnistaa ja eniten siitä kärsii lähimmäiset. so on perhe sairaan ympärillä, joka ei tyypillisesti itse sairauttaan myönnä.


      • Anonyymi
        Hynninen12 kirjoitti:

        Olet varmasti oikeasti ja valitettavasti myös väärässä sen suhteen, että on olemassa sairaus, joka ennen tunnettiin nimellä kaksisuuntainen mielialahäiriö. Parhaiten sen tunnistaa ja eniten siitä kärsii lähimmäiset. so on perhe sairaan ympärillä, joka ei tyypillisesti itse sairauttaan myönnä.

        Oliko tämä tarkennus tilanteestanne avaukseesi vai kommentti johonkin poistettuun viestiin? Ei oikein asiayhteys selviä.


      • Anonyymi
        Hynninen12 kirjoitti:

        Olet varmasti oikeasti ja valitettavasti myös väärässä sen suhteen, että on olemassa sairaus, joka ennen tunnettiin nimellä kaksisuuntainen mielialahäiriö. Parhaiten sen tunnistaa ja eniten siitä kärsii lähimmäiset. so on perhe sairaan ympärillä, joka ei tyypillisesti itse sairauttaan myönnä.

        Anteeksi, mutta miten, keneen ja mihin tuo bipolaarisuudesta kärsiminen liittyy ja miksi se otetaan vasta tässä vaiheessa esille?

        Toisen lauseen lauserakenne ei nyt oikein itselleni auennut, eli haluttiinko sanoa että bi-polaarinen itse ei tilannettaan tahdo havaita / tunnistaa ja tunnustaa vai että lähipiiri ei tahdo tilannetta myöntää.

        Mutta vaikeaahan täällä virtuaalissa kennekään on arpoa toisten parisuhteen todellista tilannetta taustoineen ja sen syvempiä syitä, sillä samankin tilanteen taustalla voi vaikuttaa monia eri syitä henkilöistä ja parisuhteesta riippuen.

        Yleensä en edes lähde kommentoimaan tämän kaltaisiin ketjuihin.


    • Anonyymi

      yhdessä asuminen vie halut varsinkin naisilta, kun ei tarvitse olla kohtelias toinen itsestään selvyys tekemättä mitään syyksi mainitaan miehen tekemättömät koti työt huolestutaan vasta miehen hajuveden tuoksusta työpäivän jälkeen, ilmankos puolet määrästä seurapalvelu naisilla on varattuja miehiä,

    • Anonyymi

      Tostahan on hyvä jatkaa . Siteeraan kaverini, rakkaus on ikuista kohde vaan vaihtuu.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1132
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      231
      978
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      847
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe