Johannes Kastaja opettaa seuraajiaan luopumaan ihmisylpeydestä ja kiinnittämään katseen Jeesukseen, joulun suureen ihmeeseen.
Kolmannen adventtisunnuntain evankeliumien keskushenkilö on Johannes Kastaja. Raamattu kertoo, että myös hänellä oli uskollisia seuraajia, joita kutsuttiin hänen opetuslapsikseen. Johanneksen omintakeinen olemus ja raju julistus keräsivät suuren yleisön huomion. Moni kiinnostui hänen puheistaan, opetuksestaan ja väkevästä parannussaarnastaan.
Evankeliumeista välittyy toisaalta myös kuva siitä, kuinka useat ihmiset tulivat vain katselemaan tuota erämaiden karua profeettaa, ”huutavaa ääntä”. Hän oli itsessään jo näkemisen arvoinen.
Jeesus vei ihmisten huomion
Päivän evankeliumi alkaa Johanneksen oppilaiden havainnosta, jossa on kuultavissa huolestunut sävy: ”Nyt on ruvennut kastamaan myös se mies, joka oli kanssasi Jordanin toisella puolen ja josta annoit hyvän todistuksen. Kaikki menevät hänen luokseen.”
Johanneksen seuraajat kokivat, että jotain uutta oli alkanut väreillä kansan keskuudessa. Ihmisten puheenaiheet alkoivat olla yhä enemmän jossain muualla kuin Johanneksessa. Johanneksen opetuslapset halusivat ymmärrettävästi kuulla opettajansa mielipiteen muuttuneesta asioiden tilasta.
Näytti siltä, että joku muu vei nyt ihmisten huomion. Väkijoukot Johanneksen ympärillä harvenivat, ja kasteelle tulevia oli koko ajan vähemmän. Sen sijaan ihmiset olivat alkaneet parveilla Jeesus Nasaretilaisen seurassa.
Johanneksen oppilaiden tilanneselostus vaati Johannekselta selitystä ja kannanottoa. Mitä tästä Jeesuksesta pitäisi ajatella? Miksi meidän sanomamme ja toimintamme ei ollut riittävää?
Kenen sanoma miellyttää?
Johanneksen opetuslasten ajatuksenkulku ei ole mitenkään outoa. Ihmisten huomion ja kansansuosion tavoittelu tuottaa nykyäänkin monelle päänvaivaa. Nopeatempoisen ja reaaliaikaisen median aikana ihmisten huomiosta ja ajanviettotavoista käydään kiivasta kamppailua.
Myös hengellinen etsintä on ajautunut tälle samalle kilparadalle. Ihmisen sisimpiin kysymyksiin on tarjolla monenlaisia keskenään huomiosta kilpailevia vastauksia. Mikä vaihtoehto miellyttää eniten? Kenen sanoma käy kaupaksi?
Kansansuosion etsimisessä on vaaransa. Kristityt ajautuvat harhateille, mikäli uskon sisältöä lähdetään arvioimaan tai jopa muokkaamaan sen huomioarvon perusteella. Kristuksen seurakuntaa pitää koossa ja elävänä totuuden sana eivätkä mediahuomio ja sosiaalinen markkina-arvo.
Menestyminen on siunauksen varassa
Johannes Kastajan vastauksessa oppilailleen on oppimista myös meille. Johannes sanoo: ”Kukaan ei voi ottaa mitään, ellei sitä anneta hänelle taivaasta.” Tähän yksinkertaiseen vastaukseen sisältyy syvä viisaus. Tällä lauseella Johannes Kastaja asettaa asiat ja ilmiöt oikeisiin mittasuhteisiinsa ja riisuu niin seuraajansa kuin meidätkin ihmisylpeydestä.
Kaikki on kuitenkin lopulta Jumalan kädessä. Minkä tahansa asian menestyminen on ollut ja on Jumalan sallimuksen ja siunauksen varassa. Oma älykkyytemme tai omat lihaksemme eivät tuota tulosta, jollei Jumala sitä salli.
Apostoli Jaakob puhuu tästä samasta kirjoittaessaan seuraavasti: ”Jokainen hyvä anti ja jokainen täydellinen lahja tulee ylhäältä, taivaan tähtien Isältä, jonka luona ei mikään muutu, ei valo vaihdu varjoksi” (Jaak. 1:17).
Olennaista on joulun ihme
Johanneksen ja Jaakobin asenne ohjaa meitä oikeanlaiseen nöyryyteen Jeesuksen seuraajina, niin yksilöinä kuin yhteisönäkin. Kristillisellä julistuksella on toisinaan vaara kääntyä ihmiskeskeisyyteen: seurakunnan ja sen jäsenten menestyksen tarkasteluun. Ne eivät kuitenkaan koskaan saa olla huomion keskipisteenä.
Uskon ja huomion kohde on jotain, mitä kukaan ihminen ei ole voinut ottaa, vaan se on taivaasta annettua. Johannes painottaa tätä ja sanoo Jeesukseen viitaten: ”Hänen on tultava suuremmaksi, minun pienemmäksi.”
Edelleen kaiken keskiössä on Jumala, joka joulun suurena ihmeenä tulee meidän luoksemme Jeesuksessa Kristuksessa. Hänen persoonassaan ja sanassaan avautui maailmalle se, mikä todella on olennaista.
Albert Halonen
Kaikki on taivaasta annettua
4
74
Vastaukset
- Anonyymi
Jeesuksen seuraaja ei vietä kirkon pakanallista alkuperää olevaa epäjumalan juhlapäivää. Jumala kieltää epäjumalien ja muiden jumalien palvonnan. 25.12. on egyptiläisen Saturnalia auringonjumalan juhla päivä. 300 luvulla kirkko otti sen Jeesuksen syntymäpäiväksi kuten Paavi sen määräsi.
Ihmiset jotka kutsuvat itseään kristityiksi ja pitävät itseään uskovina viettävät ja juhlivat epäjumalaa. Tuskin kukaan tuntee pistoa omassatunnossaan kun kirkossa soi enkeli taivaan. Sokeat ja eksytetyt ihmiset seuraavat paholaista jota edustaa kirkon tapakristillisyys. Sinne mennään tavan mukaan ajattelematta mihin ihminen oikeastaan osallistuu. Epäjumalan juhlan viettäminen kuuluu pakanoille. - Anonyymi
Äläpä höpötä. SRK-valtakunta ja ziionin armoneuvot on korkein ja autuaaksi tekevä SRK-ziionissa.
- Anonyymi
Pakanat palvelevat epäjumalia. Se heille suotakoon.
- Anonyymi
Jer 17:27 Mutta jos ette kuule minua ettekä pyhitä sapatinpäivää, vaan kannatte kantamuksia ja kuljette Jerusalemin porteista sapatinpäivänä, niin minä sytytän tuleen sen portit, ja tuli on kuluttava Jerusalemin palatsit, eikä se ole sammuva."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393