Joidenkin oltava pakkotöissä

Tätä pitää ihmetellä aikuisena ihmisenä. Syy miksi?
Eikö ole opittu mitään?
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Lusikalla annettu on syy.
Töissä kulkevat....

Äänestä
  • Huonosti on hoidettu asiat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huonosti on hoidettu asiat.

    Uusavuttomuus keinovalukoiman suppeus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uusavuttomuus keinovalukoiman suppeus.

    Opittu rooli....

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Opittu rooli....

    Pahaa tekee kuunnella näiden valitusta

    Äänestä

  • Viisas pääsee vähemmällä niin totta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Viisas pääsee vähemmällä niin totta.

    Totta totta sanoohan sen järkikin.

    Äänestä

Ei pakkotyöhön tarvi mennä kun vaan hyväksyy sen ettei koskaan käy missään eikä tee mitään eikä hanki omaisuutta eikä perhettä niin on helppo jäädä toimeentulotuelle silloin voi rauhassa kieltäytyä kaikesta kun ei tarvi pelätä karenssia kun saa toimeentulotukea ei voi saada karenssia eikä haittaa vaikka tyhmät ihmiset äänestävät persuja tai kokoomusta tai keskustaa ja muita oikeisto puolueita jotka haluavat voimaan aktiivimalleja ja muita kurjuutta lisääviä toimia ne kun eivät koske toimeentulotukea saavia

Äänestä
  • Joo loisethat niitä tosi viisaita ihmisiä ovat...

    Äänestä

Ei pakkotyössä tarvitse käydä. On eri asia, jos koet sen niin, että sinun on pakko käydä töissä pitääksesi yllä tietyn elintason. Se on vapaaehtoista

Äänestä
  • Pakkotyön poistamiseksi Kansainvälinen työjärjestö (ILO) on laatinut kansainvälisiä yleissopimuksia.
    Suomen rikoslaki ei enää tunne pakkotyötä erillisenä rangaistuksena.

    Äänestä

Kivikaudella kaikki teki töitä. Työpäivien pituus vaan oli jotain 4h. Tietenkin se ei mennyt tasaisesti että välillä jahdattiin riistaa pitkäänkin mutta sitten pystyi taas himmailemana. Pysyvään asutukseen siirtyminen johti siihen että työmäärä kasvoi. Raatamista jatkui pitkään, aina viime vuosidan alkuun saakka.

Teknologinen kehitys vaan teki sen, että kaikkien ei tarvitse tehdä työtä.

Nykyisin työtä tehdään niin että joko halutaan lisää elintasoa tai lisää sisältöä elämään. Osa porukkaa sitten joutuu tekemään työtä ja tätä ohjaillaan rahalla. Jotkut siis joutuvat tekemään rahan takia työtä kun rahaa ei ole tarpeeksi.

Äänestä
  • Niinhän sitä luulisi. Muutapa joksikin aikaa metsään kuusen alle asumaan ja katso miten pärjäät neljän tunnin työpäivällä. Todellisuudessa se on niin, että mitä vaatimattomammat olot sen pitempi työpäivä. Ennen tehtiinkin työtä varhaisesta aamusta pimenevään iltaan eikä vapaita tunnettu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinhän sitä luulisi. Muutapa joksikin aikaa metsään kuusen alle asumaan ja katso miten pärjäät neljän tunnin työpäivällä. Todellisuudessa se on niin, että mitä vaatimattomammat olot sen pitempi työpäivä. Ennen tehtiinkin työtä varhaisesta aamusta pimenevään iltaan eikä vapaita tunnettu.

    "Muutapa joksikin aikaa metsään kuusen alle asumaan ja katso miten pärjäät neljän tunnin työpäivällä."

    Ei ihmiset elä yksin vaan 60-150 ihmisen laumoissa, ja kun sen mammutin kaatoi niin syötävää oli koko porukalle. Sieltä puuttuu se kivikauden yhteiskunta.

    Silloin katsos oli riistaa yllin kyllin mutta ihmiset käytännössä söivät kaiken: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/Extinctions_Africa_Austrailia_NAmerica_Madagascar.gif

    Se on totta, että vapaita ei tunnettu mutta aika mitä tarvitsi oli vähäisempi. Loppuaika sitten käytettiin lasten kanssa leikkimiseen, koristeltiin vaatteita, maalattiin kallioita ja luolan seiniä, rakennettiin kivestä esimerkiksi dildoja ja varmaan käytettiin niitäkin.

    Olot kurjistui kun riista väheni ja tuli nälänhätää. Näistä ajoista on jäänyt perimätietoakin: https://www.youtube.com/watch?v=koxp_q46z0Q

    Kun Sahara ja Arabian niemimaa aavikoitui niin ihmiste joutuivat pakkautumaan sinne jokisuistoihin viljelemään maata että pysyivät hengissä. Tuossa prosessissa se maailma muuttui niin ihmisten arki meni rehkiessä. Ja kun elinolot koheni että ei tarvitse jatkuvasti tehdä töitä niin tietenkin oli joku vallanpitäjä mikä käskee rakentamaan ties mitä temppeliä ja pyramidia. Tarkoitus tietenkin se että porukalla kun on tekemistä niin eivät keksi alkaa rettelöimään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tätä pitää ihmetellä aikuisena ihmisenä. Syy miksi?
Eikö ole opittu mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu