Löytyy uskontoja joissa profeetan obeliski, syömiset ja sapatti ovat pyhityksen epäjumalia. Huom. obeliskin henkivalta.
Vatsa ja lauantai on heidän epäjumalansa.
Näitä epäjumalia he puolustavat kiihkollaan ja tunteillaan.
Epäjumalat
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Adventismissa korostetaan omaa pyhyyttä ja pyhitystä.
Tuskin se epäjumalien pyhityksellä onnistuu.- Anonyymi
Miksi pitää sapatista tehdä epäjumala sillä eihän kristytkään tee sunnuntaista epäjumalaa.
Adventismi kyykääärmeen oppia.
- Anonyymi
On uskonnollista teeskentelyä erottaa muka Jumallle mitään päivää. Jumala on meidän kansamme joka päivä. Joskus vain emme tee lauantaisin tai sunnuntaisin töitä, mutta ei se millään tavalla muuta suhdettamme Jumalaan eikä lisää tai sulje pois hengellisyyttämme.
On vanhakantaista ryhtyä sanakiistoihin siitä että onko laki kumottu, eikä pyhä laki ole voimassa. Raamattu sanoo, että se on voimassa. Mutta vain varkaille, pahantekijöille ja niskoitteleville, että se osoittaa heidän vääryyteensä. Mutta ei Jumalan lapsille sitä lueta, vaan he ovat Hengellisessä vaelluksissa pyhiä. Näin meille sanaa kertoo tilamme.- Anonyymi
Voi hyväthyssykät, Mooseksen lakikin on teille jumaloitava.
Onnea vaan.
Olette vaan pahimpia lainrikkojia. - Anonyymi
Jumala itse on erottanut sapatin muista päivistä.
- Anonyymi
Aloittajan valheet eivät meitä hetkauta.
Epäjumalien palvojia ei tietenkään mikään hetkauta, onhan heillä epäjumalansa johon voivat luottaa.... paitsi sairastuessaan, talonsa ollessa tulessa, hukkuessaan jne.
- Anonyymi
Kyllä on vähiin jääneet ihmisten syytökset, kun pitää pitkulaisesta hautakivestä tehdä obeliski. Onhan niitä hautausmailla!
- Anonyymi
Jehovilla paalu ja adventisteilla profeetta obeliski.
- Anonyymi
Tv 7n Baruc Korman on ihan pitelemätön. Pienoinen mies hypähtelee pipo päässään ja liikuttuu omista sanoistaan.
Äsken kertoi heinäsirkoista, sammakoista ja leiviskän painoisista rakeista, joita Jumalan pakkasvarastosta löytyy. Niitä hän paiskoo ihmisten niskaan, kun nämä ovt niin syntisiä.
Jumalan keinovalikoima on aika vaatimaton. Hänhän olisi voinut käyttää vaikka mitä novitsokkia, säteilyä tai vaikkapa ruutia. Mutta ei, pitää turvautua luomakuntansa olioihin ja ilmiöihin.
Moniko oikeasti jaksaa uskoa sammakoiden ja rakeiden olevan Taivaan lahja kyberrikollisille?- Anonyymi
Luonnonvoimia ei kannata aliarvioida.
Eikä myöskään saatanan pahuutta. Anonyymi kirjoitti:
Luonnonvoimia ei kannata aliarvioida.
Eikä myöskään saatanan pahuutta.Luonnonvoimat hakkaavat itsestään jeesukset, muhammadit ja saatanat mennen tullen 100-0.
Kukaan ei vielä ole onnistunt lannistamaan rukoilemalla hurrikaania, tulivuorta tai tappavaa syöpää.
- Anonyymi
Jeesus ei millään tavalla arvostanut lakihenkisiä fariseuksia eikä kirjanoppineita, joilla oli kyllä vastaus jokaiseen kysymykseen ja sapatti heille niin pyhä asia, että olivat valmiit tappamaan sen vuoksi. Jeesus ei antanut heille mitään kunniaa ja niin sapatinvietto oli vanhassakin liitossa aivan turha. Miten se voisi sitten olla tärkeä uudessa liitossa?
Kaikki jumalat ovat ihmisten luomia epäjumalia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143625Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141580Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141468Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181356Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2871323Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi191206Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy71881Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113822Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti9812Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60769